Paroda oranžerijoje: jaunieji menininkai kviečia į refleksiją tvarumo tema

2025-01-16

Atliekų kultūra

Renginio tipas: Paroda
Renginio data: ketvirtadienis, 2025 m. sausio 16 d.
Renginio pradžia: 09:00
Renginio pabaiga: antradienis, 2025 m. sausio 28 d
Renginio vieta: VDU Botanikos sodo oranžerija

Jau tradiciškai metus Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas pradeda jaunųjų menininkų paroda, kaskart išradingai ir vis kitaip įkurdinama didžiausioje šalies oranžerijoje. Penktą kartą organizuojama paroda „Tvarios jungtys“ eksponuoja VDA Kauno fakulteto magistrantūros studentų darbus, kuriuose – nuo medžio, pagaminto iš senų knygų, iki kvietimo pasiimti ir neštis drobinį pirkinių maišelį ar kūrybiškai permąstyti Kauno erdves.

Kaip sako viena iš parodos iniciatorių – doc. Monika Žaltauskaitė Grašienė, tyrėjai-menininkai individualiai pasirenka medžiagas, kurios tiesiogiai siejasi su jų nagrinėjamomis magistrantūros temomis: apie šiuolaikinį dizainą, objekto daugiafunkciškumą, psichologines žmogaus būsenas, įvaizdžio mitus ir kitus probleminius laukus.

„Paroda skirta akcentuoti tvarumo koncepciją, kuri skleidžiasi per menines ir funkcines idėjas. Šįkart kūrėjai savo darbuose analizuoja tvaraus gyvenimo, vartojimo įpročių, ekologinės etikos temas. Kartu jos siejamos su gamtos pasaulio tyrinėjimu ir suvokimu, mokymusi iš gamtos sistemų, pritaikant jas kūrybinėse idėjose ir eksperimentinėse medžiagų interpretacijose. Tai puikiai atliepia ir parodai pasirinktą erdvę – botanikos sodą: kad ir kiek gilintumėmės į savo žmogiškumą, nori nenori, apsukę ratą vis tiek grįžtame prie gamtos ir į gamtą“.

 

Dvylika magistrantų savo darbuose siūlo įžvelgti naują požiūrį, netikėtą sprendimą, pažinti ar atrasti save papasakotose istorijose.

Pavyzdžiui, Austėja Saulytė iniciavo maišelių dalijimosi projektą „O kai reikia – tai nėra“, suteikiantį galimybę perteklinius maišelius paskirstyti tiems, kuriems jų reikia.

Įsitraukti į parodą žiūrovą kviečia ir kita autorė – Raminta Kapačinskaitė: iš molio, maišyto su kavos tirščiais, ji sukūrė mozaiką – dėlionę, kurią pamėginti sudėti ar perdėlioti gali kiekvienas norintis.

Tuo tarpu Ugnė Druktenytė vitražo tipo paveikslais iš vaistų buteliukų kamštelių ryškiai ir spalvotai atkreipia dėmesį į plastiko ir vaistų taršą.

Kita autorė, Ana Tamulaitytė, antrą gyvenimą suteikė vaikiško žaidimo baseino plastikiniams kamuoliukams, savo spalvingą darbą pavadinusi „Tarnyste“ ir šiuo kūriniu kviesdama pergalvoti vartojimo kultūrą bei pamatyti galimybes, slypinčias daiktuose, kuriuos laikome nereikalingais.

Atvirkščiai į pasaulį pasiūlė pažvelgti Gustas Černiauskas savo darbe „Pamirštos knygos“: jo idėja virto nauja medžiaga – „popierine mediena“, sukurta iš senų, pamirštų, nebereikalingų knygų. Čia puslapiai susukti pagal amžių – seniausieji suformuoja šerdį ir primena gyvo medžio rieves. Kaip sako autorius, tai ne tik perdirbimas, bet ir pagarba šių užmarštin nuėjusių knygų istorijai.

Medžiagiškumas vyrauja ir kito kūrėjo, Nato Darulio, darbe „Organiškas brutalizmas“, kuris skirtas brutalizmo architektūros formų ir organiškų medžiagų tyrinėjimams: sukurtuose betono segmentuose panaudojamos vis kitokios gamtinės priemaišos – medžio drožlės, kavos tirščiai, nukritę lapai ir t. t.

Skirtingų disciplinų menininkus jungianti paroda „Tvarios jungtys III“ yra paskaitų ciklo „Tvarumo strategijos ir eksperimentinis medžiagų paviršiaus dizainas“ (Tekstilės meno ir medijų magistrantūros programos docentė, dėstytoja Monika Žaltauskaitė Grašienė), skirto VDA Kauno fakulteto magistrantams, dalis.

Parodos dalyviai magistrantai: Ana Tamulaitytė, Giedrė Kučinskaitė, Natas Darulis, Ieva Gasienec, Deimantė Petkevičiūtė, Gystas Černiauskas, Neda Riabkaitė, Elzė Jankauskaitė, Raminta Kapačinskaitė, Aistė Julita Pauliukevičiūtė, Austėja Saulytė, Ugnė Druktenytė.

Paroda VDU Botanikos sodo oranžerijoje bus eksponuojama iki sausio 28 d.

Šaltinis – VDU Botanikos sodas Kaune