Metų įkvėpimas 2023
Kiekvienas iš mūsų yra susidūręs su situacija, kai suplyšus džinsams, sugedus kėdei ar ausinėms, svarstome – taisyti ar netaisyti? Nusipirkę daiktą turime turėti teisę jį taisyti: savarankiškai arba naudodamiesi komercinio taisymo paslaugomis. Tačiau įvairių daiktų gamintojai nesąžiningai apriboja tokias savo klientų taisymo galimybes, todėl taisymas tampa brangesnis ir sudėtingesnis. Taisymo rinkai vis labiau traukiantis, prieš kelis dešimtmečius Europoje ir JAV pradėjo kilti Teisės taisyti judėjimas, kuris davė impulsą šį pavasarį patvirtintai Teisės taisyti direktyvai.
Prieš perkeliant šią direktyvą į Lietuvos teisę, Teisingumo ministerija siekė suprasti taisymo rinką ir būdus, kurie paskatintų vartotojus taisyti sugedusius daiktus. Pradėjome nuo esamos situacijos analizės, į kurią visiškai pasinėrėme. Daugiau nei 30 susitikimų su suinteresuotomis šalimis visoje Lietuvoje padėjo mums suprasti pagrindines taisymo problemas. Šią analizę papildėme teisės aktų, akademinių tyrimų, statistikos ir gerųjų praktikų peržiūra.
„Kurk Lietuvai“ motyvacija viso projekto metu buvo palaikoma žmonių, kitų tvaraus gyvenimo ir aplinkosaugos aktyvistų, kurie dalijosi savo patirtimi ir idėjomis apie reikalingus pokyčius ir galimybes daiktų taisymo, pakartotinio naudojimo ir atnaujinimo sektoriuose. „Kurk Lietuvai“ buvo labai maloniai nustebintas šiame kelyje sutiktų žmonių entuziazmo, kuris įkvėpė kuo daugiau nuveikti bendro tikslo labui.
Surinktomis žiniomis dalintasi mokyklose, universitetuose, konferencijose, taip pat Teisingumo, Aplinkos ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijų darbo grupėse bei televizijoje. Tikimasi, kad „Kurk Lietuvai“ pastangos prisideda prie vartojimo kultūros keitimo ir teisėkūros iniciatyvų. Projekto metu gimė nemažai idėjų, kurios ir pasibaigus projektui šiuo metu skinasi kelią teisėkūros procese. Pavyzdžiui:
– Stengiamasi užtikrinti, kad ateityje Lietuvos vartotojams būtų kompensuojama dalis taisymo kainos, kaip tai vyksta kai kuriose Vakarų Europos šalyse, tokiose kaip Austrija, Prancūzija ir Vokietija.
– Siekiama sudaryti sąlygas pakartotiniam elektronikos naudojimui Lietuvos viešajame sektoriuje.
– Siūloma, kad nebereikalinga, tačiau naudoti dar tinkama elektronika būtų pirmiausia paruošiama pakartotiniam naudojimui, o perdirbama tik tuo atveju, kai yra nebetinkama naudoti.
„Kurk Lietuvai“ darbas yra įkvėptas žmonių, kuriems rūpi tvarūs sprendimai ir natūralios gamtos išsaugojimas, balsų. Tikimasi, kad „Kurk Lietuvai“ pastangos padės mums visiems dažniau rinktis taisymą ir pakartotinį naudojimą, nes tai ilgainiui, visų – tvarumo entuziastų – nuoseklių pastangų dėka, taps tiesiog paprasčiau.
719