2025-03-31
Atliekų kultūra
Aplinkos ministerija parengė teisės aktų pakeitimų projektus, kuriais įgyvendinami trys Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai bei viena direktyva. Šie pakeitimai skirti supaprastinti atliekų tvarkymo procesus, sumažinti administracinę naštą verslui ir užtikrinti aiškias taisykles dėl baterijų bei elektroninės įrangos atliekų tvarkymo.
Ministerija parengė ir pateikė derinti Atliekų tvarkymo, Mokesčio už aplinkos teršimą, Aplinkos apsaugos įstatymų bei Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, taip pat naują Baterijų ir baterijų atliekų įstatymo projektą.
Teisiniai pokyčiai atliekų tvarkymo srityje
Atliekų tvarkymo įstatymo pataisose numatytos pagrindinės sąlygos, susijusios su atliekų tarpvalstybinio vežimo išankstiniais sutikimais – jų išdavimu, keitimu ir galiojimo panaikinimu. Siūloma, kad šiuos leidimus 10 metų laikotarpiui išduotų Aplinkos apsaugos departamentas. Tokia tvarka rengiama atsižvelgiant į verslo atstovų prašymus, siekiant pagerinti atliekų tvarkymo paslaugų sąlygas, supaprastinti leidimų išdavimo procesą ir sumažinti administracinę naštą.
Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, išankstinių sutikimų suteikimo tvarka taikoma 16-oje iš 43 valstybių. Šių sutikimų galiojimo trukmė svyruoja nuo 2 iki 15 metų: Kipre – 2 metai, Airijoje – 3 metai, Šveicarijoje ir Bulgarijoje – 5 metai, Ispanijoje – 9 metai, o Belgijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose, Švedijoje – 10 metų, Vokietijoje – 15 metų.
Naujos nuostatos dėl elektroninės įrangos ir baterijų atliekų
Pagal priimtas ES direktyvas, Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimai tikslina elektros ir elektroninės įrangos gamintojų atsakomybę finansuoti atliekų tvarkymą. Tai apima tik tas fotovoltines plokštes, kurios Lietuvos rinkai buvo tiektos po 2012 m. rugpjūčio 13 d., ir kitą elektroninę įrangą, kurios ankstesnės direktyvos neapėmė, jei ši įranga Lietuvos rinkai tiekta nuo 2018 m. rugpjūčio 15 d.
Įgyvendinant naują Baterijų reglamentą, parengtas Baterijų ir baterijų atliekų įstatymo projektas. Jame nustatomi reikalavimai rinkai pateikiamoms baterijoms, jų atliekų tvarkymui ir organizavimui.
Šiame teisės akte siūloma, kad turėtų būti sukurtos visą Lietuvos teritoriją apimančios nešiojamųjų baterijų, mažųjų transporto priemonių, elektrinių transporto priemonių, automobilių, pramoninių baterijų atliekų priėmimo ir surinkimo sistemos. Šių kategorijų baterijų atliekų tvarkymas turėtų būti organizuojamas tik kolektyviai, per licencijuotas gamintojų organizacijas.
Atitinkamai Aplinkos apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisose nustatoma atsakomybė už Baterijų reglamente nustatytų reikalavimų tvarkyti baterijų atliekas nevykdymą.
Kadangi Baterijų reglamentas nenumato galimybės ES valstybėms narėms taikyti ekonomines sankcijas gamintojams už baterijų atliekų tvarkymo užduočių neįvykdymą, siūloma atsisakyti tokio mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisose.
Laukiama pastabų
Įstatymų pataisos svarbios baterijas, elektros ir elektroninę įrangą Lietuvos rinkai tiekiančioms įmonėms, atliekų tvarkytojams, licencijuotoms baterijų gamintojų organizacijoms.
Pasiūlymus dėl šių įstatymų projektų galima teikti Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) iki balandžio 14 d.
Šaltinis – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija