Rūšiavimo indeksai

Kas yra indeksas?

Pastebėta, kad vienas gyventojas per metus vidutiniškai išmeta 278 kilogramus mišrių komunalinių atliekų. Norint stebėti rūšiavimo situaciją regione, įvestas indeksas – rodiklis, žymintis kiek kilogramų tam tikrų atliekų, kurias reikėtų išrūšiuoti, vienas Vilniaus regiono gyventojas per metus išmeta į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Indeksuojamos trys atliekų rūšys: maisto, pakuočių ir tekstilės. Šių trijų indeksų duomenis apibendrina pažangos indeksas, kuriuo įvertinami gyventojų rūšiavimo įpročių pokyčiai ir pastangos jų siekiant. Aukščiausias pažangos indekso balas – dešimtukas, tad kuo aukštesnis skaičius, tuo geriau gyventojams sekasi rūšiuoti.

Pakuočių atliekų kiekis, lyginant su praėjusiu laikotarpiu, ūgtelėjo, tačiau tai antras geriausias rezultatas per stebėjimo istoriją.

Maisto atliekos

80.2 kg išmesta
Indekso reikšmė 2023 m. rudens laikotarpiui – 7.0. Rekordų metas tęsiasi Maisto atliekų kiekis sumažėjo – tikėtina, kad prie to prisidėjo ir nuo 2024 m. pradžios beveik visame regione pradėtas maisto atliekų surinkimas.

Pakuočių atliekos

86.0 kg išmesta
Pakuočių atliekų kiekis, lyginant su praėjusiu laikotarpiu, ūgtelėjo, tačiau tai antras geriausias rezultatas per stebėjimo istoriją.

Tekstilės atliekos

9.4 kg išmesta
Jau eilinį kartą pagerintas tekstilės atliekų rodiklis – peržengta simbolinė 10 kg riba.

Įdomūs faktai

Reikia 15 metų

Tam, kad pagamintume 700 pirkinių maišelių, reikia 15 metų senumo medžio. Tam, kad neeikvotume Žemės resursų, į parduotuvę neškimės savo maišelį.

Perdirbimas - ne naujiena

Perdirbimas žmonėms pažįstamas jau tūkstančius metų – senovės civilizacijos išlydavo seno metalo dirbinius, tokius kaip peiliai, kardai ar kitus metalinius daiktus ir gamindavo monetas arba kitokius naujus gaminius.

Apjuostų planetą

Jeigu išrikiuotume visus kasmet pasaulyje išmetamus plastikinius vandens buteliukus, Žemės planetą galėtume apjuosti keturis kartus.

Mažiau resursų

Tam, kad pagamintume perdirbtą popierių, o ne visiškai naują, reikia 64 proc. mažiau energijos ir 58 proc. mažiau vandens.