2023-08-28
UAB VAATC
Tai itin aktualu dėl to, kad siuntų skaičiai išaugo tiesiog neįtikėtinu mastu. Pavyzdžiui, didžiausią paštomatų tinklą Lietuvoje valdanti bendrovė „Omniva LT“ praėjusiais metais sparčiai didino veiklos apimtį ir fiksavo rekordinius veiklos rezultatus. Iš viso „Omniva LT“ praėjusiais metais per visoje Lietuvoje veikiantį 300 paštomatų tinklą vartotojams pristatė daugiau nei 8 mln. siuntų – beveik 150 proc. daugiau nei 2019 metais. Be to, planuojama, kad šiemet e. prekybos apimtis Lietuvoje išaugs dar maždaug penktadaliu.
Nors siunta, atkeliavusi į namus, sukelia teigiamas emocijas – juk dažniausiai tai ilgai laukta prekė ar dovana iš artimo draugo, kai kuriais atvejais nustebina tai, kad dėžės arba pakuotės dydis yra neproporcingas siuntos turinio dydžiui. Dažniausiai dvigubai ar trigubai daikto dydį viršijantį įpakavimą pasirenka siuntėjai, kurie mano, jog didesnė pakuotė apsaugo siuntą nuo įvairių pažeidimų jos pristatymo proceso metu. Tačiau daikto dydį viršijančios pakuotės pasieka žmones ir užsisakant prekes elektroninėse parduotuvėse, kuriose pasirinkti pakuotės dydžio jie neturi galimybės.
Siunčiant daiktus svarbu tinkamai juos išmatuoti
Pastebima, kad dažniausiai siuntos su per didelėmis pakuotėmis pasiekia žmones, kuriems siuntas atsiuntė fiziniai asmenys. Kai kurie siuntėjai nepaiso siuntos dydį atitinkančių pakuotės standartų ir pasirenka per dideles siuntai pakuotes. Lietuvos pašto Komunikacijos departamento vadovė Ugnė Bartašiūtė teigia, kad per didelės pakuotės – ne tik netvarus, bet ir nesaugus pasirinkimas. Tačiau ji pritaria jau išsakytai minčiai, jog daugelis pakavimo dėžių sutampa su paštomatais siunčiamų siuntų išmatavimais.
„Planuodami pakavimo priemonių asortimentą pirmiausia atsižvelgiame į tai, kokio dydžio dėžės bei kitos pakavimo priemonės yra populiariausios. Daugiausiai siunčiama vidutinio dydžio siuntų. Pats populiariausias tokio tipo siuntų dėžės dydis yra 300 mm x 220 mm x 155 mm. Taip pat dažnai siunčiamos ir mažiausio dydžio siuntos, įvairūs smulkūs daiktai“, – pasakoja Lietuvos pašto Komunikacijos departamento vadovė.
Patarimai, kuriuos verta žinoti prieš pakuojant savo siuntą
*Būtina atsižvelgti į skirtingus siuntų pakavimo priemonių dydžius.
*Prieš siunčiant daiktą, reikia jį atidžiai išmatuoti ir tik tuomet pasirinkti pakavimo priemonės dydį. Verta apgalvoti ir papildomas pakavimo priemones – jų nenaudoti daugiau negu reikia saugiai siuntos kelionei.
*Svarbu ne tik parinkti tinkamo dydžio pakuotę daiktui, bet ir tvirtai supakuoti daiktą. Pavyzdžiui, skysčiai ir greitai skysčiais virstančios medžiagos turi būti supiltos į sandariai uždaromus indus. Riebios, sunkiai galinčios virsti skysčiais medžiagos, pavyzdžiui, tepalai, skystas muilas, aliejai ir t.t., turi būti sudėti į pirminę pakuotę (į dėžutę, drobinį ar plastikinį maišelį ir t.t.), kuri po to dedama į patvarią nuo skysčio išsiliejimo apsaugančią dėžutę. Siunčiant maisto produktus, jie turi būti supakuoti į hermetines pakuotes. Taip pat svarbu tinkamai apsaugoti dėžės išorę, jos atvartai turi būti užklijuoti lipnia juosta, tvirtai užklijuota iš viršaus ir apačios.
,,Pakuotę reikėtų rinktis atsižvelgiant į norimą siųsti daiktą. Pavyzdžiui, dūžtančius, kietus, smūgiams jautrius daiktus geriausia siųsti dėžėje. Įdėjus daiktą į ją, dėžė turėtų lengvai užsidaryti, tačiau reikėtų rinktis šiek tiek didesnę dėžę, kad daiktą būtų galima apsukti keliais sluoksniais apsauginės plėvelės – ji aplink daiktą turi sudaryti bent 5 cm apsauginę erdvę, o stiklinės dalys turi būti atskirtos viena nuo kitos bei sandariai izoliuotos. Likusią tuščią erdvę reikėtų užpildyti pakavimo medžiaga. Svarbu, jog dėžė nebūtų per didelė ir joje neliktų per daug laisvos erdvės – taip galimi pažeidimai siuntos transportavimo metu. Daiktas, patalpintas į per daug laisvos erdvės turinčią dėžę, gali laisvai judėti, todėl yra tikimybė, kad gavėją pasieks įskilęs, apdaužytas ar sulankstytas“, – paaiškina U. Bartašiūtė, dar kartą paneigianti mitą, kad didelė pakuotė gali apsaugoti daiktą nuo pažeidimų.
Didesnės pakuotės siuntų gavėjus pasiekia ir dėl prekybininkų sukurtų pakuočių standartų
Tačiau ne mažesnė problema kyla ir su prekybininkų siuntomis. Ne kartą teko girdėti apie atvejį, kuomet žmogus, iš elektroninės parduotuvės užsisakęs kokią nors prekę, ją randa ir keturgubai didesnėje pakuotėje.
Taip nutiko ir „Atliekų kultūros“ iniciatoriui Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktoriui Tomui Vaitkevičiui. Iš elektroninės parduotuvės užsisakęs knygos dyždio prekę, rado ją įpakuotą į keletą kartų viršijančią pakuotę. Gavus tokią neproporcingai didelę siuntą, kyla klausimas: kodėl mažų matmenų prekės yra talpinamos į tokias dideles dėžes?
Akivaizdu, kad toks sprendimas ne tik prasilenkia su ekologija ir gamtos tausojimu, bet ir sukelia nepatogumų siuntos gavėjui sprendžiant klausimą, ką su tokia didele pakuote reikėtų daryti.
Elektronines parduotuves „Senukai.lt“ ir „1A.lt“ Baltijos šalyse valdančios įmonės „Kesko Senukai Digital“ direktoriaus pavaduotojas komercijai Paulius Palinauskas teigia, jog didesnės pakuotės dažniausiai gavėjus pasiekia dėl to, jog elektroninės parduotuvės atstovai įprastai susikuria atitinkamą pakuočių standartą.
,,Mes, pakuodami klientų įsigytas prekes, vadovaujamės specialiais dėžių standartais, todėl stengiamės pritaikyti optimalų pakuotės dydį mūsų klientų užsakymams. Pristatydami prekes naudojame kelių skirtingų dydžių dėžes, kurios atitinka mūsų partnerių paštomatinių saugyklų (langelių) maksimalius dydžius“, – teigia „Kesko Senukai Digital“ atstovas.
Pašnekovo teigimu, norint apsaugoti prekes dėl siuntų krovimo vienų ant kitų, naudojama patvari ir kiek masyvesnė pakuotė, kuri atlaikytų didesnį svorį ir nepažeistų prekės. Tiesa, didesnė dėžė, anot P. Palinausko, tikrai neužtikrina prekės saugumo. Svarbiausia, P. Palinausko teigimu, tinkamai užpildyti laisvus oro tarpus tarp išorinių ir pačios prekės įpakavimų. Jei šių tarpų nebūtų, tai yra, pakuotės dydis visiškai atitiktų prekės dydį, kiltų rizika atsirasti prekės pažeidimams jos transportavimo metu.
Nuomonei, jog per didelės pakuotės siuntų gavėjus pasiekia dėl sukurtų atitinkamų pakuočių standartų, pritaria ir bendrovės „Pakuočių pasaulis“ vadovas Dovydas Šlapelis.
„Ko gero, tai įvyksta dėl to, jog norimas išsiųsti daiktas neatitinka sukurto elektroninės parduotuvės pakuočių standarto. Jei, pavyzdžiui, masyvesnis daiktas netelpa į numatytą dėžę, jis yra dedamas į didesnę pakuotę, todėl siuntos gavėjus ir pasiekia dvigubai ar trigubai didesnė pakuotė“, – išskiria D. Šlapelis.
Pašnekovas pritaria, jog toks pakuočių pasirinkimas nėra ekologiškas, tačiau yra nemažai būdų, kaip galima antrą kartą panaudoti per didelę pakuotę arba atsisveikinti su nereikalingu įpakavimu gamtai draugišku būdu – stengiantis išmesti į tam skirtą rūšiavimo konteinerį.
„Verta žinoti, kad tiek pakuotės, tiek pačios užpildomosios pakuotės medžiagos gali būti pagamintos iš ekologiškų medžiagų. Pavyzdžiui, daugelis elektroninių parduotuvių pakuojant prekes naudoja pakavimo granules, kurios yra gaminamos iš kukurūzų krakmolo, o ši medžiaga yra lengvai suyranti vandenyje, todėl – ekologiška“, – sako D. Šlapelis.
Tačiau VAATC direktoriaus Tomo Vaitkevičiaus nuomone reikalavimų dėl pakuočių parinkimo turėtų laikytis ne tik gyventojai siųsdami siuntas, bet ir prekybininkai:
„Stebina, kad nepaisant pakuotės kainos bei visų iš gamintojų atsakomybės principų kylančių pareigų sutvarkyti į rinką išleistas pakuotes, gamintojai nesistengia parinkti optimalių pakuočių.
Jei jau dėl saugumo interesų ar kitokių priežasčių neišvengiamai reikia didelių pakuočių, aplinkosauginį sąmoningumą demonstruojantys prekybininkai turėtų pasirūpinti jų surinkimu pasisiūlydami jas išsivežti, nes tokio dydžio pakuotės tampa tikru siaubu „varpeliams“, jų aptarnavimui.
Situacijos nekeičia ir tai, kad dėžės „ekologiškos“. Žinoma, sveikintina, kad įpakavimai dažniausiai dabar pagaminti iš antrinių medžiagų, bet ir tokias dėžes pagaminti ir utilizuoti reikalingi dideli resursai.“
Kaip pernaudoti siuntos dėžę
Daugeliui, gavus masyvią pakuotę, iškyla klausimas, kur panaudoti per didelę gautą pakuotę. Anot Lietuvos pašto Komunikacijos departamento vadovės U. Bartašiūtės, jei dėžės būklė gera ir ji galėtų atlaikyti dar vieną kelionę, galima pakuotę panaudoti kitam siuntimui. Netinkamas siuntimui dėžes galima panaudoti ir kitur – pavyzdžiui, susidėti smulkesnius daiktus, įpakuoti dovanas Gražiai apipavidalinti ir naudoti kaip namų interjero detales, sudėti vaikų žaislus ir panašiai. Kartoną galima sudeginti krosnyje ar vasarą lauže? Jai pritaria ir D. Šlapelis, kuris teigia, kad geriausia tokias pakuotes panaudoti dar vienam siuntimui.
,,Didelė pakuotė, atsidūrusi fizinio asmens rankose, gali tapti ir atlieka, jei šis neketina jos pernaudoti Norint nereikalingomis pakuotėmis atsikratyti neteršiant gamtos, žinoma, tinkamiausia yra pašalinti atlieką ją metant į rūšiavimo konteinerį, o ne į bendrą atliekų konteinerį“, – teigia ,,Pakuočių pasaulis“ vadovas.
Jei tai pakuotė iš kartono, ją būtina mesti į kartono/popieriaus surinkimo taškus. Na, o jei pakuotės yra iš plastiko, pavyzdžiui, tai yra burbulinės plėvelės, jas reikėtų pašalinti metant į plastiko rūšiavimo taškus.
Be to, prieš išmetant labai svarbu pakuotes išardyti, sulankstyti ir suplėšyti į mažesnius, bent A2 dydžio lakštus. Taip padėsite mažinti užimamą konteinerių tūrį ir jie nebus tokie perpildyti, dėl ko vėliau neretai kyla nepasitenkinimas, nors problema kyla dėl netinkamo rūšiavimo.
Na, o prieš išmetant pakuotę verta pabandyti ją pernaudoti. Tam yra žymiai išradingesnių būdų nei tik panaudoti jas siuntimui ar daiktų laikymui.
5 originalūs būdai, kur panaudoti nereikalingas kartonines pakuotes
*Sukomponuokite iš nereikalingų pakuočių… baldus. Pavyzdžiui, pasigaminkite originalų batų stovą. Panaudojus kelias dešimtis nebereikalingų kartoninių dėžių, galima džiaugtis originaliu interjero akcentu – praktišku ir talpiu batų stovu. Paprasčiausiai sukarpykite ar supjaustykite kartonines dėžes, jas sustatykite į trikampio formą bei pritvirtinkite dėžių dalis lipnia juosta. Sudėkite trikampius iš dėžių vieną ant kito.
*Panaudokite nereikalingas pakuotes sodo reikmenims. Įprastinis, gofruotas kartonas, paprastai yra medžiaga, iš kurios gaminamos pakuotės. Šis kartono tipas yra puikus ingredientas… kompostui. Iškarpykite kartoną smulkiomis juostelėmis arba suplėšykite į dalis ir įdėkite į bendrą kompostą.
*Pakartotinai naudokite kartoną kaip žaislą. Yra juokaujama, kad maži vaikai myli pačią dėžę labiau nei dėžėje gautą dovaną. Kartoninės dėžės gali tapti geriausiais žaislais, skatinančiais vaikų kūrybiškumą. Iš jų galima pagaminti įvairių formų kartoninius žaislus, taip pat tapyti ant jų, statyti kokį nors statinį, verti kartono lakštus siūlais ir panašiai.
*Naudokite kartoną kaip meno reikmenis. Yra tiek daug būdų, kaip vaikai ir suaugusieji gali pakartotinai naudoti kartoną kaip meno reikmenis… Kartonas gali tapti vienu mėgstamiausių kūrybos medžiagų, tereikia šią medžiagą „prisijaukinti“. Ant kartoto galima tapyti, taip pat jį sukarpius ir suklijavus galima išgauti puikų meno kūrinį, kuris taps originalia namų dekoro detale.
*Pakartotinai naudokite kartonines dėžes persikraustymui. Persikraustymas į kitus namus neturi būti brangus. Pataupykite dėžes persikraustymui, laikydami jas balkone arba garaže. Kita idėja – atiduokite savo kartono dėžutes draugui ar kaimynui, kuris persikrausto, tam, kad jis galėtų sutaupyti pinigų ir sumažintų į rinką patenkančių naujų dėžių skaičių.