Tvarios vestuvės: tai ne šventė be elektros ar grikių puota

2021-02-19

UAB VAATC

Vilniaus reg.

Kuo tvarios vestuvės skiriasi nuo įprastinės šventės? Skirtumai labiau išryškėja organizavimo procese, o jaunavedžiai bei šventės svečiai skirtumo gali ir nepajusti. Yra rūpinamasi taršos minimalizavimu ir vestuvių padarytos taršos kompensavimu.

Kaip tai paversti realybe, kalbamės su tokių vestuvių organizatore – įmonės „Evented“ atstove Greta Ašmantaite.

– Kodėl nusprendėte rengti būtent tvarias vestuves?

– „Tvarios vestuvės – tvari šeima“. Na, o jeigu rimčiau – tai mūsų tikslas ir motyvacija yra parodyti, jog tvarumas kuriant jungtuvių šventę nereiškia prasto skonio, šiukšlių dekoro ar sprendimų, kurie svajonių vestuves paverčia grikių puota.

Atvirkščiai! Tvarios vestuvės gali būti visokios – prabangios, kuklios, inovatyvios ir kupinos įspūdingiausių prisiminimų, tiesiog organizaciniame procese atsiranda daugiau darbo šventės kūrėjams, randant tvarius sprendimus bei alternatyvas, kurie tenkintų ir jaunavedžius, ir kuo mažiau terštų gamtą.

– Papasakokite daugiau apie savo komandą.

– „Evented“ komanda jau ne vienerius metus dirba su tvarių renginių ir vestuvių organizavimu. Vienas reikšmingesnių projektų, kuris mus sujungė bei kasmet augina – „ZWfest“ vasaros festivalis. Renginys, kuriame žmonės turi galimybę ne tik pasilinksminti, tačiau ir susipažinti su klimato kaitos iššūkiais, tvariais verslininkais Lietuvoje, geraisiais pavyzdžiais užsienyje. Būtent „Zero Waste“ festivalyje dalyviai atranda praktiškus, gamtai draugiškus patarimus – nuo sąmoningo vartojimo kasdien iki tvarių buities ir higienos reikmenų kūrėjų. Matant, jog visuomenėje auga poreikis tvariems sprendimams, supratome, jog tvarūs renginiai yra ateitis, kuri jau čia, o viena svarbiausių gyvenimo švenčių iki šiol buvo organizuojama visiškai neatsižvelgiant į sukeliamą taršą gamtai.

– Kaip apibūdintumėte, kas yra tvarios vestuvės, žmogui, kuris pirmą kartą girdi apie tokią koncepciją?

– Tai vestuvės – visų pirma ir visų svarbiausia. Tai dviejų mylinčių žmonių meilės šventimas. Tiesiog mes siūlome į šią šventę žiūrėti taip pat atsakingai, kaip į tai, ką dedame ant stalo pusryčiams ar iš ko perkame drabužius. Tvarios vestuvės yra vestuvių šventė, kurios kūrėjai, atsižvelgdami į jaunavedžių lūkesčius ir norus suranda bei pasiūlo gamtai draugiškus sprendimus. Nuo lokalių maisto tiekėjų iki tvaresnių dekoravimo, indų nuomos ar kelionių planavimo sprendimų.

– Kokių atsiliepimų sulaukiate?

– Tvarių vestuvių organizavimas yra nauja koncepcija Lietuvoje. Susidomėjimas didžiulis, dėl to galime tik pasidžiaugti! Esame pirmosios pristačiusios tokį pasirinkimą planuojantiems tuoktis, todėl klientų skaičius auga po truputį. Žinoma, tuo pačiu kartais tenka laužyti stereotipus ir įtikinti jaunavedžius, jog tvarumas nereiškia grįžimo į viduramžius ir vestuves be elektros.

– Ar tokios vestuvės gali būti pigesnės nei tradicinės?

– Tikrai taip – viskas priklauso nuo jaunųjų atvirumo kūrybiškiems sprendimams, draugų įtraukimo į organizavimo procesą bei turimų resursų išnaudojimo. Mūsų darbas dažniausiai ir yra išsiaiškinti, ką mes (jaunavedžiai ir organizatoriai) kartu galime sukurti, todėl dažnai susidraugaujame su visa jaunavedžių šeima.

Žinoma, tvarios vestuvės gali būti ir brangesnės nei įprastos, kadangi viskas priklauso nuo jaunavedžių pasirinkimų, norų bei galimybių. Tvarių vestuvių biudžetas svyruoja, nes yra labai daug kintamųjų, kurie tą biudžetą nulemia. Tačiau, jeigu kalbame apie vidutinio dydžio (30 svečių) vestuves, biudžetas būtų nuo 7 tūkst. Eur iki 20 tūkst. Eur.

– Kokie pagrindiniai skirtumai tarp ekologiškų ir tradicinių vestuvių?

– Tradicinės vestuvės yra labai graži šventė ir skirtumų tarp tradicinių bei tvarių vestuvių greičiausiai nepastebėsite. Vestuvės, kurios organizuojamos neapsvarstant tvarumo klausimų, sukelia didžiulę taršą vos per keletą šventės dienų.

Dėl to mes siūlome papildomą paslaugą – sukurti tvarią vestuvių šventę. Skirtumai labiau išryškėja organizavimo procese, o jaunavedžiai bei šventės svečiai skirtumo gali ir nepajusti. Mes rūpinamės taršos minimalizavimu ir vestuvių padarytos taršos kompensavimu. Praėjus kuriam laikui po vestuvių atsiunčiame jaunavedžiams visą informaciją, kaip mes išvengėme nereikalingos taršos ir kokiu būdu taršą nunulinome. Vestuvių sukeltos taršos kompensavimas įgyvendinamas su partneriais Planet Positive, kurie po atliktų skaičiavimų, mums pagelbėja ieškant sprendimo būdų kaip sukeltą taršą kompensuosime.

– Tvarios vestuvės – tai mitas ar įmanoma? Kiek jose gali atsispindėti zero waste idėjos?

– Įmanoma! Pirmiausia tai labai svarbu pabrėžti, jog zero waste ir tvarumas yra skirtingi konceptai. Zero waste – tai gyvenimo būdas, kuriame žmonės pasirenka gyventi be atliekų. Renginių organizavimo srityje, tai kolkas ypatingai sunku įgyvendinti, kadangi dauguma švenčių kūrėjų vis dar ne atsigręžia į renginiuose sukeliamą taršos klausimą. Būtent todėl apie zero waste modelį renginių ir vestuvių organizavimo srityje svarstyti dar anksti.

Kai tuo tarpu tvarumą galėtumėme apibūdinti kaip žmonių gyvenimo kokybės gerinimą pasitelkiant ekonominę, socialinę bei aplinkosauginę gerovę. Tvarus vartojimas reiškia produkto ar paslaugos pasirinkimą, pamatavus šiuos tris aspektus. Taipogi, tvarus vartojimas reiškia ilgalaikiškumą visomis prasmėmis ir skatina vengti vienkartinio panaudojimo principo. Tam, kad būtų paprasčiau suprasti, paimkime pavyzdį. Nusprendus įsigytį naujus marškinėlius tvarus vartotojas juos pirktų iš tiekėjo, kuris marškinėlių gamybai naudoja elektrą pagamintą iš atsinaujinančių resursų, gamtai draugiškas tekstilės medžiagas bei jos apdirbimo būdus.

Tvarus vartojimas reikalauja informacijos ieškojimo apie kiekvieną įsigijamą daiktą ar paslaugą. Toks vartojimas tampa sąmoningesnis ir atneša ne tik ekonominę, socialinę ir aplinkosauginę naudą. Tvarus vartojimas be jokios abejonės atneša ir moralinį pasitenkinimą. Dėl šios priežasties norime kurti tvarias vestuves, atnešti poroms ne tik šventės džiaugsmą, bet ir vidinį pasitenkinimą žinant, jog vestuvės buvo suplanuotos visapusiškai tvariai.

– Kaip vyksta pasiruošimas tokiai šventei?

– Patariame atsižvelgti į keletą niuansų, jeigu vestuves planuojate patys ir norite, jog jos būtų tvaresnės. Pirmiausia – tai lokalios paslaugos bei produktai. Atsispirdami nuo išsirinktos vestuvių vietos, rinkitės maisto, gėlių ir kitus tiekėjus bei paslaugas veikiančius būtent tame rajone. Taip sutaupysite taršą sukeliamą tiekėjų transporto ir paremsite smulkiuosius verslus Lietuvos regionuose. Galime garantuoti, jog gerai paieškojus įmanoma rasti puikių, inovatyvių ir kokybiškų kūrėjų, kurie ne tik pasiūlys aukščiausios klasės paslaugą, tačiau ir įneš vietos kultūros prieskonių į šventę.

Antra, dalinkitės ir nuomokitės! Vestuvių inventorius, dekoracijos, įrankiai bei indai – viskas gali būti naudojama daugiau nei vieną kartą ir nudžiuginti daugiau nei vieną porą. Šiais dalinimosi ekonomikos laikais, tai ne tik madinga, tačiau ir labai tvaru. Taipogi, popieriniai kvietimai, stalo kortelės, jaukios dekoracijos iš popieriaus, viskas galiausiai atsiduria šiukšliadėžeje. Ar esate buvę vestuvėse, į kurias kvietimą gavote išsprendę klausimyną apie jaunavedžius, kurį radote elektroniniame pašte, o atvykus į vestuves svečių sodinimo planas buvo projektuojamas tik įžengus į šventę? Skatiname pasitelkti kūrybą ir inovacijas, kurios sukuria neišdidomą įspūdį ir taupo žemės resursus.

– Kaip manote, kodėl tokio tipo vestuvės populiarėja?

– Pasaulis išgyvena klimato krizę, mintis, jog tvarūs sprendimai populiarėja ir tampa madingi labai džiugina, tai tik parodo, jog visuomenė auga, sąmoningėja. Reaguodamos į tai, kas vyksta aplink skatiname judėti toliau ir kurti naujus renginių organizavimo modelius, kurie, tikime, taps norma ir skirtumo tarp tvarių vestuvių ar tiesiog vestuvių nebebus.

Tvarių vestuvių planavimo atmintinė:

1. Planuokite. Planavimo vestuvėse niekada nebus per daug. Sudėjus vestuvių įgyvendinimo planą, galėsite įvertinti, kokie sprendimai gamtai pakenks labiausiai.
2. Išsirinkite bent tris prioritetus, ką galėtume pakeisti į tvarius sprendimus.
3. Dažniausiai didžiausią taršą sukuriantys vestuvių aspektai, kuriuos verta apsvarstyti:
• Vienkartiniai indai-taurės. Rinkitės stiklinius, plaunamus bei daug kartų naudojamus indus. Jeigu tokios galimybės nėra, nuomokitės indus, kurių švara pasirūpins tiekėjai.
• Transportas. Pasirūpinti svečių transportu gali būti sudėtinga ir kainuoti papildomus kaštus, tačiau paraginti svečius kolaboruotis ir atvykti į vestuves pilnais automobiliais galite įvardindami kvietime.
• Per didelis maisto kiekis. Labai svarbu pasidomėti, kiek maisto užtenka vienam suaugusiam žmogui ir užtikrinti, jog maisto kiekis yra neperteklinis. Maisto likučius galite drąsiai sudėti svečiams išsivežti namo padovanodami daugkartinį pietų išsinešimui indelį.
• Dovanos, kurios galiausiai užsistovi sandėliuke. Vestuvių kvietime įvardinkite, kokie sveikinimai Jus nudžiugintų pradedant gyvenimą kartu.
• Sezoniškumas. Išsirinkę vestuvių datą, pasidomėkite sezoniškumu. Tiek tuo metu žydinčių gėlių, tiek augančiais maisto produktais Lietuvoje. Pagal tai derinkite vestuvių dekoro sprendimus bei maisto meniu.
• Rūšiavimas. Pasitelkę truputį kūrybiškumo, galbūt išmokysite ir savo svečius kažko naujo! Skatiname įrengti ryškius, aiškiai paženklintus rūšiavimo taškus su įkvepiančiais užrašais, kurie padės svečiams atskirti, kur mesti kompostuojamas atliekas, o kur dėti plastiką, popierių ar depozitą.
• Jūsų šventinė apranga. Patariame rinktis nuomojamus drabužius, kurie ir toliau keliaus džiugindami besituokiančias poras. Jeigu toks sprendimas nepriimtinas ir mieliau drabužius siūtumėtės, rinkitės Lietuvos kūrėjų darbus, tam, kad Jūsų suknelė nekeliautų tūkstančius kilometrų. Taipogi, galite suknelę nusipirkti iš antrų rankų, pavyzdžiui Vinted platformoje arba rasti pasiūlymų Ekologiškos vestuvės feisbuko grupėje.

Daugiau įkvepiančių ir naudingų straipsnių apie tvarų gyvenimo būdą Jūsų laukia DELFI rubrikoje „Atliekų kultūra“, o Jūsų idėjos, pasiūlymai ir klausimai visuomet laukiami el. paštu [email protected] arba feisbuko paskyroje „Atliekų kultūra“.