2025-01-21
Atliekų kultūra
Nuo šių metų Lietuvoje įsigaliojo nauja tekstilės atliekų surinkimo tvarka – gyventojai jas turėtų išmesti į specialius tekstilės atliekų surinkimo konteinerius. Prie mišrių atliekų išmestą tekstilę mes taip pat atrenkame ir panaudojame SRF mišinio gamybai.
Kaip tvarkome tekstilės atliekas?
Apie 10 % visų atliekų, kurios pasiekia mūsų operuojamą gamyklą, sudaro tekstilės gaminiai – tai drabužiai, avalynė, patalynė, užuolaidos ir kiti dirbiniai iš audinių. Visas jas atrenkame rankiniu būdu bei specialia automatizuota įranga ir užtikriname, kad tekstilės atliekos būtų toliau panaudojamos.
„Visa tekstilė, kuri patenka pas mus, yra tvarkoma tvariai. Ji nepatenka į sąvartyną, bet prisideda prie naujo produkto gamybos – SRF kaloringo kuro, kurį tiekiame cemento gamybai į Akmenę“, – pasakoja Algirdas Blazgys, „Energesman“ vadovas.
Į mišrių komunalinių atliekų konteinerius išmesti tekstilės gaminiai mūsų operuojamoje gamykloje yra išdžiovinami, sumalami ir įmaišomi į specialų SRF mišinį, kuris keliauja į AB „Akmenės cemento“ gamyklą.
Joje SRF yra naudojamas cemento gamybos procesuose, kur iš tekstilės ir kitų perdirbimui nebetinkamų atliekų pagamintas specialus mišinys tampa klinkeriu, o vėliau ir cemento dalimi.
Laukia didesni pokyčiai
Nuo 2026 m. įsigalios Europos Sąjungos direktyvų pakeitimai, pagal kuriuos tekstilės atliekų, kurios bus išmetamos į specialiai tam skirtus konteinerius, tvarkymą Lietuvoje perims rūbų gamintojai ir pardavėjai. Jie privalės užtikrinti, kad net ir pažeisti ar nebetinkami naudojimui tekstilės gaminiai būtų tinkamai sutvarkyti.
Planuojama gerokai išplėsti tekstilės atliekų surinkimo tinklą. Specialūs konteineriai bus statomi miestų seniūnijose, miesteliuose, kaimuose, prie prekybos vietų, degalinių ir kitų lankomų vietų.
Besikeičianti tekstilės atliekų tvarkymo sistema suteikia galimybę panaudoti šiuos išteklius. Vis dėlto, jei tekstilės gaminiai pateks į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, juos atrinksime ir efektyviai sutvarkysime, kad ir toliau prisidėtume prie žiedinės ekonomikos ciklo Lietuvoje užtikrinimo.
Daugiau apie pokyčius tekstilės tvarkyme galite išgirsti „TV3“ reportaže nuo 37:11.
Šaltinis – Energesman