2025-02-04
Atliekų kultūra
Šiandien paskelbti pasaulinio fotografijos konkurso Sony World Photography Awards 2025 laimėtojai. Vilnietės teisininkės Ievos Gailės (28) nuotrauka „Misfit“ nugalėjo Europos regiono Baltijos šalių kategorijoje. Laimėjusioje nuotraukoje iPhone telefonu užfiksuotas prekybos centre tarp mineralinio vandens butelių numestas kopūstas. Ši nuotrauka bus eksponuojama „Sony“ pasaulinės fotografijos parodoje Londone, prestižiniame Somerset House.
„Sony“ pasaulinės fotografijos konkursas, prasidėjęs 2007 m., yra vienas didžiausių ir prestižiškiausių fotografijos konkursų pasaulyje, kasmet įvertinantis geriausius fotografų darbus dešimtyje kategorijų. Fotografijas iš viso pasaulio vertina patyrę fotografijos ekspertai iš leidybos bendrovių, muziejų, žiniasklaidos. Kasmet konkursui pateikiama keli šimtai tūkstančių nuotraukų iš viso pasaulio.
Tai antrasis „Sony“ konkursas, kuriame dalyvauja Ieva Gailė, labiausiai žinoma savo konceptualinėmis architektūros fotografijomis. Pernai šiame konkurse jos fotografija „From Fascism to Fendi“ pateko į Europos geriausiųjų sąrašą.
Sužinojusi apie pergalę Ieva Gailė sakė, kad yra be galo laiminga. Ji ypač nori padėkoti žmogui, „Iki“ prekybos centre nusprendusiam nebepirkti kopūsto ir patingėjusiam jį nunešti į buvusią vietą.
Autorės teigimu, laimėjusi nuotrauka nėra „natiurmortinė“ ar dokumentinė fotografija apie kopūstą ir mineralinį vandenį. Tai nuotrauka apie pasaulį, kuriame tie daiktai egzistuoja, apie šiuolaikinio pasaulio vertes, prasmes ir dilemas, apie tai, kad šiuolaikiniame pasaulyje viskas susiję: čia pat plastikas, čia pat gamta, čia pat mūsų skubėjimas – nepadėti daikto į vietą. Žalia spalva vienija ir plastiką, ir gamtą – kopūstą. Ši nuotrauka – ironiškas klausimas apie šiuolaikinį pasaulį mums visiems. Joje vaizdas yra keliantis klausimus, o ne duodantis atsakymus, tad žiūrovas nebėra pasyvus stebėtojas. Jis, sau pačiam pateikdamas atsakymus, taip pat tampa nuotraukos bendraautoriumi: kaskart stebėdamas tuos pačius daiktus, žiūrovas gali sau pateikti skirtingus atsakymus apie jį supantį pasaulį, nelygu jo tos dienos nuotaika.
Ieva Gailė gimė ir augo Vilniuje, baigė komercinės teisės studijas Vilniaus universitete, dirba SEB banke teisininke. Vaikystėje svajojusi būti architekte, ji vis dėlto nusprendė nesieti savo ateities su praktinėmis meno disciplinomis, tačiau noras formuoti erdvę pagal savo skonį išliko ir pasireiškia fotografuojant. Ievos Gailės fotografijai būdinga tikrovės dekonstrukcija, žaidimas formomis, tekstūromis, šviesomis, sukuriant hiperrealistinį, kartais net fantasmagorišką vaizdą, dramatišką tikrovės fikciją. Ievos Gailės fotografijos pelnė prizus ne viename tarptautiniame konkurse. Jos darbai buvo demonstruoti Italijos ir Škotijos galerijose. Pernai Ieva Gailė surengė pirmą savo asmeninę parodą „INTROversija“ AP galerijoje Vilniuje.
Net ir laimėjusi ne vieną tarptautinį konkursą ir vertinama profesionalių fotografų bendruomenės, Ieva Gailė sako norinti išlaikyti fotografiją kaip pomėgį, nes jai meninė laisvė fotografuoti ką nori ir kaip nori yra brangesnė už būtinybę leistis į komercijos diktuojamus kompromisus, fotografiją pasirinkus kaip pragyvenimo šaltinį.
Paauglystėje išbandžiusi veidrodinių fotoaparatų teikiamas galimybes, Ieva Gailė pasirinko fotografuoti iPhone telefonu ir yra įsitikinusi, kad šiuolaikiniai aukščiausios klasės mobilieji telefonai leidžia išgauti reikiamą kokybę ir spontaniškai fiksuoti akimirkas, ko trūksta stacionarių fotoaparatų spektakliškai kuriamai nuotraukai. Ievai Gailei svarbiau ne dokumentiškai fiksuoti tikrovę, o pamatyti, ko nepamato kiti, atskleisti prasminį kontekstą, slypintį už architektūros formų ar kasdienio gyvenimo akimirkų. Pernykštėje nuotraukoje aukštą pasaulinio konkurso įvertinimą leido pelnyti nuotraukoje „From Fascism to Fendi“ perduota emocinė įtampa, o šįkart laimėjimą pelnė fotografija, kurios meninė vertė atsiskleidžia idėja, socialiniu konstruktu.
Daugiau fotomenininkės Ievos Gailės nuotraukų rasite jos Instagram profilyje.
Šaltinis – Ieva Gailė