Kodėl mums svarbi Baltijos jūra?

2025-05-14

Atliekų kultūra

Ar kada susimąstei, ką tau reiškia jūra? Ir ne tik jūra… Mums visiems svarbus pasaulinis vandenynas, į kurį įeina ir Baltijos jūra.

Štai keli faktai, kodėl būtina saugoti jūras ir vandenynus!

PASAULINIS VANDENYNAS

  • Gamina daugiau nei 50 proc. deguonies, kuriuo kvėpuojame
  • Kiekvienais metais sugeria apie 30 proc. išmetamo CO₂
  • Reguliuoja klimatą ir kritulių kiekį
  • Yra namai daugiau nei 90 proc. visų laisvėje gyvenančių rūšių
  • Net 3 milijardams žmonių jūros gėrybės – pagrindinis baltymų šaltinis
  • Apie 80 proc. vandenynų vis dar neištirta

Deja, vandenynų ir jūrų ekosistemos nyksta grėsmingu greičiu. Mokslininkai tai jau vadina šeštuoju masiniu rūšių išnykimu – reiškiniu, kuris neišvengiamai palies kiekvieną iš mūsų.

Didelę žalą daro žmogaus veikla: intensyvi žvejyba, buveinių naikinimas, tarša, invazinės rūšys… Per jūras vyksta apie 90 proc. pasaulinės prekybos. Jūrų turizmas sudaro apie 50 proc. pasaulio turizmo sektoriaus.

Tad šiandien verta susimąstyti, ką galime padaryti kiekvienas, kad išsaugotume jūrines ekosistemas.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su kitais Europos partneriais vykdo tarptautinį projektą PROTECT BALTIC, kurio pagrindinis tikslas – sukurti Baltijos jūros apsaugos pagrindus.

Vis daugiau šalių supranta, kad jūrų apsauga yra ypatingai svarbi. Todėl projekte PROTECT BALTIC jos jungiasi bendram tikslui – veiksmingesnei Baltijos jūros apsaugai. Šiame projekte dalyvauja 7 Baltijos jūros valstybės.

Baltijos jūra – viena jauniausių, bet ir labiausiai užterštų jūrų pasaulyje.Baltijos jūroje yra „negyvųjų“ jūros dugno zonų. Kadangi ši jūra yra negili, pusiau uždara, lėtos vandens cirkuliacijos, todėl vanduo čia atsinaujina maždaug kas 30 metų.

Projekte PROTECT BALTIC planuojama optimizuoti Pajūrio juostos apsaugos priemonių įgyvendinimą, planuojama – kaip apriboti neigiamą žmogaus veiklos poveikį ekosistemai trigubos planetos krizės – biologinės įvairovės nykimo, klimato kaitos ir taršos – sąlygomis. PROTECT BALTIC projektas vykdomas 2023-2028 metais.

Prisidėti prie Baltijos jūros išsaugojimo galime kiekvienas: elgdamiesi atsakingai, gyvendami tvariai ir skleisdami žinią „Saugokime Baltijos jūrą kartu!“.

Šaltinis – Valstybinės saugomų teritorijų tarnyba