Pavasaris sode: kaip tvarkyti žaliąsias atliekas

2025-04-07

Atliekų kultūra

Pavasaris – atsinaujinimo metas ne tik gamtai, bet ir mūsų aplinkai. Laikas sutvarkyti sodą, surinkti pernykščius lapus, sausas šakeles ir kitas organines atliekas. Tinkamas jų tvarkymas ne tik padeda išlaikyti tvarką, bet ir prisideda prie aplinkos tausojimo.

Žaliosios atliekos: kodėl tinkamas jų tvarkymas yra būtinas?

Žaliosios atliekos, susidarančios iš augalinės kilmės medžiagų, skirtingai nuo kitų atliekų, tokių kaip plastikas ar stiklas, natūraliai suyra ir gali tapti į labai vertinga medžiaga – kompostu. Tačiau netinkamai tvarkomos, šios atliekos gali tapti problema, keliančia nepageidaujamą kvapą, teršiančia aplinką ir didinančia sąvartynų apkrovą.

Pavasarį, prasidėjus aktyviems sodininkystės darbams, žaliosios atliekos kaupiasi ypač sparčiai. Vienas iš dažniausiai pasitaikančių neteisingo žaliųjų atliekų tvarkymo pavyzdžių – jų šalinimas komunalinių atliekų konteineriuose: „Žaliosios atliekos, išmestos į mišrų atliekų srautą, užima vertingą vietą ir užteršia visą potencialią perdirbimui tinkamą žaliavą – pakuotės tampa nebepatrauklios perdirbėjams“, – tvirtina VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (toliau – Kauno RATC) direktorius Laurynas Virbickas.

Kauno RATC ekologės Renatos Utyrienės teigimu, išmetus žaliąsias atliekas netinkamose vietose, tokiose kaip miškas, ne tik estetiškai sugadinamas kraštovaizdis, bet ir sukeliama biologinė tarša, kuomet yrant atliekoms išsiskiria kenksmingos medžiagos, pavyzdžiui, amoniakas ar metanas. Tai gali pažeisti dirvožemį, užteršti gruntinius vandenis, pakenkti miško ekosistemai ir padidinti ligų plitimo riziką dėl patogenų, esančių atliekose.

Žaliųjų atliekų panaudojimas: kompostavimo privalumai

Vienas efektyviausių būdų tvarkyti žaliąsias atliekas – jas kompostuoti. Kompostavimas ne tik sumažina atliekų kiekį, bet ir paverčia jas vertingu organiniu trąšų šaltiniu, kuris pagerina dirvožemio struktūrą ir maistingumą.

Siekiant gauti kokybišką kompostą, Kauno RATC ekologė R. Utyrienė rekomenduoja vadovautis šiomis pagrindinėmis taisyklėmis:

  • Naudoti dėžę su uždengimu;
  • Atliekas nuolat permaišyti;
  • Įvertinti drėgmės lygį.
  • Maišyti „žaliąsias“ atliekas (pvz., daržovių likučius, žalius lapus) su „rudosiomis“ (šakomis, sausais lapais), kad būtų užtikrintas anglies ir azoto balansas.

Pavasarį atšilus orams, šie patarimai tampa ypač aktualūs. Specialistė ragina atkreipti dėmesį, kad po žiemos kompostas gali būti per drėgnas arba išsausėjęs, todėl jį reikėtų perkasti, įvertinti jo būklę ir pakoreguoti – sudrėkinti arba įmaišyti sausos medžiagos. Kompostą taip pat verta prasijoti: smulkesnė dalis galbūt jau tinkama smulkių augalų sodinimui, o stambesnę komposto frakciją galima grąžinti tolesniam irimui. Siekiant atgaivinti mikroorganizmų veiklą po žiemos, naudinga į kompostą įmaišyti aktyvatorių ar bakterijų – tai paspartins irimo procesą ir padės greičiau gauti kokybišką rezultatą.

Žaliųjų atliekų surinkimas aikštelėse

Neturint galimybės kompostuoti namuose, galima pasinaudoti žaliųjų atliekų aikštelių paslaugomis. Kauno regiono atliekų tvarkymo centras aptarnauja 3 tokias aikšteles, kuriose žaliąsias atliekas, gyventojai gali pristatyti nemokamai. 2024 metais šios aikštelės priėmė beveik 19,3 tūkst. tonų žaliųjų atliekų, iš kurių, kruopščiai apdorotos didesnės šakos ir kelmai buvo paversti biokuru, o žolė, lapai, vaisių ir daržovių atliekos bei smulkesnės šakelės – kokybišku kompostu.

Aikštelėse gaminamo komposto galima ir įsigyti, be to, jis labai nebrangus: „Daugelis dar nėra atradę šios aikštelėse gaminamos dirvožemiui vertingos medžiagos – skatiname įsigyti ir naudoti“, – ragina Kauno RATC direktorius Laurynas Virbickas.

Šiuo metu Kauno RATC aptarnaujamos žaliųjų atliekų aikštelės veikia šiose vietose:

  • Kaune – Nemajūnų g. 15A.
  • Kauno rajone – Vandžiogalos sen., Juozapavos k. 1A.
  • Kėdainių rajone – Zabieliškio k., Liepų g. 16

Svarbu pažymėti, kad į žaliųjų atliekų aikšteles pristatomos atliekos turi būti nesupakuotos ir neturėti priemaišų: plėvelės, plastiko, grunto, žemės, akmenų, draudžiamų gyvulinės kilmės ir aliejaus atliekų, kurios gali užteršti ir trukdyti tinkamam apdorojimui. Daugiau informacijos Kauno RATC internetinėje svetainėje.

Žaliųjų atliekų tvarkymui siūlomos ir kitos galimos alternatyvos. Gyventojai gali naudotis atskirais konteineriais, kuriuos teikia daugelis savivaldybių, o atliekų tvarkytojai surenka ir perdirba jas į kompostą ar mulčą. Be to, bendruomeniniai sodai ir vietiniai ūkiai taip pat gali priimti žaliąsias atliekas kompostavimui, padėdami užtikrinti jų tinkamą panaudojimą ir dirvožemio praturtinimą.

Šaltinis – VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centras