Patirties mainai: Latvijos atliekų tvarkymo įmonių asociacija lankėsi Lietuvoje

2024-12-03

Atliekų kultūra

Lapkričio 20–21 d. Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos (toliau – LRATCA) kvietimu Lietuvoje lankėsi Latvijos atliekų tvarkymo įmonių asociacijos delegacija. Šio bendradarbiavimo tikslas – keistis gerąja patirtimi atliekų tvarkymo srityje, aplankyti atliekų tvarkymo objektus bei gauti įžvalgų apie Lietuvos atliekų tvarkymo sistemą, kartu siekiant tobulinti abiejų šalių infrastruktūrą ir diegti inovacijas. Apsilankymo metu, kuriame dalyvavo Kauno, Alytaus ir Klaipėdos regioninių atliekų tvarkymo centrų atstovai, pagrindinis dėmesys buvo skirtas Lietuvoje taikomiems atliekų perdirbimo ir energijos gavybos sprendimams.

„Atliekų tvarkymo srityje susiduriame su bendrais iššūkiais, todėl bendradarbiavimas su kaimyninėmis šalimis yra būtinas, siekiant dalintis patirtimi ir rasti praktinių sprendimų.“ – pabrėžia LRATCA viceprezidentas, Kauno RATC direktorius Laurynas Virbickas. Jis pažymi, kad šis atsakomasis vizitas – tai tęsinys vasario mėnesio LRATCA delegacijos viešnagės Latvijoje, kurioje buvo pristatyta maisto atliekų tvarkymo praktika. „Tokie abipusiai vizitai suteikia galimybę mokytis vieniems iš kitų ir tobulinti infrastruktūrą bei procesus,“ – priduria L. Virbickas. Išsakyta mintis tapo viso vizito vedančiąja tema, kuri atsispindėjo visuose jo etapuose – nuo apsilankymo Kauno kogeneracinėje jėgainėje iki detalaus susipažinimo su atliekų tvarkymo infrastruktūra Kauno ir Alytaus regioniniuose atliekų tvarkymo centruose.

Darbo vizitas prasidėjo Kauno kogeneracinėje jėgainėje, kur Latvijos delegacija susipažino su moderniais atliekų energijos gamybos sprendimais. Šie sprendimai Latvijai itin aktualūs, nes šalyje atliekų panaudojimo energijai infrastruktūra dar tik kuriama.

Toliau delegacija lankėsi Alytaus regiono atliekų tvarkymo centre, kur buvo pristatyta Takniškių technologijų parke vykdoma veikla. Svečiams buvo aprodyti mišrių komunalinių atliekų rūšiavimo, maisto atliekų apdorojimo įrenginiai, daiktų mainų erdvė „TikoTiks“ bei kiti infrastruktūros objektai. Ypatingas dėmesys skirtas kompostavimo aikštelei, kurioje naudojant pažangias aeracines technologijos ir automatizuotus procesus, gaminamas aukštos kokybės kompostas, tinkamas žemės ūkiui ir kraštovaizdžio tvarkymui.

Antrąją vizito dieną delegacija lankėsi Kauno regiono atliekų tvarkymo infrastruktūros objektuose. Kauno RATC direktorius Laurynas Virbickas svečiams surengė pažintinę ekskursiją mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiuose ir detaliai pristatė nuo 2020 m. įgyvendintus technologinio proceso tobulinimo darbus. Jis akcentavo įrenginių remonto ir modernizacijos, ventiliacijos sistemų valymo atnaujinimo bei kitų patobulinimų reikšmę, siekiant efektyvesnio atliekų apdorojimo ir aplinkosaugos standartų užtikrinimo. Svečiai supažindinti su pokyčiais, kurie ne tik pagerino įrenginių darbo kokybę, bet ir prisidėjo prie tvaresnių atliekų tvarkymo sprendimų, užtikrinančių mažesnį poveikį aplinkai bei efektyvesnį antrinių žaliavų išgavimą iš mišrių atliekų srauto, kurio kiekis, įgyvendinus įrenginių modernizaciją, padidėjo beveik penkiskart.

Darbo vizito pabaigoje delegacija lankėsi „Kauno Švaroje“, kur buvo pristatyta kaip organizuojamas miesto švaros palaikymas, apimantis komunalinių atliekų surinkimą, gatvių valymą ir aplinkos priežiūrą. Latvijoje komunalinių paslaugų teikimo sektorius yra labiau fragmentuotas lyginant su Lietuva, todėl kaimyninės šalies delegacijai buvo ypač įdomu susipažinti su centralizuotu paslaugų teikimo modeliu ir jo privalumais.

Paskutinio vizito akcentu tapo apsilankymas regioniniame Lapių sąvartyne, kur svečiai galėjo pamatyti, kaip praktiškai įgyvendinamas atliekų tvarkymo ciklas. Jiems buvo pristatyti pelenų, susidarančių po atliekų panaudojimo energijai Kauno kogeneracinėje jėgainėje, sandėliavimo, sendinimo, sijojimo ir tolimesnio panaudojimo sprendimai.

Šaltinis – VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centras