Padangų atliekų tvarkymas: ką svarbu žinoti gyventojams?

2024-10-21

Atliekų kultūra

Lietuvoje padangų atliekų tvarkymas yra svarbi tema, ypač kai susiduriama su praktika, kai nesilaikoma nustatytų taisyklių. Neseniai „Atliekų kultūra“ el. paštu gavo klausimą, susijusį su padangų įsigijimu viename Lietuvos turguje. Asmuo, nusipirkęs dėvėtas padangas ir jas permontavęs vietoje, susidūrė su problema, kai tiek dėvėtų padangų pardavėjas, tiek padangas montavęs servisas atsisakė priimti padangų atliekas. Pateiksime išsamią informaciją apie tai, kaip turėtų būti sprendžiami tokie atvejai.

Kokios yra Jūsų teisės?

Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymas aiškiai numato, kad:

  • Padangų platintojai privalo nemokamai priimti padangų atliekas, jei jų skaičius atitinka perkamų padangų kiekį.
  • Transporto priemonių remonto ir techninės priežiūros paslaugas teikiančios įmonės privalo priimti senas padangas, kai teikiamos padangų keitimo paslaugos, ir už tai neimti jokio mokesčio.

Taigi, pirkėjas į prekybos vietą gali nemokamai atvežti tiek nusidėvėjusių padangų, kiek tam pačiam transporto priemonės tipui pirko, o veiklos vykdytojai – automobilių servisai – privalo priimti nemokamai tiek padangų, kiek keičiama. Atsisakymas priimti padangų atliekas yra įstatymo pažeidimas.

Ką daryti, jei pardavėjas ar servisas atsisako priimti senas padangas?

Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo nustatyta atsakomybė už atsisakymą priimti padangų atliekas – už tokį pažeidimą, padarytą pirmą kartą, gresia bauda nuo 450 iki 850 eurų, pakartotinai – nuo 850 iki 1700 Eur. Apie tokius atvejus, kuomet atsisakoma priimti apmokestinamųjų gaminių atliekas, siūlome pranešti Aplinkos apsaugos departamento specialistams, el. paštu [email protected], Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, el. paštu [email protected], arba tel. 112.

Kodėl svarbu turėti pirkimo dokumentus?

Verta atkreipti dėmesį į tai, kad perkant prekes ar paslaugas, visada reikia reikalauti pirkimo dokumentų – sąskaitos faktūros ar kvito. Tai užtikrina Jūsų teises ir padeda išvengti problemų dėl padangų atliekų tvarkymo. Dokumentai įrodo, kur ir kada buvo atliktas pirkimas ar suteikta paslauga, ir tai suteikia pagrindą spręsti konfliktines situacijas.

Ar turguje gali vykti kitokia veikla?

Smulkieji prekybininkai turguje gali veikti kaip amatininkai ar individualios veiklos vykdytojai, tačiau tai neatleidžia jų nuo atsakomybės laikytis įstatymų ir išduoti pirkimo dokumentus. Prekybos ar paslaugų teikimo vietose privaloma užtikrinti, kad visos vartotojo teisės būtų gerbiamos, įskaitant padangų atliekų tvarkymą.

Kur dar gyventojai gali priduoti padangų atliekas?

Jei kyla sunkumų priduodant padangas prekybos ar paslaugų vietose, gyventojai turi galimybę nemokamai priduoti padangų atliekas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Šių aikštelių adresus galite rasti paspaudę Atliekų priėmimo vietų žemėlapis | Atliekų Kultūra.