2025-05-13
Atliekų kultūra
Ar tikrai mums reikia tiek drabužių? Toks klausimas balandžio 30 d. atvėrė renginio „Sulėtinkime madą. Pokalbiai, kurie keičia, istorijos, kurios tęsiasi“ programą. Renginys kvietė į madą žvelgti ne kaip į nuolat kintančių tendencijų sritį, o kaip į sąmoningų pasirinkimų erdvę.
Trijų valandų diskusijų ir kūrybinių patyrimų popietė „Opia Garden“ erdvėje subūrė miesto gyventojus, tvarumo aktyvistus ir žinomus veidus. Renginį moderavo Agnė Tarailaitė, o sveikinimo žodį tarė Vilniaus miesto Tvarumo skyriaus vadovas Anton Nikitin, pabrėžęs miesto įsipareigojimą skatinti atsakingą vartojimą.
Pirmoji diskusija: kur dingsta seni drabužiai?
Diskusijoje „Kur dingsta seni drabužiai? Tekstilės perdirbimo realybė“ žiedinės mados platformos „Looptex“ įkūrėja Viktorija Nausėdė, „DĖK‘ui“ stotelių iniciatorė Milda Paukštė, prof. dr. VDA mados dizaino katedros vedėja Renata Maldutienė, atliekų tvarkymo ir teritorijų priežiūros bendrovės „Ekonovus“ komunikacijos ir marketingo vadovė Vilma Balčiauskaitė nagrinėjo, kur iškeliauja į tekstilės konteinerį išmetami drabužiai, kodėl tekstilės perdirbimas stringa ir kokį vaidmenį šių problemų sprendime turi dizaineriai bei verslai.
Dalyviai atvirai kalbėjo apie sistemines spragas, perdirbimo galimybių ribotumą ir būtinybę keisti ne tik infrastruktūrą, bet ir pačius vartojimo įpročius.
Drabužiai primena istorijas
Antroji renginio dalis pavertė tvarumą asmeniniu ir kūrybiniu iššūkiu. „Looptex“ įkūrėja Viktorija Nausėdė, „Trytoupcycle“ įkūrėjas Povilas Jaudagis, dizaineris Robertas Kalinkinas ir stilistė Greta Žvinklytė atsinešė kelis jiems brangius drabužius ir pasakojo kiekvieno jų istorijas.
Kiekvienas pasakojimas priminė, kad drabužiai – tai ne tik medžiaga, bet ir prisiminimai, emocijos, kelionės bei išgyvenimai. Stilistė Greta Žvinklytė iš šių drabužių ir aksesuarų sukūrė naujus derinius – parodydama, kaip seni daiktai gali atgimti naujame kontekste. Du žiūrovai iš salės buvo pakviesti pasimatuoti naujai sukurtus derinius ir pasidalyti mintimis: ar šie drabužiai galėtų tapti jų kasdienybės dalimi? Tai tapo gyvu priminimu, kad mada gali būti ne tik žaisminga, bet ir sąmoninga bei asmeniška vienu metu.
Kodėl perkame daugiau, nei mums reikia?
Trečioji renginio dalis – diskusija apie mados vartojimo psichologiją – kvietė pažvelgti giliau: kodėl žmonės perka daugiau nei iš tiesų reikia?
Diskusijoje dalyvavo dizaineris Robertas Kalinkinas, „Trytoupcycle“ įkūrėjas Povilas Jaudagis, ES klimato pakto ambasadorė Augustė Barbora Budrienė, „Mados portalo“ organizatorius ir „Looptex“ inovacijų projektų vadovas Erikas Marcinkevičius.
Dalyviai analizavo emocinius ir socialinius perteklinio vartojimo veiksnius: nuo reklamų įtakos iki norų išreikšti save per išorinius atributus. Taip pat buvo aptariamos verslo iniciatyvos, kurios siūlo alternatyvas – skatina daiktus taisyti, mainytis, perkurti ar kitaip prailginti jų gyvavimo ciklą.
„Tingit“ platforma, skatindama atsakingą vartojimą, surengė viktoriną – teisingai atsakiusiems dalyviams buvo padovanoti kuponai daiktų taisymui. Juos įteikė platformos bendraįkūrėjas Robertas Kalinkinas.
Tvarumo mėnesį vainikavęs renginys „Sulėtinkime madą. Pokalbiai, kurie keičia, istorijos, kurios tęsiasi“ ne tik priminė apie tvarumo svarbą kasdieniame gyvenime, bet ir kvietė ieškoti būdų, kaip prisidėti prie sąmoningesnio vartojimo ir atsakingos mados kūrimo ateityje.
Šaltinis – Vilniaus miesto savivaldybė | Vilnius Žalioji sostinė