2025-07-03
Atliekų kultūra
Vasarą, vos ėmus kaisti termometro stulpeliui, skubama atsinaujinti šaldytuvus, šaldiklius ar oro kondicionierius. Ar žinojote, jog įsigydami naują šaldytuvą, iš anksto maždaug 25 eurus sumokate už jo išvežimą iš jūsų namų ir perdirbimą?
Netinkamai tvarkomi teršia aplinką
Šaldytuvas, šaldiklis ir oro kondicionierius namuose, biure ar automobilyje – kone svarbiausi įrenginiai karštomis vasaros dienomis. Nors jie yra ilgaamžiai, ateina laikas, kai juos tenka remontuoti ar keisti naujais.
Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovė Veronika Masalienė primena, kad atitarnavę šaldytuvai, šaldikliai, oro kondicionieriai ar kita elektros ir elektronikos įranga, užuot laikoma sandėliukuose, rūsiuose ar neteisėtai paliekama prie mišrių atliekų konteinerių, privalo būti tinkamai sutvarkyta.
Visuose šiuose elektros ir elektronikos įrenginiuose yra žmogaus sukurtų fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurios šilumą gali sulaikyti net iki 22 tūkst. kartų efektyviau negu pagrindinės šiltnamio efektą sukeliančios dujos – anglies dioksidas, o likti atmosferoje gali tūkstančiams metų.
Iš mechaniškai pažeistų, ne vietoje išmestų buitinės technikos ir elektronikos prietaisų atliekų į aplinką gali pasklisti ne tik šiltnamio efektą sukeliančios dujos, bet ir žmogui bei gamtai ypač kenksmingų medžiagų: sunkiųjų metalų, plastikų, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galinčių švino ir kadmio.
Išveža tiesiai iš namų
Visus nebeveikiančius ar nereikalingus elektronikos prietaisus, baterijas, akumuliatorius galima atiduoti jų platinimo vietose, pristatyti į regionines atliekų tvarkymo aikšteles, atliekų tvarkytojams arba dar patogiau – juos išsikviesti į namus.
„Dalis žmonių vis dar nežino, jog senos buitinės technikos išvežimas iš bet kurios Lietuvos vietos ir išnešimas iš bet kurio aukšto, rūsio ar sodybos yra nemokamas. Vietoje to, kad prietaisai būtų paruošti pakartotiniam naudojimui arba perdirbti iš jų atgaunant naudingas medžiagas, jie laikomi laiptinėse ar rūsiuose, stabdo žiedinę ekonomiką, neprisideda prie taršos mažinimo. Gaisro metu daiktai, palikti bendrose erdvėse, gali trukdyti žmonėms saugiai ir greitai evakuotis“, – atkreipė dėmesį Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos direktorė V. Masalienė.
Perdirbant elektros ir elektronikos atliekas, gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neteršia aplinkos, bet ir sumažina naujų gaminių savikainą. Naujiems elektronikos prietaisams pagaminti reikia daug įvairių žaliavų: metalų, plastiko, gumos, stiklo, puslaidininkių, tepalų, dujų, taip pat aukštos vertės medžiagų – aukso, sidabro, vario ar platinos. Beveik visas šias medžiagas galima panaudoti pakartotinai, tokiu būdu prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo ir išteklių taupymo. Patekę pas oficialius atliekų tvarkytojus, įrenginiuose naudojami freonai specialiose gamyklose suskaldomi iki aplinkai nekenksmingų cheminių junginių.
Atgaunama vertingų žaliavų
Ar žinojote, jog tinkamai sutvarkius vieną šaldytuvą, šaldiklį ir kondicionierių, galima atgauti daugiau kaip 32 kg pakartotiniam naudojimui tinkamo plastiko, beveik 5 kg aliuminio, apie 9,8 kg vario, o sutaupyti – net 170 kg CO2 ekvivalento, kuris prilygsta 47 km kelionei automobiliu.
„Kuo daugiau atitarnavusių daiktų gaus antrą šansą, kuo daugiau atliekų bus perdirbta, tuo daugiau vertingų gamtos išteklių sutaupysime ir labiau prisidėsime prie aplinkos taršos mažinimo“, – pabrėžė V. Masalienė.
Pasigendama gamintojų ir importuotojų atsakomybės
Lietuvoje 2024 metais į rinką išleista apie 90 tūkst. tonų elektros ir elektronikos įrangos, tačiau tinkamai sutvarkyta tik 21,8 tūkst. tonų, arba 24 proc. šių atliekų, nors Europos Sąjungos įpareigojimas – sutvarkyti ne mažiau kaip 65 proc., skaičiuojant nuo per metus šalyje parduoto įrangos kiekio. Vadinasi, didelė dalis elektronikos atliekų vis dar nėra surenkama atskirai ir tinkamai sutvarkoma, o atsiduria konteineriuose, gamtoje arba kaupiama namuose.
Nors elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai Lietuvoje įpareigoti finansuoti buitinės technikos ir elektronikos sutvarkymą, užtikrinti visuomenės švietimą, savo pareigą vykdo tik labai maža jų dalis. To priežastis – blogas teisinis reglamentavimas ir realios atsakomybės nebuvimas.
Informaciją, kur ir kaip priduoti nebereikalingas baterijas, akumuliatorius, kitą seną elektros ir elektronikos įrangą ar buitinę techniką, arba užsiregistruoti, kad ji būtų nemokamai išvežta, galima svetainėje čia.
Šaltinis – VšĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija”