Kad jūra išplautų gintarus, o ne telefonus: kaip tinkamai rūšiuoti elektroniką?

2025-01-05

Atliekų kultūra

Jeigu dabar namuose atsidarytumėte komodos stalčių – kiek nenaudojamų elektroninių prietaisų jame rastume? Turbūt pas kiekvieną aptiktume neveikiantį išmanųjį telefoną, sulūžusį pultelį ar saujelę nebeveikiančių baterijų. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) atliktas tyrimas skelbia, kad vartotojų įpročiai keičiasi lėčiau nei auga elektronikos atliekų kiekiai. Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, pranešime spaudai paaiškina, kaip teisingai reikėtų rūšiuoti nebenaudojamus išmaniuosius.

Vartojimas auga, bet įpročiai nekinta

Kaip skelbia Jungtinės Tautos, elektronikos atliekos visame pasaulyje auga penkis kartus greičiau nei jos perdirbimo rodikliai. Per pastaruosius metus atlikti EPA tyrimai atskleidžia, kad Lietuvos gyventojų įpročiai atspindi pasaulines tendencijas – net 77 proc. tautiečių, naudojant elektronikos prietaisams skirtas baterijas, savo rutinos nepakeitė ir iki šiol tokių atliekų nerūšiuoja. Analogiškai, 75 proc. besinaudojančių tokiais prietaisais, kurių veikimui reikalingos baterijos, savo baterijų šalinimo įpročių taip pat nepakeitė – vartojimas auga, tačiau rūšiavimo žinių stokojama.

„Tiek pasauliniu, tiek lokaliu mastu sąmoningo vartojimo įpročiai nespėja žengti koja kojon su vartojimo kiekiais. Tarp atliekų galima surasti pačių įvairiausių elektroninių prietaisų – nuo skrudintuvų, plaukų džiovintuvų ar mobiliųjų telefonų“, – pastebi A. Lukošius.

Elektroniniai prietaisai – sudėtingai perdirbamas taršos šaltinis

Šiuo metu yra perdirbama tik 1 proc. mobiliųjų telefonų, o tai reiškia daugybę sąvartynuose rūdijančio metalo. „McMasterio“ universiteto atliktas tyrimas atskleidė, kad paprastai išmanieji telefonai vidutiniškai yra naudojami dvejus metus, vėliau tiesiog dūla stalčiuose. Pastarasis tyrimas parodė, kad 85-95 proc. anglies dvideginio emisijos per šiuos dvejus metus tenka vien gamybos etapui.

Vienam išmaniajam telefonui pagaminti yra sunaudojama tiek pat energijos, kiek jos reikia jam eksploatuoti – maždaug dešimtmetį. Išmanieji telefonai yra didžiausią žalą gamtai darantys informacinių ir ryšių technologijų prietaisai.

„Šiais laikais vykstančios technologinės pažangos lenktynės skatina kūrėjus konkuruoti tarpusavyje, kuris pirmiau pagamins išmanesnį, plonesnį ar patrauklesnį telefoną. Žmonės dažnai keičia mobiliuosius telefonus, nors turimas modelis dar yra tinkamas naudoti. Tokiu būdu susidaro didžiuliai kiekiai netvarių atliekų“, – pranešime spaudai paaiškina Inovacijų ekspertas.

Anot jo, nors plastikinis telefono korpusas ypač prisideda prie mikroplastiko taršos, elektroninės atliekos kelia dar daugiau rūpesčių. Milžiniškas kiekis tokio pobūdžio atliekų patenka į sąvartynus, todėl tai reiškia ne tik išteklių švaistymą, bet kelia grėsmę žmogaus sveikatai – teršalai, pasiekę gruntinius vandenis, ir vėliau, atkeliavę iki mūsų stiklinėse esančio geriamojo vandens, gali paveikti žarnyną, kvėpavimo takus.

Ką daryti su elektroninėmis atliekomis?

Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kitaip, elektronines atliekas rūšiuoti nėra sunku. Jeigu iškyla klausimų, visuomet tinkamą informaciją galima susirasti EPA internetinėje svetainėje. Yra pačių įvairiausių būdų, kurie gali padėti sumažinti elektroninių atliekų kiekį, perdirbant seną elektroniką arba ją įveiklinant naujais būdais. Kaip teigia Inovacijų ekspertas, įmonės ne tik turi kalbėti apie pokytį, bet ir jį daryti.

„Svarbu, kad verslas skatintų sąmoningą vartojimą ir tvarumo iniciatyvas. Pavyzdžiui, „Tele2“ iki 2030 m. ketina perdirbti arba sutaisyti pakartotiniam naudojimui 30 proc. savo anksčiau parduotų mobiliųjų telefonų. Turėdama daugelio gamintojų leidimus, mobiliojo ryšio operatorius taisyti gali net tiki 85 proc. savo parduodamų išmaniųjų. Todėl nusprendus pasikeisti išmanųjį telefoną – nedėkite jo užmarščiai į stalčių, o atneškite į saloną“, – teigia A. Lukošius.

Praėjusiais metais mobiliojo ryšio operatoriaus pastangos taip pat buvo įvertintos tarptautiniu lygmeniu. Telekomunikacijų bendrovė tarp 500 Europos įmonių užėmė pirmąją vietą klimato lyderių 2023 m. reitinge. Šį sąrašą „Financial Times“, kartu su statistikos bendrove „Statista“, sudarė jau trečiąjį kartą.

Šaltinis – Tele2 pranešimas žiniasklaidai