2024-11-20
Atliekų kultūra
Pirmadienį Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje COP29 Azerbaidžane Lietuvos aplinkos ministras Simonas Gentvilas dalyvavo diskusijoje „Teisės vaidmuo klimato kaitai: Ar tai išgelbės Žemę?”. Diskusijoje su Estijos, Portugalijos, Moldovos, Nyderlandų ir Ukrainos šalių atstovais buvo aptarta, kaip teisiniu reglamentavimu galima prisidėti prie klimato kaitos suvaldymo. Savo kalboje S. Gentvilas pristatė Lietuvos sprendimus ir pasiekimus šioje srityje.
„Lietuvoje sukūrėme strateginio planavimo sistemą, kuri įrodo, kad bendradarbiavimas ir tinkamas valdymas skatina veiksmingą klimato politiką. Tokie sprendimai, kaip teisės aktai dėl atsinaujinančių energijos išteklių, žaliųjų pirkimų, pastatų modernizavimo ir užstato sistemos, jau dabar padeda mažinti išmetamųjų teršalų kiekį“, – pažymėjo ministras, pabrėždamas, jog Lietuva siekia tapti pavyzdžiu kitoms šalims.
Tarp svarbiausių pasiekimų S. Gentvilas išskyrė pernai priimtą Atsinaujinančiųjų energijos išteklių įstatymą ir „Proveržio energetikos paketą“. Šie teisės aktai leis Lietuvai iki 2030 m. visą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių. Sprendimus paspartino geopolitiniai iššūkiai – Rusijos agresija prieš Ukrainą, augančios energetikos kainos ir siekis užtikrinti energetinį saugumą.
Diskusijoje S. Gentvilas pristatė ir Lietuvos žaliųjų viešųjų pirkimų taisykles, kuriose integruoti aplinkosauginiai kriterijai. Šiuo metu net 95 proc. visų viešųjų pirkimų šalyje atitinka žaliųjų reikalavimus. Be to, valstybinės institucijos įpareigotos naudoti tvarias transporto priemones ir energiją, gaminamą iš atsinaujinančių šaltinių.
Ministras atkreipė dėmesį į Lietuvos ilgalaikės renovacijos strategiją. Iki 2050 m. planuojama, kad visi viešieji ir privatūs pastatai taps nepriklausomi nuo iškastinio kuro ir neišskirs anglies dioksido. „Jau šiemet naujuose viešuosiuose pastatuose, finansuojamuose valstybės biudžeto lėšomis, bent 50 proc. statybinių medžiagų privalo būti atsinaujinančios“, – pabrėžė ministras.
„Tvari klimato politika turi būti orientuota į klimato neutralumą, žiedinę ekonomiką ir efektyvų išteklių naudojimą, tuo pačiu sprendžiant socialinius ir ekonominius klausimus“, – apibendrino ministras.
COP29 – tai Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencija, kasmet suburianti pasaulio šalių atstovus, mokslininkus, verslo ir nevyriausybinių organizacijų lyderius spręsti klimato kaitos iššūkių. Šių metų konferencija vyksta Azerbaidžane lapkričio 11–22 dienomis. Renginyje dalyvauja beveik 200 valstybių delegacijos, aptariančios tarptautinius susitarimus, ambicingus tikslus ir konkrečius veiksmus siekiant klimato neutralumo iki 2050 metų. Pirmadienį, lapkričio 18 d., prasidėjo ministrų aukšto lygmens sesija, kurios metu vyks derybos Paryžiaus susitarimo įgyvendinimo klausimais.
Šaltinis – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija