Aplinkos ministerijoje pristatytos naujausios EK iniciatyvos

2025-01-22

Atliekų kultūra

Lietuvoje viešintis Europos Komisijos Aplinkos generalinio direktorato direktorės pavaduotojas Patrick Anthony Child susitiko su aplinkos ministru Povilu Poderskiu bei ministerijos politikos grupių atstovais ir pristatė 2024-2029 m. Europos Komisijos darbo prioritetus ir naujas iniciatyvas.

„Tikimės, kad naujoji EK pirmenybę teiks galiojančių teisės aktų supaprastinimui, debiurokratizacijai, ataskaitų teikimo racionalizavimui ir veiksmingam įgyvendinimui, pateikdama aiškias gaires ir antrinės teisėkūros pasiūlymus. Nauji pasiūlymai turėtų būti teikiami įvertinus dabartinių reikalavimų veiksmingumą ir poveikį“, – susitikime sakė aplinkos ministras P. Poderskis.

Anot ministro, norint toliau įgyvendinti Žaliąjį kursą būtinos didelės viešosios ir privačios investicijos, todėl Lietuva tikisi, kad skiriant finansinę paramą daugiausiai dėmesio bus skiriama klimato ir aplinkosaugos įsipareigojimų pakankamam finansavimui.

„Lietuva jau pradėjo ruoštis pirmininkavimui ES Tarybai 2027 m. pirmąjį pusmetį, kai naujoji Europos Komisija bus įsibėgėjusi įgyvendinant savo darbotvarkę. Todėl siekiame daugiau aiškumo dėl pagrindinių teisėkūros dokumentų. Tikimės, kad Lietuvos pirmininkavimo metu bus peržiūrėtas REACH reglamentas, siekiant geriau apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką nuo pavojingų cheminių medžiagų poveikio“, – teigė P. Poderskis.

Aplinkos generalinio direktorato direktorės pavaduotojas P. A. Child pristatė naujausias Europos Komisijos iniciatyvas. Artimiausiu metu planuojama paskelbti Europos konkurencingumo kompasą. Jis numatys priemones, kurios didins ES našumą, paprastins teisinį reguliavimą ir ataskaitų teikimą, užtikrins įperkamas energijos ir žaliavų kainas bei stiprins ES saugumą. Kompaso tikslas – suderinti aplinkosaugos ir konkurencingumo siekius. Siekiama, kad aplinkosauga nebūtų kliūtis konkurencingumui, o taptų pagrindiniu ilgalaikės ekonominės sėkmės veiksniu.

Taip pat turėtų būti paskelbtas komunikatas dėl Švarios pramonės, kuris bus glaudžiai susijęs su aplinkosaugos ir klimato tikslais. Iniciatyva turėtų paskatinti efektyvų išteklių naudojimą ir perėjimą prie žiedinės ekonomikos, mažinant ES priklausomybę nuo kritinių žaliavų.

Šį pavasarį ketinama paskelbti Vandens atsparumo komunikatą. Jame turėtų būti pasiūlytos priemonės sustiprinti vandens pramonės konkurencingumą, inovacijas ir technologijų plėtrą vandens sektoriuje. Bus siekiama skatinti tvarų vandens naudojimą, mažinti vandens švaistymą bei užtikrinti ilgalaikį vandens prieinamumą. Numatoma pasiūlyti priemones vandens kokybei gerinti, užtikrinti potvynių ir sausrų prevenciją ir valdymą.

Šaltinis – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija