„The New York Times“: saulės ir vėjo energijos plėtra matoma net iš kosmoso

2025-04-08

Atliekų kultūra

250 mylių aukštyje skriejantys palydovai fiksuoja, kaip pastaraisiais metais visame pasaulyje sparčiai auga saulės ir vėjo energijos panaudojimas.

Nauja analizė, sukurta bendradarbiaujant „The Nature Conservancy“, „Planet“ ir „Microsoft AI for Good Lab“, rodo, kaip švarios energijos plėtra keičia pasaulio energetikos žemėlapį. Projektas „Global Renewables Watch“ pasitelkia dirbtinį intelektą ir palydovinius vaizdus, kad sukurtų „gyvąjį atlasą“ – visų sausumos vėjo jėgainių ir didelio masto saulės jėgainių pasaulyje žemėlapį.

Pagrindinės įžvalgos:

  • Kinija pirmauja pagal įdiegtus saulės ir vėjo energijos pajėgumus.
  • JAV pirmą kartą daugiau elektros pagamino iš saulės ir vėjo nei iš anglies. Trečdalis naujų saulės jėgainių – Teksase.
  • ES beveik trečdalį elektros pagamina iš saulės ir vėjo – daugiau nei iš visų iškastinių šaltinių kartu.
  • Danijoje vėjo energija sudaro ~60 % elektros. Kalifornijoje saulės energiją papildo baterijų saugyklos.
  • Brazilija, Pakistanas ir Indija sparčiai plečia saulės energijos naudojimą, ypač smulkiose sistemose.
  • Saulės kolektorių kainų kritimas (dėl Kinijos gamybos masto) ir baterijų technologijų pažanga skatina dar spartesnį atsinaujinančios energijos augimą.

Energetikos projektų planavimui tampa itin svarbu pasirinkti tinkamą vietą – tiek dėl elektros perdavimo tinklų, tiek dėl poveikio aplinkai. Daugelyje vietų jau išnaudoti patys palankiausi plotai, todėl reikia ieškoti pusiausvyros tarp energetikos, žemės ūkio ir gamtosaugos.

Su visu straipsniu galite susipažinti čia.

Šaltinis – The New York Times