Padėkite žaliosioms atliekoms neprarasti vertės

2024-09-03

UAB VAATC

Žaliuojančios vasaros palikimas – žaliosios atliekos. Sutvarkius jas atsakingai, nekils gaisrų grėsmė ir sklandžiai veiks atliekų tvarkymo sistema. Be to pelnytai didžiuositės savimi: žalienos virs kokybišku kompostu. Iš į žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles pristatytų žaliųjų atliekų pagaminto komposto, nuo šiol galite įsigyti VAATC aikštelėse.  

Žaliosios atliekos – tai augalų lapai, želdynų genėjimo ir sodo atliekos, nupjauta žolė, gėlės, ravėjimo atliekos, velėna, vaisių ir daržovių atliekos, vazonų žemė, šiaudai, šienas, medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros, taip pat smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos bei nedidelio skersmens kelmai.

Žaliųjų atliekų deginimas ar atsikratymas jomis išmetant į mišrių atliekų konteinerius laikomi kenksmingais atliekų tvarkymo būdais. Svarbu ne tik patiems jo nepraktikuoti, bet ir nebūti pakantiems tokiam aplinkinių elgesiui. Deginimas kelia pavojų ir patiems degintojams, ir aplinkiniams, o esant stipriam vėjui, ugnis gali išplisti ir tapti nevaldoma.

Jei žaliosios atliekos suverčiamos į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, tampa nebeįmanoma iš jo sukurti komposto ar kitos vertės, didėja atliekų tvarkymo kaštai ir, kartu, mokesčiai gyventojams už atliekų tvarkymą.

Patogiausias ir praktiškiausias būdas atsikratyti žaliosiomis atliekomis – kompostavimas. Ne tik sode ar darže, bet ir mieste ar bute kompostavimas yra įmanomas, o jei neturite tokių galimybių, žaliąsias atliekas galite priduoti Vilniaus regione esančiose žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėse. Jų adresus ir kontaktus rasite https://www.vaatc.lt/aiksteles/.

Iš gyventojo per metus nemokamai priimama 1 000 kg (arba 3 m3) žaliųjų atliekų, o viršijus žaliųjų atliekų priėmimo nemokamus limitus – 1 m3 įkainis 4,97 Eur su PVM. Iš juridinių asmenų žaliosios atliekos priimamos tik mokamai – 1 m3 įkainis su PVM 4,97 Eur.

Svarbu, kad į aikšteles pristatomi kelmai būtų be akmenų ir žemių, o kitos žaliosios atliekos neturėtų tokių priemaišų kaip plastiko pakuotės, popierius (laikraščių, žurnalų), gyvūninės kilmės atliekų (mėsos, žuvies, kaulų, riebalų, pieno produktų), grunto, smėlio, akmenų bei pavojingų atliekų (tepalų, užterštų pakuočių).

Žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėse iš žaliųjų atliekų formuojami kaupai, atliekos vėliau periodiškai vartomos, smulkinamos bei sijojamos. Proceso metu stebima suformuotų kaupų temperatūra, drėgmės kiekis. Galiausiai atliekami laboratoriniai tyrimai, kurių metu tikrinama, ar kompostas atitinka kokybės reikalavimus.

Iš žaliųjų atliekų pagamintą kokybišką kompostą galima įsigyti žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėse https://www.vaatc.lt/aiksteles/. Tai puiki priemonė dirvos gerinimui, įvairių lauko ir kambarinių augalų tręšimui, pakeičianti chemines trąšas.

Daugiau informacijos apie žaliųjų atliekų priėmimo tvarką rasite UAB „VAATC“ interneto svetainėje https://www.vaatc.lt/zaliosios-atliekos/.

Šaltinis: VAATC