Metų pavyzdys
Lankytojų priėmimo erdvės ir ekspozicijos turinį parengė Edukacijos skyrius, bendradarbiaudamas su V.Surviliene, S.Karaliumi ir A.Grušu.
Lankytojų priėmimo erdvės ir ekspozicijos turinio išpildymo koncepciją ir vizualinį sprendinį sukūrė kūrybinė studija DADADA, o įgyvendino – UAB Šmikis
Lankytojų priėmimo ir ekspozicinės erdvės koncepcijos idėja ir dizaino sprendimas.
Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro (BJGRC) atsiradimas yra globalių ir lokalių veiksmų bei gamtos procesų pasekmė. Neatsakingas vartojimas, tarša, įvairių tipų pramonė ir neišvengiami klimato bei gamtos procesų pokyčiai kenkia natūraliai Baltijos jūros ir jos apylinkių ekosistemai. BJGRC atsiradimas – tai reakcija į didžiųjų problemų pasekmes. Centro ekspozicinės erdvės kūrybinės idėjos tikslas yra supažindinti lankytojus su priežastimis, dėl kurių gyvūnai patenka į šį centrą bei pasiūlyti galimus sprendimo būdus, siekiant kurti saugesnį, tvaresnį ir švaresnį pasaulį. Tad neatsitiktinai naujoji lankytojų skirta ekspozicinė erdvė pavadinta, KEIČIUOSI AŠ – KEIČIASI JŪRA. Koncepcijos idėjos siekis – ne tik supažindinti su problemomis, dėl kurių buvo įsteigtas BJGRC, tačiau, svarbiausia, pateikti sprendimus situacijai keisti ir gerinti. Ekspozicinėje erdvėje pristatomi sprendimo būdai kviečia lankytoją susitapatinti su įvairiomis, gamtą ir jos fauną žalojančiomis problemomis ir pajusti, kaip jo veiksmai ir įpročiai gali ženkliai pagerinti susiklosčiusią situaciją, tuo pačiu prisidėti prie problemų sprendimo, įkvėpti pokyčiui. Ši mintis kilo atradus emocinę įžvalgą – kai žmogus atvyksta į gydymo centrą ar sanatoriją, jį pasitinka ne slogi ligų atmosfera, o raminanti aplinka – darbuotojų šypsenos, sveikatinimo procedūrų aprašymai, vyrauja išgijimo nuotaika bei vizualika rodanti sveikus žmones. Taip išgaunamas noras siekti geresnės savijautos ir keisti blogus įpročius. Ekspozicijos temų dėstymas yra nuoseklus ir yra klasifikuojamas į dvi grupes: lokalias problemas (būdingas Baltijos jūrai ir jos apylinkėms) ir globalias problemas (būdingas ne tik Baltijos regionui, bet ir kitiems pasaulio vandens telkiniams bei jų prieigoms). Lokalioms problemoms priskiriame paukščių priegaudą verslinės žvejybos įrankiuose, žuvies pergaudymą, eutrofikaciją, žinduolių priegaudą verslinės žvejybos įrankiuose, jūros šiukšles. Globalioms problemoms priskiriame klimato kaitą, urbanizaciją ir žmogaus plėtrą, triukšmą ir kitų formų energiją, išspinduliuojamą į jūrinę aplinką dėl antropogeninės veiklos, naftos produktų žalą jūros paukščiams, laivybą.
Turinio pasakojimo temos atskleidžiamos per edukacinėje erdvėje pateiktas interakcijas, kuriose vyrauja linijinis pasakojimo principas: pradžioje pristatoma problema, kitame žingsnyje pasitelkiamas interaktyvus ir įtraukiantis būdas ją analizuoti, o pabaigoje pateikiami galimi problemos sprendimo būdai, kurie apeliuoja į lankytoją ir pristato veiksmus, kuriuos kasdienybėje pritaikęs lankytojas ir pats gali prisidėti prie problemos sprendimo. Pasakojimui pasirenkamas įtaigus, dalykiškas, tačiau subtilus tonas. Ekspozicija kelia provokuojančius klausimus, kurie ne tik skatina domėtis ekspozicijoje pateikiama medžiaga, bet ir išlieka lankytojo atmintyje ilgesnį laiką. Kiekvienas asmeninis kreipimasis į lankytoją skatina jį pasijusti atsakingu už Baltijos jūros gyvūnus bei viso pasaulio ekosistemą. Lankytojui suteikiama galia spręsti, kokiame pasaulyje jis nori gyventi.
Pagrindinė mintis – suteikti žinių, nes tai pirmas žingsnis pokyčio link. Ekspozicijos dizainas ir erdvė sukurta pasitelkiant minimalias priemones siekiant kuo efektyvesnio rezultato. Koncepcijos estetika yra minimali, tačiau patraukli akiai, kelianti geras emocijas, skatinanti lankytojų smalsumą ir įsitraukimą.
Ekspoziciniai baldai ir erdvės išplanavimas architektūriškai dera su pastatu, bei ekspozicijoje nagrinėjamos temomis bei neužgožia patalpų. Taip pat, ekspozicijos planas pabrėžia atviros ir šviesios erdvės unikalumą. Naujos baldinės konstrukcijos neformuoja ir nedarko naujųjų erdvių, o prisitaiko prie jau sukurtų. Ekspozicijos, ir edukacinėse erdvėse esantiems baldams gaminti naudojamos plokštės pagamintos iš 100% atliekų, pakuočių bei vandenynuose ir jurose surinkto mikro plastiko. Pavyzdžiui, stalviršių plokštės pagamintos iš perdirbtų jogurto indelių, regeruotų medicinoje nebenaudojamų įrenginių, ir t.t.
Šios plokštės kombinuojamos su faneros atraižomis, grūdintu stiklu. Net kėdės centre yra antrinio panaudojimo – senoms kėdėms duotas antras gyvenimas tiesiog aptraukiant jas nauju audiniu.
Nežinau ar to reikia, bet dėl visa ko pridedu:
Naujai įrengtoje erdvėje kasdien po 2 kartus (10:50 ir 13:30 val.) organizuojamos ekskursijos pavieniams lankytojams. Bilietus galima įsigyti kasose ar internetu.
O organizuotoms grupėms siūlomA ekskursija „Keisčiuosi aš – kiečiasi jūra“ bei edukaciniai užsiėmimai: „Nuo EGO pire EKO. Gyvensiu TVARIAU, kad ruoniui būtų SAUGIAU“ (1-4 kl.), „Nuo EGO pire EKO. Baltijos stalo forumas“ (5-8 kl.), „Veikti ŽALIAI – matyti MĖLYNAI“ 5-8 KL.
BJGRC‘e numatytas ne vienas edukacinis renginys …
501