Vilniui tapus Europos žaliąja sostine įvyko pirmasis tvarumo konkursas turizmo srityje

2025-01-07

Atliekų kultūra

Vilnius žengė svarbų žingsnį įgijus Europos žaliosios sostinės 2025 titulą – pirmą kartą suorganizuotas tvarumo konkursas, skirtas miesto turizmo ekosistemai, kuris pakvietė verslus dalintis kūrybingomis bei inovatyviomis idėjomis.

Konkurso tikslas – skatinti aplinkosaugos iniciatyvas ir didinti turizmo sektoriaus indėlį į tvarią Vilniaus plėtrą. Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ Turizmo skyriaus vadovės Vilmos Daubarienės teigimu, laimėtojų idėjos prisidės prie tvaresnės sostinės vizijos įgyvendinimo ir sustiprins Vilniaus, kaip žalio miesto, įvaizdį.

Vilma Daubarienė

Nugalėtojų idėjos: nuo tvarių turų iki jūrų dumblių akvariumo

Tvarumo konkurse, skirtame stiprinti gerinti turizmo ekosistemą, komisija išrinko keturis nugalėtojus – po vieną kiekvienoje kategorijoje: kelionių organizatorius ar agentūra, apgyvendinimo įstaiga, maitinimo įstaiga bei lankytina vieta ar turistinė pramoga. Nugalėtojai buvo paskelbti gruodžio mėnesį, o jų idėjos bus įgyvendinamos iki šių metų vasaros pradžios. Konkurso laimėtojai bus apdovanoti specialiais prizais – 4 000 eurų vertės kelionėmis į tarptautinius turizmo ir tvarumo renginius.

Vienas iš nugalėtojų – kelionių organizatorius UAB „Estravel Vilnius“ – pasiūlė tvarius pramoginius-pažintinius turus Vilniuje moksleiviams, įmonių komandoms ir turistams. Turai apims tik tvarius keliavimo būdus ir pramogas, skatinant ekologišką miesto pažinimą. Tuo tarpu viešbutis „Hilton Garden Inn“ ketino ir jau įdiegė geriamojo vandens stoteles bei siūlo daugkartinio naudojimo tarą vietoje plastikinių buteliukų, taip mažinant plastiko naudojimą ir skatinant sostinės svečius prisidėti prie tvaresnio miesto.

Restoranas „Ertlio namas“, puoselėjantis istorinę virtuvę, planuoja atkurti Radvilų laikų patiekalus iš kaplūnų mėsos – specialiai auginto ir ruošto gaidžio, kuris šiuo metu Lietuvoje nėra auginamas. Galiausiai Energetikos ir technikos muziejus 2025-aisiais ketina sukurti nuostabų dumblių akvariumą, kuris padės atkreipti dėmesį į aplinkosaugos klausimus. Dumbliai yra ypač svarbi mūsų ekosistemos dalis, nes absorbuoja anglies dioksidą ir išskiria deguonį, taip valydami orą.

Reikšminga vertė tvaresnei turizmo ekosistemai

Konkurso paraiškas vertino komisija, sudaryta iš „Go Vilnius“, Vilniaus miesto savivaldybės Užsienio ryšių ir turizmo skyriaus, „Keliauk Lietuvoje“ bei projekto „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ atstovų. Vilniaus miesto savivaldybės Tvarumo vadovas Antonas Nikitinas sako, jog konkursas atskleidė įdomių ir įvairialypių idėjų potencialą tvarumo srityje.

„Išties nudžiugino pateiktų idėjų įvairovė – nuo paprastų sprendimų, pavyzdžiui, plastiko atsisakymo, iki nuoseklaus darbo su vietos bendruomene, edukacijų. Toks ir buvo mūsų lūkestis – pirmiausia paskatinti turizmo ekosistemoje daugiau galvoti apie tvarumą“, – teigia A. Nikitinas.

Vilniaus miesto savivaldybės Tvarumo vadovas taip pat pabrėžė, kad miesto žalumas, tvarumas ir patogumas gyventi bei lankytis priklauso ne tik nuo savivaldybės pastangų, bet ir nuo bendradarbiavimo su gyventojais ir verslais.

„Labai svarbu, kad visi – tiek gyventojai, tiek verslai – matytume prasmę prisidėti savo veikla, nesvarbu, kokia ji būtų. Džiugu, kad visi konkurso dalyviai tvarumo srityje dirba jau ne vienerius metus, jų indėlis akivaizdus, o šis konkursas tik dar labiau paskatino šias idėjas įgyvendinti. Prizas, skirtas darbuotojų kompetencijų stiprinimui, taip pat prisidės prie šio tikslo“, – sako jis.

Prisidėjo prie tvarios sostinės ateities vizijos

Pasak Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ Turizmo skyriaus vadovės Vilmos Daubarienės, konkursas parodė, kad Vilniaus verslai geba kūrybiškai spręsti šiuolaikinius iššūkius ir siūlyti tvarius sprendimus, prisidedančius prie miesto ateities vizijos.

„Džiaugiamės rezultatais ir tikime, kad šios idėjos taps puikiu pavyzdžiu visam sektoriui, įkvėps kitas įmones bei organizacijas aktyviau įsitraukti į tvarumo iniciatyvas ir ieškoti inovatyvių sprendimų. Šis konkursas parodė, kad net ir maži pokyčiai gali turėti reikšmingą poveikį, o bendradarbiavimas ir kūrybingumas yra esminiai veiksniai kuriant tvarią miesto turizmo ekosistemą,“ – teigia V. Daubarienė.

Daugiau apie Europos žaliąją sostinę ir tvarumo veiklas Vilniuje galima sužinoti www.zaliasvilnius.lt ir naujame „Go Vilnius“ svetainės puslapyje: www.govilnius.lt/pradinis/europos-zalioji-sostine-2025.

Šaltinis – Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“