2025-02-26
Atliekų kultūra
Vietoj prekybos centro – drabužių mainytuvės. Tokia idėja vis sparčiau populiarėja tarp žmonių, ne tik ieškančių unikalių aprangos sprendimų, bet ir norinčių prisidėti prie tvarios mados judėjimo.
Kiekvieną sekmadienį Vilniuje, „Saulės jėgainės“ erdvėje, vykstančių mainytuvių organizatorės, iniciatyvos „Balansas“ autorės AUKSĖ EMA JAGELAITĖ ir MODESTA KUZMENKAITĖ skatina miestiečius bei sostinės svečius prisijungti prie populiarėjančios tvaraus vartojimo alternatyvos, kuria siekiama mažinti tekstilės atliekas ir skatinti sąmoningą mados naudojimą.
Idėja, virtusi tradicija
Mainytuvės kaip reiškinys kilo iš senovinių mainų sistemos, kai žmonės keisdavosi daiktais nenustatant jų piniginės vertės. Šiuolaikinėje visuomenėje mainytuvės įgavo naują prasmę, ypač augant ekologiniam sąmoningumui ir kritikuojant vartotojiškumo kultūrą. Mainų renginiai ėmė populiarėti XX a. pabaigoje Vakarų šalyse, siekiant sumažinti atliekų kiekį ir skatinti atsakingą vartojimą.
Per pastaruosius dešimtmečius mainytuvės tapo ne tik ekologine, bet ir socialine iniciatyva, kuri suburia bendruomenes, skatina tvarų gyvenimo būdą bei ugdo atsakingą požiūrį į daiktų naudojimą. Iniciatyvos koncepcija remiasi mintimi, kad daiktai, ypač drabužiai, neturėtų būti išmetami, kad jie gali rasti naujus šeimininkus. Taip ši idėja padeda kurti stipresnius socialinius ryšius tarp žmonių.
Auksė Ema ir Modesta organizuoti mainytuves ėmėsi dar 2024-ųjų vasarą. „Lietuvoje turime Bitautų Agnę, kuri daugybę metų neperka drabužių – dėl vertybinės perspektyvos. Būtent Agnė pamatė šią spragą Lietuvoje ir ėmėsi iniciatyvos: mainytuves rengdavo daugelyje skirtingų erdvių, ir koncepcija įgavo pagreitį. Mums patiko ši idėja, tad kurį laiką dirbome kartu“, – mainytuvių iniciatyvos pradžios istorija su dienraščiu „Bernardinai.lt“ dalijasi A. Jagelaitė.
<…>
Visą straipsnį galima skaityti čia.
Šaltinis – Bernardinai