Rūšiavimo indeksai

Kas yra indeksas?

Pastebėta, kad vienas gyventojas per metus vidutiniškai išmeta 278 kilogramus mišrių komunalinių atliekų. Norint stebėti rūšiavimo situaciją regione, įvestas indeksas – rodiklis, žymintis kiek kilogramų tam tikrų atliekų, kurias reikėtų išrūšiuoti, vienas Vilniaus regiono gyventojas per metus išmeta į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Indeksuojamos trys atliekų rūšys: maisto, pakuočių ir tekstilės. Šių trijų indeksų duomenis apibendrina pažangos indeksas, kuriuo įvertinami gyventojų rūšiavimo įpročių pokyčiai ir pastangos jų siekiant. Aukščiausias pažangos indekso balas – dešimtukas, tad kuo aukštesnis skaičius, tuo geriau gyventojams sekasi rūšiuoti.

Pakuočių atliekų kiekis vėl sumažėjo ir smagu, kad šios mažėjimo tendencijos tęsiasi trečią laikotarpį iš eilės.

Maisto atliekos

73.0 kg išmesta
Indekso reikšmė 2023 m. vasaros laikotarpiui – 7.0. nors pasiekti geri pakuočių atliekų ir tekstilės atliekų rūšiavimo rezultatai, tačiau neramina vis prastėjantys maisto atliekų atskyrimo rodikliai. Maisto atliekų kiekis vėl auga – panašūs kiekiai buvo fiksuoti dar 2020 m. žiemą. Tikėkimės, kad nuo naujų metų įsibėgėsiantis maisto atliekų surinkimas prisidės prie situacijos pagerėjimo.

Pakuočių atliekos

94.0 kg išmesta
Pakuočių atliekų kiekis vėl sumažėjo ir smagu, kad šios mažėjimo tendencijos tęsiasi trečią laikotarpį iš eilės.

Tekstilės atliekos

11.6 kg išmesta
Tekstilės atliekų kiekis vėl smuktelėjo ir pasiekė 2022 m. fiksuotas reikšmes. Kaip ir visuomet, raginame gyventojus tęsti atliekų rūšiavimą ir naudotis jiems pasiekiama atliekų tvarkymo infrastruktūra.

Įdomūs faktai

Reikia 15 metų

Tam, kad pagamintume 700 pirkinių maišelių, reikia 15 metų senumo medžio. Tam, kad neeikvotume Žemės resursų, į parduotuvę neškimės savo maišelį.

Perdirbimas - ne naujiena

Perdirbimas žmonėms pažįstamas jau tūkstančius metų – senovės civilizacijos išlydavo seno metalo dirbinius, tokius kaip peiliai, kardai ar kitus metalinius daiktus ir gamindavo monetas arba kitokius naujus gaminius.

Apjuostų planetą

Jeigu išrikiuotume visus kasmet pasaulyje išmetamus plastikinius vandens buteliukus, Žemės planetą galėtume apjuosti keturis kartus.

Mažiau resursų

Tam, kad pagamintume perdirbtą popierių, o ne visiškai naują, reikia 64 proc. mažiau energijos ir 58 proc. mažiau vandens.