2025-03-06
Atliekų kultūra
Sluoksniuotoji lukštų mediena (angl. Laminated Veneer Lumber, LVL) statybų rinkoje dar gana naujas produktas. Tačiau jau dabar dėl stiprumo, tvirtumo ir ilgaamžiškumo ji vis dažniau pavadinama moderniuoju plienu. Šiuo metu ši mediena plačiausiai naudojama gaminant perdangas ir stogus, karkasinėje, skydinėje, modulinėje statyboje, tačiau architektai vis dažniau ryžtasi ją įdarbinti ir projektuodami daugiaaukščius biurų ar gyvenamosios, kitus komercinės ar visuomeninės paskirties objektus.
Statybų sektoriui žengiant robotizacijos keliu, kai elementai vis dažniau apdirbami CNC staklėmis, visiškai realu, kad LVL produkcija bus naudojama ir pritaikoma vis plačiau. Apie šios medienos savybes ir pranašumus pasakoja „VMG Lignum Systems“, tvarių inžinerinės medienos gaminių įmonės, projektų vadovas Tomas Gečys.
Kaip LVL konstrukcinė mediena gaminama?
Sluoksniuotoji lukštų mediena gaminama sukamojo išvyniojimo (angl. rolling-peeling) būdu.
LVL plotis siekia 1,83 m, ilgis – iki 18 m, o storis – iki 75–90 mm, taigi akivaizdu: pritaikymo galimybių turime išties nemažai.
Tuo tarpu Glulam LVL – blokais suklijuota LVL mediena – leidžia pasiekti daug didesnius gabaritus, kai standartinės 75 mm apimties LVL suklijuojama šoninėmis briaunomis į platesnį elementą. Tokiu atveju kolonos skersmuo gali siekti net 400 x 400 mm ar net daugiau.
Kuo LVL pranoksta tradicinę statybinę medieną?
Kur galima pritaikyti LVL konstrukcinę medieną ir kiek laiko ji tarnauja?
LVL produkcija labai plačiai naudojama formuojant perdangas ir stogus, karkasinėje, skydinėje, modulinėje statyboje.
Pasak T. Gečio, gana naują produktą rangovai iš pradžių vertino atsargiai. Tačiau šiuo metu LVL kolonos jau sėkmingai pritaikytos ir biurų statyboje, pavyzdžiui, kaip laikančiosios keturių-aštuonių aukštų biurų pastato kolonos. Šiuo metu „VMG Lignum Systems“ kaip tik baigė projektuoti vieną Vilniuje, Žvėryne, iškilsiantį biurų pastatą, kuriame bus panaudota LVL produkcija.
LVL medienos projektavimą reglamentuoja Eurokodas – europinės normos, kuriomis remiantis minimalus pastato gyvavimo laikas ir visi patikimumo koeficientai yra patvirtinti mažiausiai 50-ies metų laikotarpiui. Taigi, LVL produkcija nėra skirta laikiniems pastatams: ji kuriama ir pritaikoma statant tvarius, ilgaamžius pastatus su minimaliu pusės amžiaus gyvavimo ciklu.
Svarbūs LVL rodikliai
Dažnai medinėje statyboje silpnoji vieta, nulemianti net ir matmenis, yra medienos elemento glemžimas skersai pluošto. LVL produkto stipris, kaip jau minėta, šiuo aspektu yra apie du kartus didesnis nei vientisosios ar klijuotosios medienos. Būtent dėl to skydų gamyboje atraminiai išilginiai elementai, siekiant didesnio stabilumo, dažnai gaminami būtent iš LVL.
Šaltinis – žurnalas apie statybų, architektūros, interjero ir kitas aktualijas „Statyba ir architektūra“.