2025-01-02
Atliekų kultūra
Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, Kalėdiniu laikotarpiu žmonės dosniai investuoja ne tik į dovanas, bet ir į kalėdinius papuošimus – girliandas, LED lemputes bei elektrines žvakes. Neišvengiamai pasitaiko atvejų, kai tiek tinkami, tiek nebetinkami naudoti elektroniniai papuošimai atsiduria buitinių atliekų konteineriuose, o vėliau – sąvartynuose.
Nebenaudojamos elektrinės girliandos – ne šiukšliadėžės turinys
Vadovaujantis Statistikos departamento duomenimis, šalyje elektronikos prekių per metus nuperkama apytiksliai už 500 mln. eurų. Kalėdiniu laikotarpiu šių prekių paklausa tradiciškai išauga apie 30-40 proc.
Kaip teigė Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovė Veronika Masalienė, elektroninės atliekos, įskaitant ir girliandas, baterijas bei kitas smulkias elektronines dekoracijas, jokiais būdais negali būti metamos į buitinių atliekų konteinerius.
„Elektronikos atliekose, įskaitant ir senesnės gamybos kalėdines girliandas, galima aptikti sunkiųjų metalų ir kitų pavojingų cheminių medžiagų, tokių kaip švinas, gyvsidabris ar kadmis. Patekusios į aplinką, šios medžiagos užteršia dirvožemį, vandenis ir maisto grandinę, kelia pavojų ekosistemoms bei gali sukelti žmonėms kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimus, todėl svarbu jas rūšiuoti ir perduoti licencijuotiems atliekų tvarkytojams“, – įspėjo V. Masalienė.
EGIO vadovė pridūrė, jog elektrines dekoracijas, kaip ir kitas tokio pobūdžio atliekas, svarbu atiduoti perdirbimui ir dėl jas sudarančių metalų bei plastikų, kurie po atliekų sutvarkymo pakartotinai naudojami elektronikos pramonėje.
„Tinkamai tvarkydami šias atliekas, mes ne tik apsaugome save, bet ir prisidedame prie gamtos išteklių tausojimo“, – pabrėžė V. Masalienė.
Kur priduoti nebenaudojamus Kalėdinius papuošimus?
Gyventojai atitarnavusias girliandas ir kitas smulkias elektronikos atliekas gali atiduoti aibėje patogių vietų visoje Lietuvoje.
Viena iš galimybių – apsilankyti didžiausių mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse, kur UAB „Man Rūpi Rytojus“ įrengė specialias talpas smulkiai elektronikai ir baterijoms surinkti. Šios dažniausiai statomos šalia įėjimų ar informacijos kioskelių.
Prie didžiųjų prekybos centrų bei miestelių centruose „Man Rūpi Rytojus“ įrengė specialius elektronikos atliekoms rinkti sukurtus namukus, kuriuose galima palikti šiek tiek didesnius elektroninius prietaisus.
Organizacija taip pat siūlo nemokamą stambesnės buitinės technikos išvežimą, tam tereikia užpildyti paslaugos užsakymo formą jos internetinėje svetainėje.
Atliekas taip pat galima pristatyti į licencijuotas atliekų tvarkymo įmones, kurios specializuojasi elektronikos perdirbime. Kai kurios iš šių įmonių siūlo papildomas paslaugas, pavyzdžiui, didesnių atliekų išvežimą tiesiai iš gyventojų namų.
Be to, Lietuvoje vyksta aplinkosauginis projektas „Mes rūšiuojam“, kurio metu elektronikos atliekos renkamos įvairiose šalies įstaigose bei biuruose. Už surinktas atliekas projekto dalyviai kaupia taškus, kuriuos galima iškeisti į prizus.
Daugiau informacijos apie elektronikos atliekų surinkimo vietas bei pridavimo sąlygas bei išvežimą galima rasti interneto svetainėje manrupirytojus.lt.
Šaltinis – Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija