Pianistė Ieva Dūdaitė: „Mano senelis yra badavęs, todėl esu prieš atliekų švaistymą“

2025-03-28

Atliekų kultūra

Šį šeštadienį „Atliekų kultūroje“: interviu su viena populiariausių šių dienų pianisčių Lietuvoje: Ieva Dūdaite-Radžiūne. Žinoma moteris atskleis, kad pirmoji jos pažintis su atliekų rūšiavimu buvo Italijoje, kur ji, dar būdama paauglė, išvyko studijuoti. „Čia pirmą kartą išgirdau žodį „tvarumas“, priklausiau jaunųjų aktyvistų būreliui, kur inicijuodavome įvairiausias akcijas: pavyzdžiui, vaikinai visą mėnesį nesiskusdavo barzdų, taip taupydami vandenį, buvome sutarę tam tikru laiku išjungti elektrą, o biodujomis iš komposto pavyko apšildyti mokymosi patalpas“, – pasakoja Ieva.

O štai studijuojant Olandijoje Ievai nutiko kurioziškas nuotykis: norėdama išmesti šiukšles, ji niekur nerado… konteinerių. Dešimt minučių klaidžiojusi po miestelį, galiausiai šiukšles išmetė parke į šiukšliadėžę ir po kiek laiko gavo… 60 EUR baudą.

Atliekų vežėjai rado jos šiukšles, pasirausė jose, pamatė išmestą korespondenciją, o ten buvo nurodytas jos adresas. Kodėl miestelyje nėra konteinerių? Nes yra viena diena savaitėje, kada vakare visi gyventojai išneša mišrias atliekas, maišus palieka prie vartų, o kitą rytą atliekų vežėjai jas jau būna surinkę.

Ieva laidos metu atskleis, kad ji turi daug suknelių, kuriomis vilki koncertų metu, bet net ir tiek nepakanka, kad galėtų kas kartą pasirodyti, vilkėdama skirtingomis, tačiau čia pat pasakys, kad jai nėra nesmagu pasirodyti ir su ta pačia suknele, pasitelkus kūrybiškumą bei fantaziją: vienas – kitas aksesuaras, ir Ieva atrodo kitaip.

„Mano senelis yra badavęs, todėl esu prieš atliekų švaistymą“

Beje, Ieva atskleidžia, kad jos vyras tikras šaldytuvo policininkas. Pasirodo, tai jis kruopščiai peržvelgia visus produktus, jų galiojimo laiką, kad viskas būtų šviežia. Kartais čia pora konfliktuoja, nes Ieva yra prieš maisto švaistymą ir jai skaudu išmesti maisto produktus: žinoma pianistė čia pat paaiškina tokį jos elgesį: pasirodo, jos seneliui teko badauti. Šie jo prisiminimai smarkiai palietė Ievą, todėl ji stengiasi pirkinius itin susiplanuoti, kad nereikėtų vėliau išgyventi, kad jų galiojimo terminas pasibaigė.

Ką pirmiausia Ieva padarė, persikrausčius gyventi į užmiestį, kodėl šeima, nors turi 2 automobilius, stengiasi naudotis vienu, atsakymai jau šį šeštadienį TV laidoje „Atliekų kultūra“.

Rimtojoje „Aktualu!” skiltyje gvildensime temą, ką gi mesti į šiukšliadėžę – arba kitaip tariant, į mišrių komunalinių atliekų konteinerį: pasirodo, atliekas, likusias po pirminio rūšiavimo. Bet juk būna, kad ten metam viską: kad ir pakuotes. Po laidos transliacijos, daugelis turėtų pakeisti šį savo įprotį ir tapti atsakingesniais: pasirodo, už pakuočių sutvarkymą sumokame įsigydami daiktą.

Jei išmetame į mišrų srautą, už tą patį sumokame dar kartą. Ar tai apsimoka? Ne. O ko negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį? Pelenų, kurie vis dar rusena (reikia įsitikinti, kad jie tikrai atšalo), įvairiausių baterijų ir kt. pavojingų medžiagų: ir vienu, ir kitu atveju gali kilti gaisras.

Taip pat statybinių medžiagų likučių, žaliųjų atliekų, visko, ką galima sutvarkyti kitais būdais, nei tiesiog išmesti į mišrų komunalinį konteinerį. Na, o jei vis dar kyla klausimų, ką mesti, o ko – ne, paprasčiausias būdas sužinoti: tai perskaityti ant kiekvieno konteinerio užklijuotą informacinį lipduką. O dar daugiau aktualios informacijos sužinosite pasižiūrėję laidą „Atliekų kultūra“.

„Antro šanso“ rubrikoje: auksarankis Laimis Lomonosovas, atnaujinantis avalynę ir rankines. Laimį drąsiai galime pavadinti kedų entuziastu: jam taip jie patiko nuo vaikystės, kad net dirbo kedų parduotuvėje, o nuo 2016-ųjų, šiai avalynei sparčiai populiarėjant, pradėjo rašyti kedų apžvalgas, nes žmonėms buvo sunku išsirinkti iš gausybės pasiūlos.

Pradėjo rašyti – pradėjo ir taisyti. Iš pat pradžių tik valė juos, o dabar, subūręs į komandą bendraminčius, užkūrė tokį avalynės „vakarėlį“, kad net dūmai rūksta! Laimio dirbtuvėse iš naujo atgimsta ne tik čia atkeliavę kedai, bet ir visi kiti batai, įskaitant aukštakulnius bei rankines. Laimis laidos žiūrovams pateiks keletą neįkainojamų patarimų, kaip nešioti batus, kad jie tarnautų kuo ilgiau, ir atskleis, kodėl negalima turėti tik vieną porą batų.

Tvaraus gyvenimo gidas „Atliekų kultūra“ šeštadienį, 11-ą ryto, per TV6!