Metų pasiaukojimas

Giedrius Bučas

Giedrius Bučas – VšĮ „Už švarią Lietuvą“ vadovas, bendruomeninių dirbtuvių „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėjas, Pokyčių lyderis, visuomenininkas, socialinis verslininkas, 2020 metų darnos žygio pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“ iniciatorius, bendruomenės kūrybos namų K.I.N.A.S. „Panemunė“ bendraįkūrėjas, gamtosauginės Prezidento V. Adamkaus premijos laureatas. 

Giedriaus vizija darnus ir švarus pasaulis. Švarus visomis prasmėmis. Giedrius dalinasi savo patirtimi bei įžvalgomis su visais besidominčiais darniu vartojimu ir tvarumu, ir teigia, kad ypač įdomios diskusijos būna su vaikais, jaunimu bei šeimomis. Jis sako: „Visuomenei būtina iš esmės pakeisti savo mąstymą tvarumo ir vartojimo klausimais, privalome suprasti, kad kiekvienas AŠ esame atsakingas už tai, kokią planetą paliksime ateities kartoms. Visa savo esybe pradėkime ieškoti būdų kaip gyventi darnoje – keisdami savo įpročius, grįždami prie esminių vertybių, keisime mus supančią aplinką.“ 

Už švarią Lietuvą! 

Per 8 šios veiklos metus diskutavau su daugiau nei 7000 vaikų apie darnų vartojimą ir aplinkosaugą, dalyvavau įvairiuose seminaruose, konferencijose. Esu kviečiamas į įvairius renginius ekologijos tema, kur įgyvendinu kokią nors meninę idėją – darau instaliacijas iš atliekų, ar kitaip liaudyje vadinamų šiukšlių. 2019 m. birželio mėnesį su idėją palaikančiais savanoriais keliavome aplink Kauną 6 dienas, nuėjome apie 100 km ir rinkome šiukšles. Rugsėjo mėnesį MO muziejaus prieigose pristačiau meninę instaliaciją iš žygiuose rastų šiukšlių „Vertybių krioklys“. Spalio mėnesį suorganizavau socialinę- meninę akciją „(Ne)matomos Baltijos smiltelės“, kurios metu Klaipėdos paplūdimyje sijojome ir tyrinėjome smėlį. 2020 m. rugpjūčio – spalio mėn. apkeliavome Lietuvą žygyje „Už švarią Lietuvą!”, grožėjomės nuostabia Lietuvos gamta, savo kelyje rinkome rastas šiukšles, bendravome su vietos bendruomenėmis.

Nužygiavome 1363 km ir surinkome 1133 kg. šiukšlių iš kurių gimė meninė instaliacija „Vartojimo dėlionė“. 2021 m. birželio mėnesį per 3 dienas apėjome Kuršių neriją, rinkome šiukšles ir paruošėme ataskaitą visuomenei, bei atsakingoms institucijoms. 2022 m. birželio mėn. sukūriau ir pristačiau visuomenei koliažą iš 883 vnt. nuorūkų „OKUROK“. 2023 m. pradėjau organizuoti ekspediciją pėsčiomis aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją!” ir šios ekspedicijos pristatymui sukūriau meninę – meninę/švietėjišką instaliaciją „Jūra prasideda čia!” 

Visų šių akcijų tikslas nėra tik surinkti šiukšles ir jas išmesti, jos kaip lakmuso popierėlis parodo mūsų visuomenės vartojimo įpročius, kitaip tariant iš atliekų galima „nupiešti“ vartotojo portretą. Visas rastas šiukšles inventorizuojame – rūšiuojame, skaičiuojame, sveriame, detaliai aprašome ir duomenis pateikiame visuomenei, o vėliau iš jų gimsta meninės instaliacijos. 

2021 m. Kaune su bendraminčiais pradėjome tvarkyti seną medinį pastatą, kuriame įkūrėme bendruomenės kūrybos namus K.I.N.A.S. „Panemunė“ ir čia įkūriau bendruomenines dirbtuves, kuriose žmonės gali naudotis paruošta infrastruktūra ir įrankiais, tvarkant savo daiktus t.y. prikelti juos antram gyvenimui. 2022 m. tapau gamtosauginės Prezidento Valdo Adamkaus premijos laureatu. Tik bendrystėje galime nuveikti didelius darbus Lietuvai – tautos jėga bendrystėje, bendrystė tautoje. 

149

Kategorijos video

Kiti nomintantai

501

Lietuvos jūrų muziejus

978

Rimi Lietuva, UAB

734

Nordika prekybos slėnis, UAB

149

Giedrius Bučas

163

Penkis mėnesius vykusi stovykla Ukrainos vaikams

191

Klimato muziejus

300

Sprendimas apmokestinti lengvuosius plastikinius maišelius

1191

Asta Gegužė

195

Jolita Vaitkutė

733

Marius Čepulis