Tarptautinei auditorijai pristatyti Lietuvos plastiko atliekų tvarkymo sistemos pavyzdžiai: didžiausias dėmesys depozito sistemai

2024-12-17

Atliekų kultūra

Gruodžio 10-11 dienomis Lietuvos atliekų tvarkymo sistemos gerieji pavyzdžiai pristatyti tarptautinėje konferencijoje Vilniuje. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotame renginyje „Green Lithuania: Best Practices for Plastic Waste Management“ dalyvavo 21 valstybės atstovai, aptarti tarptautiniai susitarimai ir ES reikalavimai, tarptautinio bendradarbiavimo galimybės, pristatyta Lietuvos pažanga, siekiant žiedinės ekonomikos tikslų, pasitelkiant inovatyvius verslo sprendimus.

„Plastiko tarša yra globali problema, neturinti sienų, paveikianti daugybę ekosistemų ir atsisukanti prieš mus pačius. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje turime išties efektyvių sprendimų plastiko ir kitų atliekų tvarkymui. Vienas iš tokių – mūsų šalyje puikiai pažįstama, o užsienio partneriams, kaip geroji praktika perduodama, depozito sistema. Tikiu, kad švaresnę, žalesnę ir sveikesnę visuomenę sukurti galime tik bendromis pastangomis – institucijų, verslo ir kiekvieno vartotojo“, – susirinkusius konferencijos svečius sveikino APVA vadovas Gvidas Dargužas.

Didelis dėmesys konferencijos metu buvo skiriamas Lietuvos užstato už vienkartines gėrimų pakuotes grąžinimo sistemai pristatyti. Tai įrodyta sėkmės istorija, kuria per dvišales partnerystės programas dalijamasi su ES kaimyninėmis šalimis, tokiomis kaip ES narystės siekiančia Moldova, Azerbaidžanu, Serbija ir Armėnija. Pasekti Lietuvos pavyzdžiu siekiančios šalys buvo supažindintos su sistemos kūrimo ir taikymo klausimais, rezultatais, vartotojų nuomone.

VšĮ Užstato sistemos administratoriaus (USAD) direktoriaus Gintaro Varno teigimu, patogumas vartotojui yra esminė bet kokios depozito sistemos efektyvumo būtinoji sąlyga. Jei sistema bus nepatraukli ir nepatogi galutiniam vartotojui, ji nepasieks savo pilno potencialo, kad ir kiek investicijų pareikalaus. Gyventojų apklausos duomenimis, Lietuvoje veikiančia užstato sistema yra patenkinti net 93 proc. vartotojų. Tiek pat jų pabrėžia, kad po šios sistemos įvedimo šiukšlių kiekiai parkuose, ežerų, upių pakrantėse ir kitose žmonių lankomose gamtos vietose reikšmingai sumažėjo.

Sistemos efektyvumą liudija ir pakuočių surinkimo rezultatai. Iki depozito sistemos sukūrimo buvo surenkama ir perdirbama mažiau nei 33 proc. PET butelių. Šiuo metu surenkama ir perdirbama virš 90 proc. visų užstato sistemoje dalyvaujančių gėrimų pakuočių. Per 8 sistemos veikimo metus Lietuvoje iš viso surinkta 190 tūkst. tonų butelių pakuočių.

Konferencijos metu savo veiklą ir taikomus novatoriškus sprendimus pristatė ir Lietuvoje veikiantys PET pakuočių gamintojai, plastiko atliekų perdirbimo bei kitus žiedinės ekonomikos sprendimus taikančios įmonės. Akcentuotos problemos su kuriomis susiduriama Europoje – nepakankami plastikinių pakuočių surinkimo rezultatai bei perdirbimo rodikliai, nepasiekiami dėl prastos perdirbamos medžiagos kokybės.

Pranešėjai pabrėžė, kad šių problemų sprendimui skirtingos šalys, atsižvelgdamos į regioninę situaciją, turėtų rinktis skirtingus kelius, nes vienas, visoms šalims tinkamas, receptas neegzistuoja. Kaip rodo ES statistika (2022 m.), vos 9 valstybių (įskaitant Lietuvą), PET pakuočių surinkimo rodikliai viršija 77 proc. – ES vienkartinio plastiko mažinimo direktyvoje numatytą siekį iki 2025 m.

Visas konferencijos „Green Lithuania: Best Practices for Plastic Waste Management“ įrašas ir pranešimai viešai prieinami čia.

Šaltinis – Aplinkos projektų valdymo agentūra