Jūsų dėmesiui – 6 modernios šiukšliadėžės: kurią norėtumėte tokią įkurdinti savo namuose?

2024-02-09

Atliekų kultūra

Kur dėti dar vieną šiukšliadėžę, kai jau dabar reikalingos bent trys – mišrioms ir rūšiuojamoms atliekoms?, – piktinosi ne vienas, daugelyje Lietuvos savivaldybių prasidėjus maisto atliekų surinkimui. Specialistai ramina: atliekų nepadaugės, o tvarkingai rūšiuojant mišrių atliekų šiukšliadėžė virtuvėje taps nebereikalinga. Produktų dizaineriai apskritai siūlo keisti požiūrį – žvelgti į šiukšliadėžes pagarbiau ir paversti jas virtuvės akcentu. Dalinamės jų idėjomis ir praktiškais patarimais.

Dangtį valdo balsu

Ištarkite: Sezamai, atsiverk! Ir šiukšlių dėžė klusniai pakels savo dangtį. Vieni iš inovatyvių buities prietaisų gamintojų siūlo balsu valdomas vieno arba dviejų skyrių šiukšliadėžes. Išgirdusi anglų kalba „Open sesame“ (liet. „Sezamai, atsiverk“) ar „Open can“ (liet. „Šiukšline, atsiverk“), jos paliepimą vykdo lyg išdresuotas šunytis.

Jei atvira šiukšliadėžė bus reikalinga ilgesnį laiką, tik pasakykite! Ji –  jūsų paslaugoms, ištarus „lik atvira“ (ang. stay open), ir užsidarys automatiškai po 10 minučių, nebent paprašysite tai padaryti anksčiau.

Kam dirigento vaidmuo mielesnis nei dresuotojo, patiks į prietaisą sumontuoti judesio jutikliai, dangtį atidarantys vien rankos mostu. Žinoma, ne už ačiū. 58 litrų talpos prietaiso kaina – apie 260 eurų.

Maišą užriša pati

Kita gamintojų siūloma išmanioji šiukšliadėžė geba pati nustatyti, kada yra pilna, užrišti atliekų pilną maišą ir įsidėti naują, kad jums nereikėtų teptis rankų.

„Sritis aplink šiukšlių dėžę – viena nešvariausių. Viename kvadratiniame virtuvės centimetre yra 3665558 bakterijos“, – progos pagąsdinti nepraleidžia gamintojai, siūlydami pirkti šiukšliadėžę už maždaug 130 eurų.

Tokios šiukšlinės – vieno skyriaus, tad pareigą rūšiuoti atliekančiam lietuviui kainą reikėtų dauginti bent iš keturių: išrūšiuotoms pakuočių, maisto ir po rūšiavimo likusioms atliekoms.

Tačiau yra gamintojų, kurie siūlo įsigyti vien atliekų kiekį šiukšliadėžėje matuojantį įrenginį ir sumontuoti jį vidinėje dangčio pusėje. Nustatęs, kad šiukšliadėžė pilna, prietaisas siunčia signalą į programėlę išmaniuosiuose įrenginiuose.

Galbūt namuose tai nėra labai aktualu, bet tikrai padėtų sklandžiau organizuoti biuro šiukšliadėžių ar bendro naudojimo konteinerių tvarkymą.

Suteikė pelnytos pagarbos

Šiukšliadėžės gali įkvėpti rūšiuoti net užkietėjusius skeptikus. Pavyzdžiu galėtų būti futuristinio dizaino, aplink savo ašį besisukanti kiaušinio formos šiukšlinė. Joje yra trys skyriai, kuriuos pasiekti galima ir per apskritą angą viršuje, ir atvėrus durelių plyšį.

Šiukšliadėžės viršus sumontuotas taip, kad vienu mostu padeda lengvai suspausti plastikinį butelį, nors taromatų sistema besinaudojantiems lietuviams tai nėra labai aktualu.

Šios šiukšliadėžės kūrėjai įgyvendino idėją suteikti šiukšliadėžei pagarbą, kurios ji nusipelno dėl savo praktiškumo. Jie vylėsi, kad tokios šiukšlinės ne tik nesinorės nustumti į kampą, bet išdidžiai parodyti svečiams.

Maisto atliekas verčia pašaru

Amerikiečiai sukūrė šiukšliadėžę-malūną maisto atliekoms, suteikiantį galimybę ne tik prasmingai panaudoti maisto atliekas, bet ir kiekvienam tapti žiedinio atliekų ciklo dalimi.

Į šiukšliadėžę dienos metu sumesti įvairūs maisto likučiai naktį yra išdžiovinami, sumalami ir pavirsta pašaru vištoms. Ir, įdomiausia, vištų turėti nebūtina!

Šiukšliadėžės pirkėjams su gaminiu pristatomos siuntinių dėžutės su iš anksto apmokėtu siuntimu į nurodytą ūkį. Lieka tik sukaupti ir nunešti į paštomatą.

Lietuvoje vis daugiau savivaldybių taip pat suteikia savo gyventojams galimybę rūšiuoti maisto atliekas, kurios virs kokybišku kompostu, biodujomis. Kita reikšminga vertė – mažės mišrių atliekų srautas ir bus lengviau išgelbėti bei perdirbimui nukreipti per klaidą ar nežinojimą prie mišrių atliekų išmestas pakuotes.

Skatina rinktis perdirbtą

Šiukšliadėžė – iš šiukšlių. Toks šūkis pristato elegantišką šiukšlinę pagamintą Danijoje, naudojant pramonės atliekas – medžio drožles ir skaidraus plastiko plėveles. Antrinės žaliavos šiame gaminyje sudaro 75 procentus.

Gaminio modelis – patikrintas laiko, atkartojantis dar 1939 m. pirmąsyk istorijoje pristatytą šiukšlinę su pedalu dangčiui atidaryti.

Kūrėjai stengėsi, kad „žalias“ nereikštų „niūrus“. Tai svarbu ne tik vartotojams, bet ir kitiems kūrėjams, dar nedrįstantiems į gamybą įtraukti atliekas.

Ir kaupia, ir siurbia

Gamintojai siūlo ir šiukšliadėžę, kuri apjungia įprastą šiukšliadėžę ir siurblį. Įsivaizduokite, šluojate trupininius virtuvėje ar šis tas nubyrėjo išmetant atliekas, tai ji tiesiog pasisuka į netvarkos vietą ir sutraukia nešvarumus bei dulkes pro angą apačioje. Praktiška, tiesa?

Šiukšliadėžės dangtyje įmontuotas judesio jutiklis leidžia prietaisą atidaryti neprisilietus, o susiejus šiukšliadėžę su išmaniuoju telefonu gausite priminimą, kad metas šiukšliadėžę ištuštinti.

Greičiau nei buitiniai vartotojai šį šiukšliadėžės-siurblio sumanymą savo reikmėms pritaikė kirpyklos – klientų plaukams susiurbti.

Iššūkis – gerai pasirinkti

Daugumai, visgi, užtenka paprastesnių šiukšliadėžių – tai galima spręsti iš prekybos centrų pasiūlos. Užuot apdainavę kiekvieną savo šiukšliadėžės modelį atskirai, gamintojai akcentuoja siekį gaminiams panaudoti antrines žaliavas, išlaikant galimybę gaminius perdirbti pakartotinai bei suteikti patogią galimybę rūšiuoti atliekas jų susidarymo vietoje.

Tad apibendrinsime gamintojų pateikiamus patarimus, kaip išsirinkti patogiausią šiukšlinę namams:

  • Rinkitės šiukšliadėžę, kurios nesinorės slėpti. Taip dažnai naudojamas daiktas turėtų būti ne tik praktiškas, bet ir džiuginantis akį bei derantis prie aplinkos.
  • Įvertinkite virtuvėje ar kitoje namų erdvėje susikaupiančių atliekų kiekį kasdien ir išsirinkite tinkamo dydžio šiukšliadėžę. Rūšiuojant pakuotes ir maisto atliekas, mažiausia šiukšliadėžė bus reikalinga po rūšiavimo likusioms atliekoms, o gal jos net visai nebereikės.
  • Pasirinkite šiukšliadėžę iš medžiagos, kuri bus ir estetiškai patraukli, ir praktiška valant. Plastikinės šiukšliadėžės yra lengvesnės ir pigesnės, tačiau jas kiek kebliau valyti nei metalines. Pastarosios – patvaresnės, tikėtina, tarnaus ne vieną dešimtmetį, dailiai derėdamos prie aplinkos.
  • Pasirūpinkite kelių sekcijų šiukšliadėže – tai motyvuoja rūšiuoti kasdien. Atliekų rūšiavimas namuose yra labai svarbus, kad sėkmingai veiktų visa tvarkymo sistema ir kainuoja mažiausiai.
  • Atkreipkite dėmesį į šiukšliadėžės galimybę kontroliuoti kvapus. Dangtis neturėtų būti itin sandarus, nes atliekos ims greičiau pūti. Jei norite rečiau išnešti maisto ar mišrias atliekas, gali praversti šiukšliadėžė su filtru dangtyje, nors jis išties nėra būtinas. Tvarkingai rūšiuojamos ir reguliariai išnešamos atliekos neturėtų varginti nemaloniais kvapais.
  • Teikite pirmenybę tvirtos konstrukcijos, iš patvarių medžiagų bei atsakingai pagamintoms šiukšliadėžėms.
  • Pasidomėkite prekės ženklo vertybėmis bei klientų atsiliepimais.
  • Išsirinkti gerą šiukšliadėžę svarbu kaip ir gerus batus.