Energetikos ir technikos muziejuje pradedamas edukacijų ciklas „Klimato kaita“

2024-12-02

Atliekų kultūra

Nuo gruodžio 4 dienos, kiekvieną trečiadienį, 13:00 ir 15:00 valandomis, Energetikos ir technikos muziejuje vyks edukacijos „Klimato kaita“, kurių metu muziejaus lankytojai kartu su Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba sutriuškins mitus apie klimatą ir jo kaitą bei sieks surasti atsakymus į visiems rūpimus klausimus apie tai, kaip pasikeis mūsų visų gyvenimas ir miestai dėl klimato kaitos, ar dar įmanoma pasauliui suvaldyti spartų klimato kaitos procesą ir išspręsti jo padarinius?

Energetikos ir technikos muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas džiaugiasi, kad muziejaus lankytojai turi galimybę su šia tema susipažinti įdomiai ir interaktyviai.

„Džiaugiamės, kad Energetikos ir technikos muziejuje tvarumas nėra tik žodžiai. Dėl čia gimstančių iniciatyvų, muziejaus lankytojai apie klimato kaitą gali sužinoti tiesiai iš profesionalų lūpų, išbandžius interaktyvius eksponatus patys pajusti klimato kaitos padarinius, ir, svarbiausia, prisidėti prie tvarumo. Kaip pavyzdžiui, projekte „Upcycling“ iš senų elektronikos komponentų kuriami nauji eksponatai ir praktiškai išbandoma, kaip pasitelkiant chemijos, mechanikos žinias galima gyventi tvariau, priimti atsakingus sprendimus“, – sako M. Bistrickas.

Ekspertų stebėjimai rodo, kad jau 2024 m. gali būti pirmieji metai, kuomet globali vidutinė temperatūra viršys, Paryžiaus susitarime nustatytą 1,5 °C ribą, lyginant su iki pramoniniu laikotarpiu.

„Prognozuojama, kad optimistiškiausiu atveju temperatūros kilimas galėtų siekti 1,8 °C, tačiau pesimistiškiausios prognozės rodo, kad vidutinė globali temperatūra gali padidėti net 4,4 °C, lyginant su iki pramoniniu laikotarpiu“, – pasakoja parodos edukatorė Diana Samulionytė.

Edukacijos metu bus aptari du scenarijai. Pirmasis, kaip pasaulis atrodys jei klimato kaitos nesustabdysime (ne gamtiniais reiškiniais, tačiau poveikis žmonėms): klimato emigrantais taps ne tik gyvūnai, bet ir žmonės – Afrika, Pietų Amerika, Australija, Amerikos, Europos ir Azijos pietinės dalys taps beveik negyvenamos, trūks maisto (dėl ekstremalių orų bus ne tik sunku maistą užauginti, tačiau ir transportuoti), geriamo vandens, daugės ligų, kurias sukelia užterštas oras.

Antrasis scenarijus – apie tai, kaip atrodys ateitis jei klimato kaitą pavyks sustabdyti. Tokių planų yra labai mažai. Juose didelis dėmesys skiriamas modernioms struktūroms, kuriose bus išskiriamos žaliosios zonos, pastatai, kurie gali didinti efektyvų energijos panaudojimą. Daugiausiai akcentuojama, kad vyrauja atsinaujinanti energetikos rinka, galinti efektyviai veikti ištisus metus.

Pasibaigus edukacijoms Energetikos ir technikos muziejaus lankytojai bus kviečiami pamatyti naujus eksponatus, atvežtus iš Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, tokius kaip – radiozondas, jutikliai ir anemorumbometras, kuriuo matuojamas vėjo greitis. Taip pat apsilankyti klimato muziejuje, kuris yra įsikūręs prie infocentro. Mobilus Klimato muziejus yra vienintelis toks Baltijos šalyse, kurio lankytojai kviečiami ne tik pamatyti, bet, svarbiausia, patirti klimato kaitą. Klimato muziejaus lankytojai galės pajausti, ką reiškia būti 50 °C karštyje, sužinoti, ar ūkininkavimas persikels į kosmosą, ar Klaipėda po vandeniu — tai niūri prognozė ar neišvengiama ateitis.

Vieta: Rinktinės g. 2, Vilnius. Energetikos ir technikos muziejus
Laikas: kiekvieną trečiadienį, 13:00 ir 15:00 val.
Kaina: lankytojo bilietas
Registruotis galima skambučiu: bendruoju numeriu (0-5) 275 4312 arba el. paštu: [email protected].

Partneriai:
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba
Vilniaus miesto savivaldybė

Šaltinis – Energetikos ir technikos muziejus