Ragina aplankyti šią Vilniaus vietą: atskleidė, kuo ji ypatinga

2025-01-31

Atliekų kultūra

Ar žinojote, kad Vilnius tapo „Europos žaliąja sostine-2025“? Ta proga Vilniuje visus metus vyks išskirtiniai teminiai renginiai, vis labiau įtraukiantys vilniečius ir miesto svečius. Kaip niekada žaliesiems pokyčiams mūsų sostinė vienys visus europiečius. Ką galime padaryti mes?

Pradėti nuo savęs, dalyvauti aplinkos tvarkymo akcijose, diskusijose, kito seansuose, burtis į aktyvias bendruomenes ir aktyviai dalyvauti visose veiklose. Ką tikrai jau galite padaryti – tai sostinės Lukiškių aikštėje aplankyti menininkės Jolitos Vaitkutės instaliaciją, sukurtą iš padangų bei guminės dangos likučių, plastiko, metalo ir medienos.

Menininkės Jolitos Vaitkutės instaliacija

O visa tai sujungus gimė jauki bitutė, tarsi simbolizuojanti gyvą, darbštų, uolų miestą ir jo gyventojus. Plačiau apie tai – TV laidoje „Atliekų kultūra“, jau šį šeštadienį, 11-ą ryto, per TV6.

Žaliąją žinią Vilniuje – „Europos žaliojoje sostinėje“ – skelbia daugybė žmonių. Štai jaunimas, įnikęs į išmaniuosius telefonus jau tapo mūsų kasdienybės dalimi. Bet, jei pamatysite 16-mečius, palinkusius prie siuvinio – nenustebkite, tai Vilniaus vaikų ir jaunimo klubo „Klevas“ nariai, norintys išmokti… siūti.

„Norėjau būti kaip mano senelis, kuris mokėjo siūti“, – pasakoja dešimtokas Justas. „Mama užrašė ir pradėjau lankyti būrelį. Esu sutaisęs draugams džinsus, užsidirbau po 10 eurų, dar esu persiuvęs ne vienerius džinsus – gavau po 20 eurų. Taupau kelionei į Milaną“, – TV laidoje „Atliekų kultūra“ atskleidžia Justas, savo aistra persiūti drabužius „užkrėtęs“ ne vieną bendraamžį.

Netikėta jaunimo mados banga

Viktorą Stanislovaitį Panevėžio krašto žmonės pažįsta kaip istorijų pasakotoją, atvykusieji į Joniškėlį – kaip puikų Joniškėlio gidą, pasvaliečiai – kaip žurnalistą, legendinio laikraščio „Darbas“ redaktorių, socialinių tinklų sekėjai – kaip Dėdę Juzę, kalbantį tarmiškai.

Viktoras Stanislovaitis

O TV laidos „Atliekų kultūra“ žiūrovams jis taps dar vienu atradimu: žmogumi, kurio mintimis norisi dalintis, o pavyzdžiu – sekti. Paklaustas, kaip sekasi neišlaidauti, jis atsako, kad tikrai nėra tobulas:

„Vartojimo bacila yra didelė: nueini degtukų, o grįžti su dviem sunkvežimiais maisto“, – šypsosi jis, bet sako, kad klauso savo gaspadinės ir daržoves bei vaisus deda į daugkartinius maišelius, o įvairią technikos įrangą, reikalingą namuose, perka brangesnę, nes pigi genda greitai, o taisymas neretai kainuoja brangiau už patį daiktą.

Ką Viktoras prisimena iš savo vaikystės? Kaip ant galvų krisdavo trąšos ir kaip kaimynas kažkur išveždavo per metus duobėje kauptas atliekas. Tai ir dar daug įdomių faktų bei Viktoro minčių sužinosite pasižiūrėję laidą „Atliekų kultūra“.

Aktualioje laidos rubrikoje bus atskleista šiferio, kuriuo kadaise dengėme stogus, problematika. Pasirodo, jame esantis asbestas pavojingas žmogaus organizmui ir kas metai nuo jo miršta apie 20 tūkstančių žmonių.

Širvintų r. sav. Sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojas Edgar Lebionka atskleis, kad asbestas gali sukelti ne tik plaučių vėžį, bet ir asbestozę, ligą, kurios simptomai: sunkus kvėpavimas ir nuovargis.

Širvintų r. sav. Sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojas Edgar Lebionka

Specialistai pataria mažesnius šiferio kiekius pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, o didesnius – į sąvartynus. Kiekviename Lietuvos regione leistini kiekiai ir kainos gali skirtis, tad rekomenduojama pasidomėti, kokia tvarka galioja Jūsų krašte. O daugiau informacijos sužinosite žiūrėdami laidą „Atliekų kultūra“.

Tvaraus gyvenimo būdo gidas „Atliekų kultūra“ jau šį šeštadienį, 11-ą ryto, per TV6!

Šaltinis – Atliekų kultūra