Europos Komisija patvirtinto gaminių ekologinio projektavimo ir tvarumo planą

2025-05-03

Atliekų kultūra

Europos Komisija patvirtino 2025–2030 m. darbo planą pagal Tvarių gaminių ekologinio projektavimo reglamentą (ESPR) ir Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reglamentą.

Šiame plane nurodytos produktų grupės, kurioms per artimiausius penkerius metus bus teikiama pirmenybė nustatant ekologinio projektavimo ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reikalavimus. Šios priemonės skatins tvarių, taisomų, žiedinės ekonomikos principais paremtų ir energiją taupančių gaminių kūrimą visoje Europos Sąjungoje, laikantis iniciatyvų „Švarus pramonės pasiūlymas“ ir „Konkurencingumo kompasas“.

Tarp prioritetinių produktų, kuriems bus taikomi nauji reikalavimai, išskiriami:

  • plienas ir aliuminis,
  • tekstilė (ypač drabužiai),
  • baldai,
  • padangos ir
  • čiužiniai.

Šie sektoriai pasirinkti dėl jų potencialo prisidėti prie žiedinės ekonomikos plėtros.

Suderinti tvarumo reikalavimai ES mastu stiprins bendrąją rinką, padės išvengti prekybos kliūčių, sumažins administracinę naštą, užtikrins vienodas konkurencines sąlygas ir didins ES gamintojų, siūlančių tvarius produktus, konkurencingumą pasaulyje.

Komisija taip pat planuoja taikyti horizontalius remonto reikalavimus, ypač plataus vartojimo elektronikai ir smulkiai buitinei technikai. Tai apims taisomumo balo įvedimą tiems produktams, kurie turi didžiausią remonto potencialą, bei reikalavimus dėl perdirbamumo elektros ir elektroninėje įrangoje.

Produktų atranka į šį darbo planą grindžiama įtraukiančiu procesu – įtraukiami suinteresuotieji subjektai ir valstybės narės, remiamasi nuodugnia technine analize ir kriterijais, kurie atliepia ES klimato, aplinkosaugos bei energinio efektyvumo tikslus. Vyksta platus konsultacijų procesas, įskaitant ir Ekologinio projektavimo forumą.

Nauji ekologinio projektavimo ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reikalavimai apims du pagrindinius aspektus:

  • Produkto našumą, t. y. minimalią patvarumo ribą, energijos ir išteklių naudojimo efektyvumą, atsarginių dalių prieinamumą, minimalų perdirbamų medžiagų kiekį;
  • Produkto informacijos pateikimą, pavyzdžiui, anglies pėdsaką ar poveikį aplinkai. Ši informacija bus prieinama per skaitmeninį gaminio pasą, o energiją vartojantiems gaminiams – per Europos energijos ženklinimo produktų registrą (EPREL).

Komisija skirs ypatingą dėmesį mažų ir vidutinių įmonių, ypač labai mažų ir mažų vidutinės kapitalizacijos įmonių, poreikiams. Joms bus suteikta pritaikyta parama prisitaikant prie naujų reikalavimų.

Tolesni žingsniai

Ekologinio projektavimo ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo reikalavimai bus nustatomi per deleguotuosius aktus konkretiems produktams ar jų grupėms. Tai bus pagrįsta išsamiais tyrimais ir poveikio vertinimais, vykdomais kartu su suinteresuotosiomis šalimis per Ekologinio projektavimo forumą.

Darbai su kai kuriais su energija susijusiais produktais, kaip numatyta pagal esamą Ekologinio projektavimo direktyvą, turėtų būti baigti iki 2026 m. gruodžio 31 d.

Kontekstas

Tvarių gaminių ekologinio projektavimo reglamentu (ESPR), priimtu 2024 m. liepos mėn., siekiama gerinti ES rinkai tiekiamų gaminių tvarumą – didinant jų ilgaamžiškumą, perdirbamumą, energijos vartojimo efektyvumą ir bendrą žiediškumą. Reglamentas taip pat prisideda prie ES ekonomikos konkurencingumo ir atsparumo stiprinimo.

Kartu su Energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo pagrindų reglamentu (ELFR), ESPR leis vartotojams lengviau rinktis tvaresnius ir efektyvesnius gaminius.

Šis naujasis darbo planas tęsia 2022–2024 m. ekologinio projektavimo ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo darbo planą, pagal kurį buvo rengti reikalavimai 16 su energija susijusių produktų, įskaitant indaploves, variklius, elektromobilių įkroviklius ir ekranus.

Šaltinis – https://lt.eureporter.co/