Žaliasis kursas suaugusiųjų švietėjams: aplinkosaugos švietimas ir tvarūs veiksmai

2025-05-26

Atliekų kultūra

Atsižvelgiant į Europos žaliojo kurso tikslus bei vis augantį poreikį mažinti žmogaus daromą poveikį aplinkai, aplinkosaugos švietimas tampa vienu iš esminių įrankių skatinant visuomenės sąmoningumą ir pokyti elgsenoje. Suaugusiųjų švietėjai atlieka ypatingą vaidmenį, nes jie dirba su įvairių patirčių, amžiaus ir socialinių grupių žmonėmis, gebėdami skleisti žinias plačiai ir įtaigiai.

Todėl labai svarbu ugdyti suaugusiųjų švietėjų žaliąsias kompetencijas: žinias, gebėjimus ir vertybes, padedančias jiems veikti tvariai ir atsakingai aplinkos atžvilgiu. Toks yra Telšių švietimo centro vykdomos 24 akademinių valandų trukmės kvalifikacijos tobulinimo programos „Žaliasis kursas suaugusiųjų švietėjams: aplinkosaugos švietimas ir tvarūs veiksmai“ pagrindinis tikslas. Programa skirta Telšių rajono suaugusiųjų švietėjams, siekiantiems gilinti žinias apie aplinkosaugą ir įgyti praktinių įgūdžių, kaip skatinti tvarius veiksmus savo bendruomenėse.

Programoje numatyta dalyviams suteikti teorinių žinių apie pagrindinius aplinkosaugos iššūkius – klimato kaitą, biologinės įvairovės nykimą, atsakingą vartojimą ir kt. Susitikimuose su Telšių rajono savivaldybės, Žemaitijos nacionalinio parko ir UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centro“ atsakingais aplinkosaugos srities specialistais, rajono architektu suaugusiųjų švietėjai įgis teorinių žinių apie pagrindinius aplinkosaugos iššūkius – klimato kaitą, biologinės įvairovės nykimą, atsakingą vartojimą ir geriau supras viešojo valdymo, bendruomenių ir piliečių vaidmenį tvarumo procesuose.

Gegužės 20 d. įvyko pirmasis programos užsiėmimas. Jame dalyviai išklausė dviejų pranešėjų: Telšių rajono savivaldybės Aplinkos ir civilinės apsaugos poskyrio vedėjos Kristinos Jankauskienės ir Simono Bagdono, Telšių rajono savivaldybės administracijos patarėjo, atliekančio vyriausiojo architekto funkcijas.

K. Jankauskienės paskaita „Klimato kaita ir jos poveikis“ – įvadas į programą „Žaliasis kursas suaugusiųjų švietėjams: aplinkosaugos švietimas ir tvarūs veiksmai“. Todėl lektorės pranešime mokymų dalyviai išgirdo daug aktualios informacijos apie tai:

  • kaip dėl žmogaus neatsakingos veiklos keičiasi klimatas,
  • kokie šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) sukeliamo klimato šiltėjimo padariniai pasaulyje ir Lietuvoje;
  • kokie sektoriai pasauliniu mastu daugiausia išmeta šiltnamio efektą sukeliančių dujų;
  • kokiuose tarptautiniuose susitarimuose reglamentuoti tvarumo tikslai ir siekiai, veikimo būdai;
  • kas yra „Žiedinė ekonomika“;
  • kas yra ekologinis pėdsakas ir biologinis pajėgumas ir kita.

Antroji mokymų dalis buvo skirta Telšių miesto žalinimo plano – vientisos Telšių miesto želdynų sistemos pristatymui. Simonas Bagdonas savo pranešime akcentavo, kad ši sistema susijusi su tvariu miesto planavimu. Telšių miesto žalinimo plane atsižvelgiama į gamtines, sociokultūrines, bei rekreacines atskiro viešųjų želdynų arealo savybes, jų geoekologinį potencialą, esamą ir siektiną estetinę vertę. Tai didina kiekvienos iš jų ekologinę ir estetinę vertę, didina biologinę įvairovę, bei mažina teritorijos sutvarkymo bei priežiūros sąnaudas. Dalyviai susidomėję išklausė apie pirmąjį Lietuvoje parengtą miesto žalinimo planą, kurį planuoja įgyvendinti Telšių rajono savivaldybė.

Informatyvūs ir įtraukūs pranešimai paskatino dalyvius aktyviai diskutuoti apie asmeninį indėlį į tvarios ir saugios aplinkos kūrimą ir vystymą. Nes tai nėra vien valstybės ar savivaldybės rūpestis, prisidėti galime kiekvienas. Pavyzdžiui, buityje, soduose ar daržuose naudodami mažiau kenksmingų cheminių medžiagų, tinkamai tvarkydami atliekas, taupydami vandenį ir pan. Diskusijoje dalyviai taip pat pasisakė ir judėjimo dviračiais Telšiuose tema – trūksta dviračių pastatymo aikštelių mieste, prie įstaigų. Paliestas ir socialinis aspektas – netolerantiškas praeivių, bendradarbių požiūris į darbą vykstančiųjų asmenų dviračiais atžvilgiu. Mokymuose dalyvavęs Telšių rajono savivaldybės administracijos patarėjas, atliekantis vyriausiojo architekto funkcijas, Simonas Bagdonas, patvirtino, kad ateityje Telšiuose bus statomos dviračių stovėjimo aukštelės, tvarkomas, plečiamas dviračių takų tinklas.

Programoje numatyti ir praktiniai užsiėmimai: edukacijos, eko-pasivaikščiojimas, medelių sodinimas, asmeninio aplinkosaugos veiksmo plano kūrimas. Dalyviai įgis praktinių įgūdžių, kaip integruoti aplinkosaugos temas į suaugusiųjų švietimą bei taikyti tvarius sprendimus kasdienėje veikloje. Suaugusiųjų švietėjų aktyvus dalyvavimas ir praktinis įsitraukimas į gamtos apsaugos iniciatyvas, prisidės prie tvarios ir ekologinės bendruomenės sukūrimo rajone.

Šaltinis – Telšių rajono savivaldybė