Metų „DĖK’ui“

Visvaldas Varžinskas

Doc. dr. Visvaldas Varžinskas virš 20 metų aplinkosaugos ir darnios plėtros srityje dirbantis mokslininkas, aktyvus visuomenininkas, tikintis ir bandantis įtikinti aplinkinius, kad mūsų ateities sėkmė pagrįsta tik tvariais sprendimais ir kiekvieno asmenine atsakomybe už mus supančią aplinką. 

Mokslinių tyrimų sritis sutelkęs į pagalbą šalies ir Europos pramonei diegiant aplinkai palankesnių gaminių kūrimo metodologijas, žiedinės ekonomikos, naujų tvaresnių technologijų ar medžiagų (ypač pakuočių sektoriuje) taikymą, socialinės atsakomybės principų diegimą versle, KTU Aplinkos inžinerijos instituto docentas ir KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas vadovavo eilei tarptautinių (Leonardo da Vinci, Interreg, IEE, HORIZON 2020 ir kt. programų) projektų susijusių su integruotos produkto politikos, ekologiškai švaresnių gaminių ir pakuočių kūrimu ar tobulinimu, efektyvaus energijos naudojimo sistemų kūrimu ir diegimu. Lietuvos ir užsienio šalių (Ukraina, Švedija, Suomija, Nyderlandai) pramonės įmonėse vykdęs virš 80 ekologiškai švaresnių gaminių projektavimo projektų, konsultavęs įmones socialinės verslo atsakomybės ataskaitų rengimo procese. Su kolegomis LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijos užsakymu su ekspertų komanda paruošė „Lietuvos pramonės perėjimo prie Žiedinės ekonomikos kelrodį“. Darnios pramonės plėtros ir ekologinio gaminių projektavimo tematikoje publikavęs virš 20 mokslinių publikacijų, 3 mokslo monografijas ir 2 mokomąsias knygas, 2-jų tarptautinių patentinių paraiškų, JAV ir Europos patentų ir 1 nacionalinio patento bendrautorius.

Mokslininkas kasdien kartoja: nėra tvarumo recepto pasauliui – yra receptai žmonėms. Šios įdėjos padrąsino mokslininką Kaune įkurti Žiedinės ekonomikos kūrybines dirbtuves. Šalia KTU Santakos slėnio duris atvėrusiose kūrybinėse ir  inovacijų laboratorijose, pasitelkdami 3D spausdintuvus ir kitą įrangą, kūrėjai gali praktiškai įgyvendinti savo žiedinės ekonomikos principais paremtas idėjas. Naujose erdvėse lankosi ne vien mokslo atstovai, studentai bet ir visi kauniečiai. Tvarius gamybos sprendimus bei atsinaujinančią ekonomiką skatinanti Inovacijų laboratorija – pirmasis ir kol kas vienintelis toks centras Lietuvoje. Dirbtuvėse galima taisyti, apdoroti ar perdirbti elektronikos priemones, medieną bei plastiką, atnaujinti tekstilės gaminius, kurti naujų produktų prototipus. Veikia automatinės medienos ir aliuminio apdirbimo bei lazerinės pjaustymo staklės, 3D spausdinimo įrenginiai. Erdvė padeda kūrėjams išbandyti naujus verslo modelius, pasitikrinti savo idėjas, net jei tam neturi resursų ar pakankamai žinių. Dirbtuvėse vyksta ne tik naudojimosi technika mokymai, bet ir kūrybinės sesijos – erdves savo veikloms atrado nevyriausybinės organizacijos, buriasi veikloms Aktyvių moterų klubas, Kauno neįgaliųjų organizacijos, įvairios vaikų ir jaunimo organizacijos, Lietuvos skautai.

Tuo pačiu tikslu Žiedinės ekonomikos kūrybines dirbtuvėse įgyvendinami moksliniai tyrimai. Jų rezultatai padeda ne tik suvokti, kaip didinti žiedinių produktų populiarumą, bet ir suteikia rekomendacijų, kaip geriausia steigti žiedines kūrėjų dirbtuves kituose miestuose, kaip skatinti gyventojus tapti kūrėjais, o savo pomėgius kurti išvystyti į tvarius smulkius verslus. 

Mokslininkas įsitikinęs ir bando įtikinti kitus, kad kiekvieno mūsų inicijuojamų 

pokyčių dėlionės dalelytės sumuojasi, ir tada įvyksta laukiami globalūs pokyčiai. Labai svarbu suvokti, kad didysis globalusis darnaus vystymosi sprendimas, kuris gali išgelbėti žmoniją, yra ne kas kita, o kiekvieno mūsų – 7 mlrd. gyventojų – mažas prisidėjimas, jų suma. Tai žinutė, kurią visą laiką visiems mokslininkas perduoda skaitydamas pranešimus konferencijose, visuomenės švietimo renginiuose ar diskusijose.

402

Kategorijos video

Kiti nomintantai

501

Lietuvos jūrų muziejus

978

Rimi Lietuva, UAB

734

Nordika prekybos slėnis, UAB

149

Giedrius Bučas

163

Penkis mėnesius vykusi stovykla Ukrainos vaikams

191

Klimato muziejus

300

Sprendimas apmokestinti lengvuosius plastikinius maišelius

1191

Asta Gegužė

195

Jolita Vaitkutė

733

Marius Čepulis