2025-05-10
Atliekų kultūra
Ketvirtadienį vykusioje konferencijoje „Atliekos“ aplinkos viceministras Tomas Vaitkevičius aptarė atliekų sistemos teisinį reguliavimą, gaminių ir pakuočių atliekų tvarkymo iššūkius bei galimybes, technologinius atliekų tvarkymo sprendimus, atliekų naudojimą gaminant energiją bei kitus susijusius klausimus.
Viceministras T. Vaitkevičius pabrėžė, kad Aplinkos ministerijai itin svarbi visų suinteresuotų pusių nuomonė ir požiūris, nes tik tada galima rasti pačius optimaliausius sprendimus. Renginyje jis pristatė pranešimą apie atliekas ir aptarė sektoriaus problemas.
Kalbėdamas apie pakuočių atliekas, viceministras pabrėžė, kad didelis dėmesys pakuotėms skiriamas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje. „Žvelgdami į kiekvienam gyventojui tenkančių pakuočių atliekų skaičių matome, kad anksčiau kiekvienam Lietuvos gyventojui tokių atliekų kiekis kasmet didėjo, tačiau šiuo metu šis rodiklis tapo stabilus. Tokia tendencija džiugina, tačiau klausimas ar taip išliks ilgam? Turime tam ir toliau skirti didelį dėmesį“, – teigė T. Vaitkevičius.
Pakuočių, tenkančių vienam žmogui svorio mažinimas – vienas iš numatytų svarbiausių Lietuvos tikslų. Siekiama užtikrinti, kad iki 2030 m. vienam gyventojui tenkantis susidarančių pakuočių atliekų kiekis, palyginti su 2018 m. (127 kg), sumažėtų bent 5 proc. Iki 2030 m. taip pat bus siekiama padidinti pakartotiniam naudojimui parengiamų ir perdirbamų komunalinių atliekų kiekį tiek, kad jos sudarytų bent 60 proc. visų atliekų. Kol kas, 2023 metų duomenimis, šis rodiklis siekia 49 proc.
T. Vaitkevičius atkreipė dėmesį, jog antrinių žaliavų panaudojimo (žiediškumo) indekse Lietuva – viena paskutiniųjų, kartu su Portugalija, Suomija, Airija bei Rumunija ir reikšmingai atsilieka nuo bendrojo Europos šalių vidurkio.
Viceministras problemas bei tikslus lygino su pusiau pilna/tuščia stikline: „Kalbant apie problemas – galime jas palyginti su pusiau pilnos stiklinės efektu. Ji pusiau pilna ar pusiau tuščia? Mes susitvarkome su atliekų srautais ir judame į priekį, tačiau įvertinus visus uždavinius ir siekus – tikrai nėra gerai“.
Viceministras taip pat akcentavo, kad būtina skirti didelį dėmesį visuomenės edukacijai bei prevencijai ir aiškiai apie tai komunikuoti. „Nutylėjimas negalimas, turėsime būti aktyvesni, sinergija neabejotinai duoda didelę naudą. Iniciatyvos, susiję su savivaldybių veiklomis ir švietimu, turės būti sureguliuotos pagal Savivaldybių administravimo standartą. Turime išvengti ir dezinformavimo, šiose srityse lyderstę prisiims ministerija“, – teigė T. Vaitkevičius.
Kalbėdamas apie savivaldybių vaidmenį, jis teigė, kad joms bus suteikta daugiau laisvės, tačiau kartu bus nustatyti aiškūs tikslai. Jis taip pat pabrėžė, kad teisėkūros procesas šioje srityje bus lėtas, bet kokybiškas – nebus jokių skubotų ar nepamatuotų sprendimų. „Norime, kad privatūs investuotojai jaustųsi užtikrinti, investuotų tvariai ir pasitikėtų valstybe“, – sakė T. Vaitkevičius.
Jis atkreipė dėmesį ir į Vyriausybės programoje numatytą tikslą – administracinės naštos mažinimą. Susirinkusiems konferencijoms dalyviams pabrėžta, kad tikslas nėra tik teorinis ir jis bus įgyvendintas. „Sieksime, kad visi sutartų, visi dalyvautų ir visi būtų išgirsti. Bus formalių ir neformalių darbo grupių ir tikrai darysime taip, kad jos ne tik egzistuotų, bet ir realiai veiktų ir būtų naudingos mums visiems”, – kalbėjo T. Vaitkevičius.
T. Vaitkevičius taip pat dalyvavo diskusijoje apie 2021–2027 m. valstybinį atliekų prevencijos ir tvarkymo planą. Jos metu buvo aptarti pasiteisinę sprendimai ir padarytos klaidos. Viceministro teigimu, minėtas planas bus koreguojamas taip, kad labiau atitiktų poreikius ir būtų aiškesnis. Paprašytas įvardinti sėkmės atvejį atliekų sektoriuje, viceministras teigė, kad Lietuvoje turime labai daug gerų pavyzdžių ir puikiai dirbančių įmonių. „Net baisi „Energesman“ situacija dėl gaisro tam tikra prasme yra sėkmės atvejis, įvertinus, kaip susitelkė visas sektorius ir išsprendė kilusią krizę. Puikiai sureagavo tiek regionai, tiek atliekų tvarkytojai, tiek degintojai – ačiū jiems visiems“, – minėdamas vieną iš sėkmės pavyzdžių teigė T. Vaitkevičius.
Konferencijos „Atliekos” tikslas – vienoje vietoje suburti sektoriaus atstovus, kurti ryšius tarp gamintojų ir importuotojų bei atrasti sąlyčio taškus, padedančius kurti vieningą, tvirtą, gerai veikiančią atliekų sistemą, atliepiančią tiek sektoriaus dalyvių ir verslo, tiek visuomenės poreikius. 2024 m. renginį stebėjo 290 dalyvių, buvo pristatyti 25 pranešimai, kuriuos skaitė profesionalai, atliekų ir verslo srities ekspertai.
Šaltinis – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija