Tvarios dovanų idėjos: leis ir sutaupyti, ir pasitelkti kūrybiškumą

2021-12-23

UAB VAATC

Vilniaus reg.

Kaina žymi meilę?

„Urban Earth Lovers“ įkūrusias Laurą ir Miglę imtis tvarumo idėjos paskatino minimalizmas. Nors pati L. Prievelytė–Juknė teigia, kad radikalūs pokyčiai ir siekis viską daryti tobulai gali sukelti daug nereikalingos streso, ji pripažįsta, kad nors ne visada pavyksta rasti tinkamiausius tvarius sprendimus, nenuleidžia rankų ir ieško toliau.

„Dovanos yra neatskiriama mūsų visuomenės meilės kalba. Dovanojame – reiškia mylime. Kartais tikimės, kad kuo didesnė dovanos kaina, tuo labiau bus įvertinta mūsų meilė. Kuo gausesnis vaišių stalas tuo labiau išreikšime rūpestį artimaisiais.

Ne visada tai pasiteisina. Yra daugiau būdų parodyti dėmesį ir meilę artimiesiems. Man asmeniškai patinka dovanoti savo laiką: užsiimti bendra veikla, kartu keliauti, kartu aplankyti koncertą, parodą ar spektaklį“, – apie dovanų rinkimą ir artėjantį švenčių maratoną mintimis dalijosi L. Prievelytė–Juknė.

Pašnekovė pasakojo vis dažniau pastebinti, jog tvarumo tema tampa aktualesnė daugeliui bei sparčiai populiarėja mūsų visuomenėje. Taip pat ir artėjant Kalėdoms žmonės pradeda skirti vis daugiau dėmesio kokybiškoms, tvarioms dovanoms, natūralioms dekoracijoms, maisto švaistymo problemai. Vis rečiau nuo maisto lūžta stalai, o renkamasi gaminti tiek, kiek bus iš tiesų suvalgyta.

„Kalbant apie tvarumą švenčių metu, apskritai turėtume daugiau laiko skirti tam laiko praleidimo būdui, kuris teikia didžiausią malonumą. Tikiu, kad močiutė mieliau pasidžiaugs kartu praleistu laiku, o juk dažnai jį iššvaistome važinėdami po parduotuves ir ieškodami jai dovanos.

Kalėdų išvakarėse atrodo, kad visi neturime laiko, o iš tiesų jį praleidžiame ruošimuisi ir dovanų pirkimui. Kartais kokybė, o ne kiekybė yra geriausias pasirinkimas“, – sakė tvarių idėjų šalininkė.

Dovanų pakavimui naudoja ir skareles

Pasiteiravus, kokias tvarias dovanų ir jų pakavimo idėjas galėtų pasiūlyti pati L. Prievelytė–Juknė, ji pasiūlė pirmiausiai atkreipti dėmesį į tai, ką jau turite namuose. Nebūtina pirkti brangaus dovanų popieriaus, juostų, kaspinų ar naujos dovanos. Dovaną galima ir pagaminti savo rankomis. Tam puikiai tiks rankdarbis, asmeniškas daiktas, pavyzdžiui, rašyti mėgstančiam žmogui patiks jūsų rankomis pagaminta užrašų knygutė, o mada besidomintis bičiulis nudžiugs gavęs originalią rankų darbo rankinę, kuriai galbūt panaudosite senas medžiagos atraižas.

„Mano mėgstamiausias būdas turimus daiktus panaudoti dovanoms – skarelės. Šilkinės, medvilninės, lininės, sintetinės – visos puikiai tinka tvariam dovanų pakavimui furoshiki (japoniškas dovanų pakavimo su medžiaga metodas) metodu.

Anksčiau esu artimiesiems dovanojusi perskaitytas knygas. Nemanau, kad knygos vertė mažėja jei artimas žmogus ją skaitė prieš tave. Kai gaminu dovanas pati, jos dažniausiai būna valgomos: sausainiai, pyragai, uogienės. Mano vyras kartais gamina naminį alų, aš sukuriu personalizuotas butelio etiketes. Draugai gauna su meile pagamintą gėrimą su asmeniniu ir tik jiems skirtu palinkėjimu“, – dovanų idėjomis dalijosi ji.

Geriausia dovana – laikas

Norint šventiniam pasiruošimui suteikti daugiau prasmingumo ir tvarumo bei neskubėti ieškant dovanos parduotuvėse, patariama pasirūpinti namų jaukumu bei skirti laiko aplinkai, apgalvoti, kokia smulkmena nustebintų artimuosius. Tvarios ir minimalistinės gyvensenos entuziastė sakė, jog tokią atmosferą sukuria natūrali žvakė ar į vazą pamerkta šviežia eglės šakelė.

„Vaikystėje gyvą eglutę puošdavome Kūčių dieną, todėl skubėjimo puoštis Kalėdoms neturiu ir dabar. Šiemet planuoju daugiau dovanoti savo laiko: susitikti su seniai matytais draugais, kokybiškai praleisti laiką su šeima. Kalėdų išvakarėse namus papuošime gyva eglute, kurią dažniausiai parsivežame iš kirtaviečių. Ten galima rasti paliktas didelių eglių viršūnes, kurios paliktos supūti, o namuose atrodo kaip maža jauki eglutė“, – pasakojo ji.

Ieškant dovanų idėjų Laura Prievelytė–Juknė pataria dovanoti tai, kas nedulkės lentynose. Gerai pažįstant žmogų neturėtų būti ir sunku išrinkti jam tinkamiausią dovaną. Dar puikiau, jei dovana tvari, etiška, prasminga, praktiška.

Vyrams galima dovanoti daugkartinį metalinį skustuvą, gertuvę, natūralių medžiagų aksesuarus. Moterims tinka kasdienio naudojimo kosmetika, pavyzdžiui, kietieji šampūnai, muilai ar net kietieji kremai, kurių gamyba ženkliai tvaresnė nei skystų priemonių plastikiniuose buteliuose. Nustebinti galima ir bilietais į mėgstamo atlikėjo ar grupės koncertą, teatro spektaklį. Tačiau jei reikalinga dovana mažai pažįstamam žmogui, galima pasirinkti ir dovanų kuponą. Taip jis pats galės išsirinkti dovaną, kurią tikrai naudos.

Daugiau tvarių idėjų galite rasti projekto „Atliekų Kultūra“ „Facebook“ paskyroje.

Žymės

#Tvarumas