Metų įvykis

Sprendimas apmokestinti lengvuosius plastikinius maišelius

Jei kalbame, kad privalome mažinti žmogaus poveikį aplinkai, negalime apsieiti be vartotojų elgsenos pokyčių.

Lietuvos gyventojai suvartoja daugiausiai labai lengvų plastikinių maišelių Europos Sąjungoje. Eurostat 2020 m. duomenimis, vienam Lietuvos gyventojui vidutiniškai tenka 249 ploni maišiukai per metus, tuo tarpu Belgijoje – vos 3 vienam gyventojui per metus.

Kartu su įpročiu bene viską pakuoti į atskirus plastikinius maišelius, slypi ir žala aplinkai. Pirma, tokie maišeliai labai greitai tampa šiukšle, dažnai nėra išmetami tinkamai ir irdami gamtoje didina taršą mikroplastiku. Antra, šie maišeliai praktiškai neperdirbami, nes beveik visada yra užteršti maistu ir juos labai sunku surinkti į vieną vietą. Taigi net jeigu teorinė jų perdirbimo galimybė egzistuoja, praktiškai tai kol kas neįmanoma.

Tai priežastys, paskatinusios inicijuoti pokyčius, kad prekybos centruose itin lengvi plastikiniai maišeliai nebebūtų dalinami nemokamai ir vietoje to būtų skatinami tvaresni apsipirkimo įpročiai. Prieš dvejus metus registruotas įstatymo projektas „užsuko“ tokią diskusijų bangą, kokios tikrai nesitikėjau. Galiausiai – nuo šių metų liepos plonieji maišeliai jau turi savo kainą ir, tikiu, dažniau paskatina rinktis tvarias, daugkartines alternatyvas.

Seimo narys Kasparas Adomaitis

300

Kategorijos video

Kiti nomintantai

501

Lietuvos jūrų muziejus

978

Rimi Lietuva, UAB

734

Nordika prekybos slėnis, UAB

149

Giedrius Bučas

163

Penkis mėnesius vykusi stovykla Ukrainos vaikams

191

Klimato muziejus

300

Sprendimas apmokestinti lengvuosius plastikinius maišelius

1191

Asta Gegužė

195

Jolita Vaitkutė

733

Marius Čepulis