2025-04-23
Atliekų kultūra
„Plastics Europe“ glaudžiai bendradarbiauja su mokslo bendruomene siekdama gilinti žinias apie galimą mikroplastiko poveikį žmogaus sveikatai. 2022 m. pradėtas visiškai nepriklausomas penkerių metų trukmės mokslinių tyrimų projektas „Brigid“ yra svarbi iniciatyva, kuria siekiama įvertinti riziką, kylančią mikroplastikui patekus į žmogaus organizmą nurijimo būdu – tai laikoma vienu pagrindinių mikroplastiko patekimo kelių.
Pirmasis šio projekto etapas – bandomasis tyrimas. Buvo vertinamas galimas ryšys tarp skirtingų plastiko naudojimo scenarijų, maisto vartojimo būdų ir mikroplastiko kiekio žmogaus išmatose. Tyrimo metu mikroplastiko buvo aptikta 95 proc. mėginių, vidutiniškai – 3,3 dalelės viename grame. Dažniausiai nustatyti polimerai – polietilenas (PE), politereftalatas (PET) ir polipropilenas (PP), o labiausiai paplitusi mikroplastiko forma – pluoštai (net 80 proc.).
Tyrimas nenustatė tiesioginio ryšio tarp maisto pakuočių naudojimo ir mikroplastiko kiekio organizme, tačiau iškėlė hipotezę, kad tam tikri maisto gaminimo būdai gali turėti reikšmingos įtakos mikroplastiko patekimui į žmogaus organizmą.
Projektas „Brigid“ yra sudedamoji „Plastics Europe“ iniciatyva, kuria siekiama saugos, tvarumo ir žiedinės ekonomikos tikslų. Iniciatyva taip pat yra Tarptautinės chemijos asociacijų tarybos (ICCA) MARII programos dalis.
Daugiau informacijos apie „Brigid“ projektą rasite čia.
Šaltinis – https://plasticseurope.org/