Dovydas Stulpinas – apie PET pakuotes, kur panaudojo 1,4 mln. eurų paramos ir kokią viziją turi

2025-04-15

Atliekų kultūra

delfi.lt publikacija

Šiemet 30-ąjį jubiliejų švenčianti Baltijos šalyse lyderiaujanti PET ruošinių ir PET taros gamintoja „Doloop“ (anksčiau veikė kaip „Putokšnis“) savo projektams ir išsikeltiems strateginiams tikslams pasiekti gavo apie 1,4 mln. eurų ES paramos. Bendrovės generalinis direktorius Dovydas Stulpinas papasakojo, ką pavyko nuveikti su gauta parama, kaip per tris dešimtmečius keitėsi bendrovės veikla ir produkcija, kas padėjo užkopti į lyderės poziciją ir kokių planų turi ateičiai.

PET ruošiniai, buteliai ir plėvelės gamyba

Šiauliuose ir Vilniuje įsikūrusi bendrovė yra viena polietileno tereftalato (PET) gamybos lyderių Lietuvoje ir Šiaurės Europoje. Kaip paaiškino bendrovės generalinis direktorius D. Stulpinas, PET yra labiausiai perdirbama plastikinė medžiaga iš visų plastikų šeimų, turinti išvystytą globalią perdirbimo infrastruktūrą ir aukščiausius perdirbimo rodiklius tarp visų plastikų.

„Įmonė specializuojasi PET ruošinių, butelių ir plėvelės gamyboje. Bendrovės produktai atitinka aukščiausius tarptautinius standartus, patvirtintus sertifikatais. Be perdirbimo galimybių, PET pasižymi išskirtiniu skaidrumu, tvirtumu ir lengvumu, kartu reikalauja žymiai mažiau energijos transportavimui nei alternatyvios medžiagos, tokios kaip stiklas ar metalas.“

Eksportuoja į daugiau kaip 25 valstybes

D. Stulpino teigimu, bendrovės klientų portfelį sudaro žinomi pasaulio maisto ir gėrimų gamintojai, įsipareigoję naudoti tvarias pakavimo sistemas: „Maždaug 90 proc. įmonės produkcijos eksportuojama į daugiau kaip 25 valstybes. Pagrindinės mūsų eksporto rinkos: Skandinavija, Vakarų ir Vidurio Europa. Daugiausia parduodama Lenkijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Nyderlanduose, Austrijoje, Vengrijoje ir kitose Europos šalyse.

Įmonės klientai yra vandens ir gaiviųjų gėrimų gamintojai bei pilstytojai, alaus daryklos, pieno pramonės įmonės, kurios savo produkcijai pakuoti naudoja ar planuoja naudoti PET tarą. Įsigijus PET plėvelės liniją, klientų ratas prasiplėtė. PET plėvelę naudoja ne tik maisto bei medicinos pramonė, bet ir kitos pramonės šakos savo gaminamai produkcijai supakuoti.“

Gamina lengvesnius ir tvaresnius ruošinius

Pasiteiravus, kaip kito įmonės veikla, gaminama produkcija per tris dešimtmečius, D. Stulpinas sakė, kad pokyčiai prasidėjo nuo pat įmonės įkūrimo: „Per pirmus trejus metus įmonė tapo vienu didžiausių PET pakuotės gamintojų Baltijos šalyse ir pagal pardavimų apimtis pateko tarp 300 didžiausių Lietuvos bendrovių.

1999 m. įmonėje buvo tik dvi PET ruošinių liejimo ir trys PET butelių pūtimo linijos, šiuo metu pilnu pajėgumu jau dirba 11 PET ruošinių liejimo, 2 butelių pūtimo linijos ir 1 plėvelės gamybos linija. Baigiame instaliuoti antrą plėvelės liejimo liniją, kuri bus paleista gegužę. Netrukus įmonės gamybos įrengimų parką papildys ir nauja PET ruošinių liejimo linija.

Įmonė nuolat investuoja į inovatyvias technologijas ir dizaino sprendimus, kurie leidžia gaminti lengvesnius ir tvaresnius PET ruošinius. Šie pokyčiai padėjo sumažinti žaliavų (plastiko) sunaudojimą, energijos sąnaudas, taip pat prisidėjo prie aplinkosaugos tikslų. Evoliucija geriausiai matoma mūsų svorio mažinimo pasiekimuose: pirmieji pagaminti ruošiniai 1,5 l buteliui svėrė 41–47 g, šiuo metu gaminami išlengvinti ruošiniai, sveriantys tik 22 g ir tinkantys 1,5 l buteliui, yra įspūdingas 50 proc. sumažinimas, atspindintis mūsų įsipareigojimą medžiagų efektyvumui ir tvarumui.“

Parama tvarumo ir augimo iniciatyvoms

Bendrovei iš ES fondų buvo skirta apie 1,4 mln. eurų, remiant jos tvarumo ir augimo iniciatyvas. Šiuo metu įmonė įgyvendina projektus pagal ES finansavimo priemones: „EVE pramonei“, „Expo galimybės“, „Ecoinovacijos“, „MVĮ įgūdžiai“. Paprašytas plačiau apie tai papasakoti, D. Stulpinas sakė:

„Įgyvendindama strateginius tikslus, įmonė inicijavo projektus, didinančius energijos vartojimo efektyvumą ir tvarumo bei žiedinės ekonomikos principų taikymą, ekoinovacijų diegimą, eksporto skatinimą, darbuotojų kompetencijų ugdymą ir kvalifikacijos kėlimą. Mūsų įmonė yra pirmoji MVĮ Lietuvoje, kuri nustatė ir gavo patvirtintą artimiausio laikotarpio mokslu pagrįstų tikslų iniciatyvos (SBTi) tikslą, parodydama mūsų lyderystę klimato srityje ir tvarios verslo praktikos srityje. Šis įsipareigojimas pozicionuoja mus Lietuvos įmonių tvarumo judėjimo priešakyje ir sustiprina mūsų atsidavimą išmatuojamam poveikiui aplinkai. Siekdama greičiau ir kokybiškiau įgyvendinti projektus ir pasiekti nusistatytus strateginius tikslus, įmonė kreipėsi į Inovacijų agentūrą ES paramos. Sėkmingai įgyvendinti projektai padeda įmonei išlaikyti konkurencingumą, efektyviau panaudoti turimus išteklius ir mažinti neigiamą poveikį aplinkai per tikslines investicijas ir patobulinimus.“

Atliko keletą svarbių patobulinimų

Paklaustas, ką pavyko nuveikti su gauta ES parama, generalinis direktorius D. Stulpinas teigė, kad ji leido atlikti keletą transformacinių patobulinimų įmonės veikloje: „Įsigijome 3 pažangias PET ruošinių liejimo linijas, kurios leidžia gaminti lengvesnius ruošinius panaudojant iki 100 proc. perdirbtos PET žaliavos. Įdiegus naujas žaliavų džiovinimo sistemas sumažėjo energijos suvartojimas ir pagerėjo gamybos proceso efektyvumas.

Paramos lėšomis įsigyta įranga leidžia perdirbti gamybinį broką, tokiu būdu grąžinant žaliavas į gamybos procesą ir mažinant atliekų kiekį. Įdiegti technologiniai sprendimai ir nauja šaldymo sistema padeda mažinti energijos suvartojimą ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Sistemingai skaitmenizuojame ir automatizuojame gamybos procesus, didindami efektyvumą ir mažindami žmogaus klaidas.

Dėl tiesioginio ir netiesioginio ES lėšomis finansuojamų projektų poveikio įmonėje sukurta daugiau kaip 40 naujų darbo vietų, o darbo našumas išaugo apie 47 proc., parodydamas reikšmingą šių investicijų grąžą tiek mūsų verslui, tiek platesnei ekonomikai.“

Paramos lėšomis įsigyta įranga leidžia perdirbti gamybinį broką, tokiu būdu grąžinant žaliavas į gamybos procesą ir mažinant atliekų kiekį.

Kas padėjo užaugti iki lyderių

Šiemet bendrovė mini savo 30-ąjį jubiliejų ir yra įvardijama kaip lyderiaujanti Baltijos šalyse PET ruošinių ir PET taros gamintoja. Paprašytas pasidalyti, kas, jo manymu, įmonei padėjo užkopti į lyderės pozicijas, D. Stulpinas išskyrė keletą punktų: „Pirmiausia – aktyvus ir drąsus veikimas rinkoje. Gerbdami save ir aplinką, užsitikrinome klientų pasitikėjimą, kuris leido tapti pirmaujančiu plastikinės taros gamintoju. Nuolatinės investicijos į tvarumą, inovatyvias technologijas padeda išlaikyti pirmaujančios įmonės pozicijas ir siekti ambicingesnių tikslų ir svajonių.

Antra – klientų partnerystė, pagrįsta pasitikėjimu. Klientų pasitikėjimas įmonei suteikia galimybes kartu kurti bendrus projektus, pavyzdžiui, pakuotė, pagaminta iš alternatyvių aplinkai draugiškų žaliavų arba iš 100 proc. antrinės žaliavos, energijos sąnaudų taupymas, naudojant naujo dizaino ruošinius. CO2 išmetimo į aplinką mažinimas yra vienas pagrindinių įmonės tikslų, kuris prisideda ir prie klientų išsikeltų tikslų įgyvendinimo – artimoje ateityje tapti CO2 neutraliais gamintojais.

Nuolatinis keitimasis informacija, patirtimi, geromis ir blogomis praktikomis, tobulinant procesus, veda į tikslą „Kasdien geriau“. Visada stengiamės neatsilikti nuo rinkos tendencijų, įgyvendinti naujoves ir pažangius technologinius sprendimus, kurie kurtų pridėtinę vertę mūsų klientams, įmonės darbuotojams, akcininkams ir visuomenei.

Būdami integrali mūsų klientų vertės kūrimo grandinės dalis, mes ne tik gaminame pakuotes, bet kuriame sprendimus, kurie leidžia įveikti tvarumo iššūkius viso produkto gyvavimo cikle.

Taip pat svarbus mūsų pažangos aspektas buvo nuoseklus investavimas į aukščiausio lygio sertifikatus ir standartus. Per savo veiklos istoriją įmonė pasiekė aukščiausius tarptautinius standartus, įskaitant BRC (aukščiausias AA įvertinimas), ISO9001, ISO14001, ISO45001 ir ISO14064 sertifikatus.

Esame „Circular Plastics Alliance“ nariai ir didžiuojamės „EcoVadis“ aukso medaliu, kuris liudija, kad priklausome 3 proc. tvariausių įmonių pasaulyje. Mūsų įsipareigojimas verslo etikai taip pat atspindėtas SMETA v6.0 standarto laikymu. Šie pasiekimai leido mums sukurti tvirtą pasitikėjimą tarp tarptautinių klientų ir partnerių, o tai buvo esminė mūsų lyderystės Baltijos regione dalis.“

Verslo vizija ir ambicingi tikslai

Pasiteiravus apie verslo viziją, generalinis direktorius sakė, kad ji yra orientuota į globalų tvarumą, inovacijas ir nuolatinį tobulėjimą: „Įmonė siekia kurti regeneracinio dizaino PET pakuotes, minimalizuoti neigiamą poveikį aplinkai ir prisidėti prie globalių tvarumo tikslų.

Inovacijos, kūrybiškumas ir drąsa veikti yra esminiai veiksniai, skatinantys įmonės verslo augimą ir sėkmę.

Mūsų misija atspindi šį holistinį požiūrį: „Būdami auganti komanda, kuriame globalią įtaką darančius atsinaujinančios pakuotės sprendimus, įgalinančius visus vertės kūrimo grandinės partnerius veikti tvariai ir atsakingai, išsaugant pasaulį ateities kartoms.“

D. Stulpinas taip pat pridūrė, kad įmonė siekia ambicingų tikslų – dvigubai padidinti augimą per penkerius metus: „Šis augimas bus pagrįstas mūsų įsipareigojimu būti integralia klientų vertės kūrimo grandinės dalimi, regeneracinio dizaino principais sukurtais pakuočių sprendimais įgalinančia maisto ir gėrimų gamintojus spręsti su viso produkto gyvavimo ciklu susijusius tvarumo iššūkius.“

Kokie verslai gali gauti finansavimą

Inovacijų agentūros Investicijų valdymo departamento investicijų vertinimo vadovė Gintarė Kuncaitytė, paklausta, kokie verslai turi galimybę gauti ES paramą, teigė, kad finansavimą gali gauti įmonės, kurių pagrindinė veikla yra prekių gamyba arba paslaugų teikimas: „Didžioji dalis kvietimų yra skirti labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms, bet dalis finansavimo gali būti skiriama ir didelėms įmonėms.“

Pasak G. Kuncaitytės, kiekviename kvietime yra numatyti tinkami pareiškėjai ir atrankos kriterijai, pagal kuriuos vertinama, ar galima skirti finansavimą.

„Pavyzdžiui, vertinamos pardavimo pajamos iš pačios įmonės pagamintos produkcijos, ar įmonė yra veikianti ne mažiau nei vienus metus, ar turi patirties tam tikroje srityje, ar neturi finansinių sunkumų ir kt.

Taip pat svarbu, kad projektas atitiktų remiamą veiklą ir išlaidos būtų tinkamos“, – sakė pašnekovė ir pridūrė, kad visi kvietimai yra skelbiami tinklapyje inovacijuagentura.lt ir esinvesticijos.lt, kur galima pateikti ir paraiškas finansavimui gauti.

Paramos nauda pačiam verslui

Kalbėdama apie tai, kodėl verta kreiptis paramos ir kokią naudą ši gali atnešti pačiam verslui, G. Kuncaitytė sakė, kad gautas finansavimas paskatina įmones vykdyti veiklas, kurių jos nebūtų pradėjusios dėl per didelės rizikos ar trūkstamų finansinių išteklių: „Sėkmingai įgyvendinti projektai padidina įmonės darbo produktyvumą, konkurencingumą rinkoje ar žinomumą, dėl ko pagerėja įmonės finansiniai rezultatai, sukuriamos naujos darbo vietos.“

Paklausta, kokią vertę čia mato pati Inovacijų agentūra, investicijų vertinimo vadovė teigė, kad agentūra yra verslo konkurencingumo partneris, kuris padeda įgyvendinti projektus, ir džiugina, kad finansuojami projektai itin prisideda prie įmonių konkurencingumo didinimo: „Tiek matant konkrečios įmonės pokytį, tiek bendrą Lietuvos pokytį per pastaruosius 5–10 metų džiugina, kaip verslas kuria ir gamina inovatyvius produktus, pristato savo produkciją tarptautinėms rinkoms, skaitmenizuoja savo procesus.

Finansuojami projektai stipriai prisideda prie įmonių konkurencingumo augimo ir jų žinomumo tiek Lietuvos, tiek užsienio rinkose.“

Šaltinis – delfi.lt