2024-12-20
Atliekų kultūra
Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Aplinkos būklės analitikos centro specialistai parengė naują interaktyvią švieslentę, kurioje pateikiami duomenys apie kelių transporto sektoriaus poveikį oro taršai.
Švieslentėje surinkti duomenys apie skirtingus į aplinką išmetamus oro teršalus, tokius kaip amoniakas (NH3), azoto oksidai (NOx), kietosios dalelės KD2,5, nemetaniniai lakieji organiniai junginiai (NMLOJ), sieros dioksidas (SO2).
Teršalų kiekiai yra įvertinti pagal kelių transporto ir ne kelių transporto pasektorius – nuo lengvųjų automobilių, sunkvežimių ir autobusų transporto iki automobilių padangų dėvėjimosi, geležinkelių ir mechnizmų, naudojamų žemės ūkyje, pramonėje ir pan.
Tarp vertinimo kriterijų – teršalų išmetamų kelių transporto sektoriuje dalis palyginus su nacionaliniu kiekiu, teršalų išmetimai pagal transporto priemonių pasektorius. Taip pat pateikiama teršalų kiekio pokyčio dinamika nuo 2005 metų pagal transporto pasektorius, kokius skirtingo sudeginto kuro kiekius išskiria kelių transporto sektorius.
Šie įrankiai parengti nacionalinės į aplinkos orą išmetamų teršalų apskaitos duomenų pagrindu. Analizuojami duomenys už 2005-2022 m. periodą.
Pasak Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjos Vilmos Bimbaitės, AAA ši švieslentė papildė jau parengtas švieslentes apie nacionalinus į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekius bei jų kiekius energijos gamybos sektoriuje.
„Transporto sektorius – vienas didžiausių oro taršos sukėlėjų, – sako V. Bimbaitė. – Šioje švieslentėje patalpinti duomenys padeda aiškiau ir patogiau analizuoti, kiek teršalų į aplinkos orą patenka iš skirtingų transporto sektorių, kiek ir kokio kuro sudeginama šiame sektoriuje, kiti svarbūs duomenys, kurie padės įvertinti oro taršos tendencijas, galimas aplinkosaugines rizikas“, – sako V. Bimbaitė.
Kitais metais dar planuojama parengti švieslentes apie iš žemės ūkio veiklų ir pramonės į aplinkos orą išmetamus teršalus.
Duomenys švieslentėse planuojama reguliariai atnaujinti ir papildyti naujausiais duomenimis.
Susipažinti su švieslente galima ČIA.
Daugiau oro taršos ir kokybės švieslenčių – ČIA.
Šaltinis – Aplinkos apsaugos agentūra