Rūšiavimo indeksai

Kas yra indeksas?

Pastebėta, kad vienas gyventojas per metus vidutiniškai išmeta 278 kilogramus mišrių komunalinių atliekų. Norint stebėti rūšiavimo situaciją regione, įvestas indeksas – rodiklis, žymintis kiek kilogramų tam tikrų atliekų, kurias reikėtų išrūšiuoti, vienas Vilniaus regiono gyventojas per metus išmeta į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Indeksuojamos trys atliekų rūšys: maisto, pakuočių ir tekstilės. Šių trijų indeksų duomenis apibendrina pažangos indeksas, kuriuo įvertinami gyventojų rūšiavimo įpročių pokyčiai ir pastangos jų siekiant. Aukščiausias pažangos indekso balas – dešimtukas, tad kuo aukštesnis skaičius, tuo geriau gyventojams sekasi rūšiuoti.

2020 m. pavasarį stebime ir geresnius pakuočių atskyrimo rodiklius – 96,7 kg rodiklis yra antras geriausias rezultatas per visą rodiklio vertinimo laikotarpį. Ir šiuo atveju turėtume atsižvelgti į karantino metu įvestus apribojimus, kurie lėmė dalies pakuočių srauto nepasiekiamumą.

Maisto atliekos

70.3 kg išmesta

Maisto atliekų atskyrimo rodiklis ūgtelėjo – vienas regiono gyventojas išmetė tik 70,3 kg maisto atliekų, tai trečias geriausias rezultatas per visą rodiklio vertinimo laikotarpį. Rodiklio reikšmę galima sieti ir su karantino metu įvestais apribojimais, kuomet gyventojams teko atidžiau planuoti savo pirkinių krepšelius. Tikimės, kad įgyta patirtis įvertinant maisto produktų įsigijimo poreikį ir realų produktų suvartojimą bus naudinga ateityje ir padės mažinti išmetamo maisto atliekų kiekius.

Pakuočių atliekos

96.7 kg išmesta

2020 m. pavasarį stebime ir geresnius pakuočių atskyrimo rodiklius – 96,7 kg rodiklis yra antras geriausias rezultatas per visą rodiklio vertinimo laikotarpį. Ir šiuo atveju turėtume atsižvelgti į karantino metu įvestus apribojimus, kurie lėmė dalies pakuočių srauto nepasiekiamumą.

Tekstilės atliekos

24.3 kg išmesta

Tekstilės atliekų tvarkymas regione išlieka problematišku – vienas regiono gyventojas išmetė 24,3 kg tekstilės atliekų. Tai blogiausias rezultatas per visa rodiklio vertinimo laikotarpį. Akivaizdu, kad dalis atliekų į konteinerius pateko gyventojams tvarkantis namus, tačiau norėtume atkreipti gyventojų dėmesį į esančias tekstilės atliekų surinkimo galimybes (pvz. specialūs konteineriai, parduotuvių tinklai, priimantys tekstilės atliekas) bei vartojimo įpročių pokyčius

Įdomūs faktai

Reikia 15 metų

Tam, kad pagamintume 700 pirkinių maišelių, reikia 15 metų senumo medžio. Tam, kad neeikvotume Žemės resursų, į parduotuvę neškimės savo maišelį.

Perdirbimas - ne naujiena

Perdirbimas žmonėms pažįstamas jau tūkstančius metų – senovės civilizacijos išlydavo seno metalo dirbinius, tokius kaip peiliai, kardai ar kitus metalinius daiktus ir gamindavo monetas arba kitokius naujus gaminius.

Apjuostų planetą

Jeigu išrikiuotume visus kasmet pasaulyje išmetamus plastikinius vandens buteliukus, Žemės planetą galėtume apjuosti keturis kartus.

Mažiau resursų

Tam, kad pagamintume perdirbtą popierių, o ne visiškai naują, reikia 64 proc. mažiau energijos ir 58 proc. mažiau vandens.