2025-01-06
Atliekų kultūra
Po švenčių pastebimai padaugėja įvairių atliekų. Tai – plastikiniai įpakavimai, dovanų popieriaus likučiai, nebeveikiantys elektronikos prietaisai, maisto ir kitos atliekos, kurios turi būti teisingai išrūšiuojamos. Aplinkos apsaugos departamentas parengė kalėdinių atliekų atmintinę, kurioje tiksliai surašyta kaip tinkamai išrūšiuoti po švenčių susikaupusias atliekas.
Dažnai į mišrių komunalinių atliekų konteinerius neteisingai išmetamos atliekos gali tapti pavojingomis žmonių sveikatai ir aplinkai. Net mažiausios popierinės pakuotės, neveikiančios elektrinės girliandos ir dekoracijos – visos atliekos turi būti tinkamai rūšiuojamos, o elektros prietaisai niekada neturėtų atsidurti mišrių komunalinių atliekų konteineriuose. Perdirbant įvairias atliekas yra taupomi gamtos ištekliai ir gamybos sąnaudos, gaunama antrinė žaliava naujiems gaminiams.
Rūšiuojant atliekas reikia atsižvelgti į konkrečioje savivaldybėje galiojančią atliekų rūšiavimo tvarką, nes skirtingos savivaldybės gali turėti skirtingas taisykles, tačiau visais atvejais reikia laikytis bendrų rūšiavimo nuostatų.
Eglutės ir kalėdiniai papuošimai
Dovanų pakuotės
Elektronikos atliekos
Maisto atliekos
Po švenčių likusius patiekalus ir nepanaudotus maisto gaminius galima užšaldyti ir naudoti vėliau, o netinkamus vartoti – tinkamai išmesti. Nuo 2024 m. sausio 1 d. Lietuvos gyventojai privalo atskirai rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas. Tai ES valstybes nares įpareigoja daryti Atliekų pagrindų direktyva, numatanti, kad nuo 2024 m. biologinės atliekos (biologiškai skaidžios sodų ir parkų atliekos, maisto ir virtuvės atliekos iš namų ūkių, biurų, mažmeninės ir didmeninės prekybos, viešojo maitinimo įstaigų) turi būti surenkamos atskirai arba sukompostuotos namų ūkiuose. Daugiau informacijos šia tema galima rasti čia.
Pasitaiko atvejų, kad žmonės savo šiukšlėmis bando atsikratyti gamtoje, todėl, jei pastebite tokių atvejų, galite prisidėti prie aplinkos švarinimo, naudodami departamento sukurtą interaktyvųjį žemėlapį – tvarkaulietuva.lt, kur galima greičiau ir tiksliau pranešti apie pastebėtas šiukšles gamtoje.
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena, kad apie aplinkos apsaugos pažeidimus galima pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Taip pat užfiksuotas nuotraukas ar vaizdo medžiagą, kai daromas pažeidimas, galima atsiųsti el. paštu [email protected].
Jei kyla klausimų apie aplinkos apsaugos reikalavimus, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu +370 700 02 022 arba el. paštu [email protected].
Šaltinis – Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos