Stotelės „Dėk’ui“ atnaujina veiklą: antplūdį suvaldys rezervacijos sistema

2021-03-19

UAB VAATC

Vilniaus reg.

Sėkmės paslaptis – galimybė dalintis

Atsakingo vartojimo idėją Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) pavertė šešiolikos dalijimosi daiktais stotelių DĖK’ui tinklu. Stotelės, kurios yra įrengtos visose Vilniaus regiono savivaldybėse esančiose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, yra pamėgtos gyventojų – nuo 2019-ųjų vasaros pradžios stotelėse išdalinta daugiau nei 11 tūkst. daiktų. Bendras jų svoris – 222 tonos.

„Akivaizdu, kad gerų daiktų dalijimosi vietos tampa svarbia atliekų kultūros dalimi. Gyventojai vis aiškiau supranta besaikio pirkimo padarinius, taip pat – savo galimybes prisidėti prie atliekų tvarkymo, patiria dalijimosi džiaugsmą ar, pavyzdžiui, padeda pasigerinti buitį stokojantiems. Ne mažiau svarbu ir tai, kad taip tausojami ir gamtos resursai, mažinamos atliekomis tampančių ne vietoj paliktų gerų daiktų perdirbimui ar utilizavimui reikalingos išlaidos“,– sako „VAATC“ vadovas Tomas Vaitkevičius.

Viena iš stotelių DĖK’ui populiarumo priežasčių – paprastas ir patogus jų veikimo principas. Nors dalį nebereikalingų daiktų šalies gyventojai parduoda antrinėje rinkoje, keičiasi jais tarpusavyje gyvai ar socialinių tinklų grupėse, tačiau daiktų dalijimasis stotelėse DĖK’ui yra patrauklus, nes taupo laiką ir energiją. Noriai stotelėmis naudojasi ir įmonės, kurios čia pristato po remonto likusias statybines medžiagas, nebereikalingus biuro baldus – kėdes, stalus, lentynas.

Stotelėse gyventojai gali nemokamai palikti nebereikalingus, bet tvarkingus, geros būklės, naudojimui tinkamus baldus, indus, veikiančius buitinės technikos ar elektronikos prietaisus, knygas, kitus buityje naudojamus daiktus. Norintiems patikusius daiktus pasiimti tereikia atvykti į stoteles, kurių adresai skelbiami www.stoteledekui.lt/kontaktai/. Svarbu ir tai, kad apie stotelėse esančius daiktus galima sužinoti svetainėje www.stoteledekui.lt. Ten pat tuos daiktus galima ir rezervuoti.

Atnaujinus veiklą – priemonės saugumui užtikrinti

„Dėl viruso grėsmės laikinai sustabdžius DĖK’ui veiklą, žmonės skambindavo ir rašydavo kone kasdien, teiravosi, kada vėl dirbsime. Įvertindami šį poreikį bei kiek gerėjančią epidemiologinę situaciją, nusprendėme, kad laikas stoteles atidaryti“ – sako VAATC“ Gamybinio proceso tarnybos vadovė Jolita Šalkauskienė.

Tačiau VAATC atstovė atkreipė dėmesį į tai, kad šiuo metu per svetainę www.stoteledekui.lt yra rezervuota daugiau nei 1000 daiktų, kas kelia susirūpinimą dėl stotelių lankytojų antplūdžio, o kartu ir jų saugumo. Tai paskatino VAATC ieškoti sprendimų, leidžiančių valdyti lankytojų srautus.

Nuo kovo 23 iki balandžio 6 dienos daiktus išduosime tik tiems, kurie jau yra šį tą rezervavę. Prašome visų, kas rezervavo daiktus karantino laikotarpiu, dabar rezervuotis laiką atvykimui bei daiktų atsiėmimui. Visiems, kurie yra rezervavę daiktus, išsiųsime elektroninius laiškus, kviesdami pasirinkti palankiausią laiką atvykimui. Tai bus lengva padaryti spustelėjus laiške įterptą nuorodą į rezervavimo sistemą.

Atvykimo į stoteles laiko rezervavimo sistemą surasite adresu https://stoteledekui.lt/lt/rezervacija

Labai svarbu atvykti sutartu laiku, nes apsilankymui DĖK’ui stotelėje ir daiktų atsiėmimui bus skirta 10 minučių. Nepamirškime, kad karantinas dar nesibaigė ir rizika užsikrėsti išlieka“, – pabrėžė Jolita Šalkauskienė.

Taip pat atkreiptina dėmesys, kad atsiimti daiktus bus galima tik antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 10.30 iki 18.00 val. (pietų pertrauka daugelyje stotelių – nuo 12 iki 12.30 val., išskyrus esančias Vilniuje, Pumpėnų g. 10 ir Ukmergėje, Gerseniškių g. 5. Pertrauka jose – nuo 13 iki 13.30 val.).

Planuojama, kad tokia daiktų atsiėmimo tvarka bus taikoma iki balandžio 6 dienos, po kurios neatsiimtus daiktus galės rezervuoti ar tiesiog atvykę pasiimti kiti svetainės www.stoteledekui.lt lankytojai. Nuo balandžio 8 d. DĖK’ui stotelės veiks įprastu ritmu.

Kartu stotelių tinklo organizatoriai pabrėžia, kad norintys pasidalinti turimais daiktais, juos gali atvežti į bet kurią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę įprastu darbo metu: www.vaatc.lt/aiksteles/

„Atnaujindami stotelių veiklą taip pat tikimės, kad atvykusieji laikysis saugaus atstumo, asmens higienos reikalavimų, dėvės burną ir nosį dengiančias apsaugos priemones. Tai jau įprastos priemonės, kurios leidžia būti saugesniems tiek lankytojams, tiek didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse dirbantiems ir tuo pačiu DĖK’ui stotelių lankytojus pasitinkantiems VAATC darbuotojams,“ – primena J. Šalkauskienė.

Idėja skleidžiasi visoje Lietuvoje

Poreikį kurti gerų daiktų dalijimosi sistemas jaučia ir kitų šalies regionų atliekų tvarkymo centrai.

Utenos regione veikia 5 dalijimosi daiktais stotelės „Dalinkimės“ (Utenoje, Zarasuose, Anykščiuose, Ignalinoje, Anykščiuose).

Šiaulių regione 2020-2021 m. „Daiktų kiemas“ atvėrė duris aštuoniose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, esančios Šiaulių miesto bei rajono, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Joniškio ir Akmenės savivaldybėse. Daugiau informacijos http://www.sratc.lt/daiktu-kiemas-2/

Trijose Klaipėdos miesto didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse pastatyti specialūs konteineriai, kuriuose laikinai sandėliuojami klaipėdiečių atvežti nebereikalingi baldai, buities reikmenys. Prireikus stalo, kėdės ar buities aksesuarų, juos galima pasiimti nemokamai. Taip pat daiktus dovanoti galima ir nuotoliniu būdu, nuotraukas ir aprašymus įkėlus į https://mano.kratc.lt/exchange

O Panevėžio regione numatyta įrengti 10 punktų, kuriuose tinkami naudoti daiktai bus prikeliami naujam gyvenimui.

Plačiau apie DĖK’ui stotelių veiklą galite sužinoti:

www.stoteledekui.lt , www.vaatc.lt , www.facebook.com/atliekukultura/

Savanorius, norinčius prisidėti prie stotelių veiklos, kviečiame susisiekti el. paštu [email protected]