„Startup Lithuania“: daugiausiai investicijų šiemet pritraukė startuolis „Ovoko“ – net 20 mln. eurų

2024-12-19

Atliekų kultūra

Startuolių ekosistema Lietuvoje sparčiai auga – „Startup Lithuania“ 2024 metų gruodžio duomenimis, TOP 20 šalies startuolių iš viso pritraukė virš 1,12 mlrd. eurų investicijų. Didžiausios investicijos 2024 metais – net 20 mln. eurų – sulaukė lietuvių startuolis „Ovoko“, vystantis integruotą naudotų automobilių dalių prekybos platformą. Bendrovė skelbia apie plėtros planus ir tikslą priimti 100 naujų darbuotojų.

„Pritrauktos investicijos yra didelis pasitikėjimo kreditas, kuris suteikia galimybę startuoliui ne tik augti, bet ir transformuoti naudotų automobilių detalių rinką į dar žalesnę ir tvaresnę“, – teigia Saulius Česnulevičius, vienas iš „Ovoko” įkūrėjų. Pasak jo, gautas investicijas įmonė nukreips trimis kryptimis: pirmiausia, investuos į prekyvietę, sandėlių valdymo ir logistikos sprendimus. Antra, sutelks dėmesį į Vakarų Europą, kurioje „Ovoko“ tikisi tapti rinkos lydere. „Visa tai neįmanoma be išskirtinės komandos, taigi per ateinančius 16 mėnesių planuojame komandą priimti 100 ambicingų talentų, kurie kurs ateities rinką“, – pasakoja S. Česnulevičius.

Lietuviškas startuolis „Ovoko“, veikiantis po prekės ženklu RRR.lt, didžiausios 2024 metais investicijos sulaukė iš JAV rizikos kapitalo fondo „Smash Capital“. Nuo savo įkūrimo 2016 metais „Ovoko“ iš viso pritraukė 35 mln. eurų investicijų. Ankstesnio finansavimo etapo metu, 2022 metais, startuolis gavo 14 mln. eurų, o 2020 metais – 1 mln. eurų iš „Practica Capital“, Manto Mikucko ir kitų pirmųjų investuotojų.

Idėjos pagrindas – tvarumas

„Tvarumas yra neatsiejama mūsų veiklos dalis, nes kiekviena pakartotinai naudojama automobilio detalė mažina atliekų kiekį, neeikvoja energijos ir nekuria emisijų, kurios kyla gaminant naujus gaminius. Tikime, kad atsakingas požiūris ir tvari plėtra eina koja kojon su ilgalaikiu verslo augimu“, – teigia S. Česnulevičius.

„Ovoko“ kuriama naudotų automobilių ekosistema sujungia prekyvietę internete, SaaS platformą ir logistikos paslaugas. Visa tai autolaužynams padės greitai ir efektyviai skaitmenizuoti automobilių detales, parduoti ir nusiųsti jas į bet kurią vietą Europoje. Pasak S. Česnulevičiaus, šiais metais bendrovė žengė svarbų žingsnį, pradėdama teikti pridėtinės vertės paslaugas ir stiprindama strategines partnerystes su logistikos bei mokėjimų teikėjais. Šie pokyčiai ne tik užtikrino dvigubą augimą, bet ir padėjo pasiekti nenuostolingumo tašką – svarbų įrodymą, kad „Ovoko“ verslo modelis yra efektyvus.

„Turime ambicingą tikslą – per artimiausius penkerius metus sukurti naują rinkos standartą. Norime, kad „Ovoko“ taptų pirmąja platforma, kurioje pirkėjas rastų bet kokią naudotą automobilio detalę ir galėtų ją įsigyti pagal kainą, kokybę ar pristatymo greitį“, – sako S. Česnulevičius. Jo teigimu, pasaulyje tokio sprendimo dar nėra; šiuo metu daugiau nei 80 proc. bendrovės pardavimų vyksta už Lietuvos ribų, didžiausias fokusas – Prancūzija. Bendrovės „Ovoko“ pajamos iš pardavimų 2023 metais siekė 22,5 mln. eurų, joje dirba apie 200 darbuotojų.

7 vieta tarp Lietuvos startuolių

Remiantis naujausiais Inovacijų agentūros „Startup Lithuania“ padalinio duomenimis, šiandien „Ovoko“ užima 7 vietą tarp pirmaujančių šalies startuolių, žvelgiant į pritrauktas investicijas per 2024 m. Skaičiuojama, kad TOP 20 didžiausių Lietuvos startuolių kartu yra pritraukę daugiau kaip 1,12 mlrd. eurų investicijų. Pirmauja „Vinted“, surinkęs 477,3 mln. eurų, antroje vietoje – „Nord Security“ su 187,2 mln. eurų, o trečiąją vietą užima startuolis „PVcase“ – pritraukęs 109,4 mln. eurų investicijų.

„Lietuva ne tik tampa sparčiausiai augančiu startuolių centru regione, tačiau savo pavyzdžiu demonstruoja, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos bei Inovacijų agentūros pastangos duoda realią naudą ekonomikai. Startuoliai kuria inovacijas, pritraukia kapitalą, steigia darbo vietas, moka mokesčius valstybei ir taip garantuoja tolesnį ekonomikos augimą“, – teigia Karolina Urbonaitė, Inovacijų agentūros, „Startup Lithuania” skyriaus vadovė. Pasak jos, tai vertina ir užsienio partneriai, investuotojai bei vertinimo agentūros.

Štai naujausio „StartupBlink“ indekso duomenimis, per šiuos metus Lietuva pakilo viena pozicija Pasauliniame startuolių ekosistemų indekse ir užėmė 16 vietą. Sostinė Vilnius taip pat pakilo dviem pozicijoms aukščiau nei pernai – į 71 vietą.

„Dealroom“ apžvalga, vertinanti 2018 – 2023 m. laikotarpį, parodė, kad Lietuvos startuolių ekosistema augo daugiau nei 7 kartus, nuo 1,9 iki 13,7 mlrd. eurų. Šviežiausius duomenis analizuojanti „Dealroom“ apžvalga su išsamiais investicijų rezultatais, bus pristatyta 2025 m. sausio 29 d. „Startup Lithuania“ kasmetiniame renginyje „Wrap up of 2024“.

Šaltinis – Inovacijų agentūra